Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +26 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 22. jūlijs
Marija, Marika, Marina

Rīgas biržā būs skatāma izstāde Sapņu gūstekņi. Vācu romantisms no Latvijas un Igaunijas mākslas kolekcijām

No 7. oktobra līdz 11. februārim Mākslas muzejā Rīgas birža būs skatāma izstāde Sapņu gūstekņi. Vācu romantisms no Latvijas un Igaunijas mākslas kolekcijām, informēja Nacionālā mākslas muzeja pārstāve Nataļja Sujunšalijeva.

Vācu romantisms kā svarīgs sava laika virzītājspēks Eiropas kultūrā ietekmē turpmāko mākslas attīstību un izmaina apkārtējās pasaules estētisko uztveri. Arī šodien interese par šo virzienu neizzūd, un periodiski romantisma dažādās šķautnes tiek atklātas izstādēs un ekspozīcijās Eiropas muzejos.

Romantisma ideoloģiskie priekšnoteikumi un estētika veidojās Vācijā 18. gadsimta beigās. Vilšanās apgaismības ideālos, traģiskie Francijas revolūcijas notikumi, Napoleona karaspēka iebrukums politiski sadrumstalotās Vācijas teritorijā pastiprināja sabiedrībā bezcerības un drūmās realitātes noskaņojumu. Šādos apstākļos vācu filozofu un literātu vidū dzimst jauns pasaules uzskats, kura pamatā ir ideja par radošas personības pašvērtību, par intuīcijas nozīmi patiesības izziņā.

Vācu romantismam raksturīgs duāls redzējums ‒ pretstatā materiālai videi ir sapņu un jūtu sfēras bezgalīgums. Mākslinieku daiļrade pauž ilgas pēc augstākas ideālās realitātes, dzīves un mākslas harmonijas. Romantisma mākslas interešu objekti ir personības radošās izpausmes brīvība, emociju dinamika, dabas un cilvēka garīgā saikne, nacionālās vēstures notikumi.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) vācu glezniecības un grafikas kolekcijās romantisma perioda māksla ir viena no lielākajām un būtiskākajām daļām. Izstāde piedāvā iepazīties ar aptuveni 300 darbiem no Latvijas un Igaunijas mākslas muzejiem, kuros vēsturiski izveidojušies bagātīgi 19. gadsimta vācu un vācbaltu mākslas krājumi. Līdzās Vācijas mākslinieku darbiem eksponēts vācbaltiešu, Austrijas un Šveices meistaru veikums, jo visas vācu valodā runājošās zemes vieno radniecīga mentalitāte, kultūras attīstība, mākslas skolas un mākslinieku savstarpējā migrācija. Vizuālais materiāls aptver laikposmu no 18. gadsimta 90. gadu beigām līdz 19. gadsimta 50. gadiem. Izstādes kodolu veido glezniecība un grafika, ko papildina tēlniecība, albumi, kā arī grāmatas un mākslinieku rokrakstu paraugi.

Arhitekte Liesma Markova iekārtojusi ekspozīciju tā, lai skatītājs izjustu īpašu noskaņu, dodoties līdzi romantiskai nakts ainavai. Nakts ir laiks, kad pazīstamais kļūst noslēpumains un neizdibināms, kad cilvēka dvēsele lido virs zemes sapņu valstībā. Drupas atgādina par pagātni un iemieso domu par materiālās pasaules īslaicīgumu. Aizejošas sievietes figūra asociējas ar cilvēka dvēseles mūžīgo tieksmi uz nesasniedzamo ideālu, bet zilā tāle simbolizē romantismam raksturīgo ideju par telpas un laika bezgalību.

Izstādi veido seši tematiskie atzari: Dabas dvēsele veltīta ainavai ‒ vācu romantisma iemīļotajam žanram. Sadaļā Laikmeta liecinieki ir redzami portreti un mākslinieku pašportreti, savukārt bērnu tēlus atklāj sadaļa Dzīves sākums. Itālija un citas zemes atspoguļo gleznotāju ceļojumu iespaidus. Pagātnes vīzijas parāda mākslinieku skatījumu uz vēsturiskiem notikumiem, literāriem un mitoloģiskiem varoņiem, bet sadaļā Mūžīgās tēmas reprezentēti reliģiskā žanra darbi.

Izstādi papildina ceļojumu un piemiņas albumi. Boses zālē eksponēti 19. gadsimta vācu literatūras izdevumi un unikāli mākslinieku autogrāfi no Latvijas Universitātes Akadēmiskās un Latvijas Nacionālās bibliotēkas.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Jauniešu koris Balsis uzvar koru konkursā Japānā

Jauniešu koris Balsis spoži startēja 39. Takarazukas starptautiskajā kamerkoru konkursā – izcīnot zelta godalgu jaukto koru grupā un konkursa Grand Prix. Konkursā līdzās latviešu korim piedalījās 26...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja