Tas būs personisks stāstījums par mākslinieces ģimenes pieredzi ar tēvu – alkoholiķi. Izstāde tiks atklāta 27. aprīlī plkst. 18.00 reizē ar RFB – Next 2023 programmu. Atklāšanas laikā gaidāma tikšanās ar mākslinieci un kopīga pastaiga izstādē. Vārīga vieta skatītājiem būs pieejama līdz 18. jūnijam. RFB – Next 2023 programma dažādās Rīgas izstāžu zālēs un galerijās norisināsies līdz 23. jūlijam.
Katru otro gadu noritošajā Next programmā Rīgas Fotogrāfijas biennāle pievēršas Baltijas, Ziemeļvalstu un citu Eiropas valstu jaunajiem māksliniekiem, kas vēl ir savas radošās karjeras sākumā. Šī gada programmas fokuss ir "neērtās" tēmas. Biennāles kuratori apmeklētājiem sarūpējuši astoņas domas rosinošas izstādes, kurās jaunie mākslinieki caur izaicinājumiem meklē atbildes uz jautājumiem par identitātes veidošanos.
Izstādē Vārīga vieta jaunā poļu māksliniece Mihalina Kacperaka (1993) vētī savu personīgo pieredzi, kā vecākā no četrām meitām augot disfunkcionālā alkoholiķa ģimenē. Par iedvesmu viņai kalpo jaunākās māsas Zosjas, kurai tagad ir trīspadsmit gadu, drosme un izdoma. Zosja, radot sev drošu pasauli bīstamās mājās, ir pārvērtusi savu istabu košā patvērumā ar krāsainiem zīmējumiem noklātām sienām un piepildījusi to ar dažādu spilgtu materiālu konstrukcijām, un lellēm, figūriņām, rotaļlietām un spēlēm.
Šī istaba Kacperakai likusi saprast, ka Zosjas žesti atspoguļo viņas pašas pieredzi. Sākotnēji viņa vienkārši dokumentēja šo telpu, galvenokārt vēloties vienkārši samīļot savu bērnības "es". Vēlāk māksliniece, pārveidojot uzietās kompozīcijas, sāka veidot pati savas instalācijas. Procesos sāka iesaistīties arī Zosja, un viņas kopā veidoja sava tēva portretus. Izstādē būs skatāmi gan uzņemtie fotoattēli, gan Kacperakas veidotās instalācijas, un arī kopā ar māsu radītie darbi.
Poļu fotogrāfe Mihalina Kacperaka nodarbojas gan ar dokumentālo, gan ar mākslas fotogrāfiju. Iepriekš viņa ir ieguvusi maģistra grādu filozofijā, bet pašlaik studē Lodzas Filmu skolā fotogrāfijas novirzienā. Kacperaka izmanto dažādas tehnikas, sākot no digitālās un analogās fotogrāfijas līdz kolāžām un arhīvu attēliem. Svarīgākā viņas darbu daļa veltīta personiskiem, sarežģītiem stāstiem, kas aktualizē tēmas, kas saistītas ar bērnību, atmiņām, sociālo atstumtību un identitāti plašā nozīmē. Līdz šim Kacperaka piedalījusies vairākās starptautiskās grupu izstādēs Polijā un Lietuvā, kā arī jau plūkusi laurus 12. Parīzes Circulation(s) festivālā (2022). Projekts Vārīga vieta ticis publicēts žurnālā OVER (2022) un ieguvis Ennas Leslijas Barturas studentu balvu Bartur PhotoAward konkursā.
Izstādi kūrējusi māksliniece un kuratore, Rīgas Fotogrāfijas biennāles vadītāja Inga Brūvere. Izstāde tapusi sadarbībā ar galeriju Jednostka un Nacionālo Filmu skolu Lodzā (PL).
Rīgas Fotogrāfijas biennāles programma Next 2023 šogad notiks no 27. aprīļa līdz 23. jūlijam. Jau pirmajās RFB – Next 2023 norises dienās Look galerijā tiks atklāta arī latviešu mākslinieces Adeles Bea Cipstes personālizstāde Starp: impresijas par Abū Dabī. Tā skatītājiem būs pieejama no 29. aprīļa līdz 20. maijam.
Maija pirmajā pusē RFB – Next 2023 turpināsies Latvijas Mākslas akadēmijas eksperimentālajā izstāžu telpā Pilot un ISSP Galerijā. Pēc tam sekos izstādes atklāšana arī Latvijas Fotogrāfijas muzejā un Latvijas Mākslinieku savienības galerijā. Maija noslēgumā Rīgas iedzīvotājus un viesus fotomāksla saistīs pilsētvidē: no 29. maija līdz 11. jūnijam 10 sabiedriskā transporta pieturvietās notiks ukraiņu mākslinieces Jeļenas Subačas (Elena Subach) personālizstāde Vecmāmiņas uz debesu malas. Savukārt ikgadējā RFB izdevumā, kas būs pieejams festivāla norises vietās RFB – Next 2023 garumā, būs aplūkojama īpaša "kabatas" formāta deviņu Ukrainas mākslinieku izstāde Drošā gaismā.
Paralēli izstāžu norisei, interesenti aicināti piedalīties radošajās darbnīcās bērniem un fotomākslas nozares attīstībai veltītos pasākumos.
Vairāk informācijas: www.rpbiennial.com un www.makslastelpa.riga.lv