Jūrmalas pilsētas muzeja vēsturniece Inga Sarma atzīst, ka šajā laikā mode mainījās visai krasi: "Līdz 1910. gadam sieviešu tērpiem ir raksturīga gara svārku daļa, arī korsetes, no 1900. līdz 1907.gadam aktuāls kļūst S veida siluets. Pašas modernākās Rīgas dāmas ap 1925. gadu sāk tērpties Čarlstona stila kleitiņās ar pagarinātu vidukļa daļu un svārkiem nedaudz zem ceļa.
"Pastaigā var ierasties arī tautas tērpā, kas tobrīd daudzviet laukos joprojām bija godu kārta. Taču viens aksesuārs ir teju obligāts – galvassega. Patiesībā līdz pat 20.gs. 40.– 50. gadiem neviena sieviete neizgāja no mājas bez galvassegas. Un ne vien tikai dāmai cepure varēja sagādāt galvassāpes, proti, ja viņa vadījās pēc franču teiciena "nekas nav vecāks par iepriekšējās sezonas cepuri," bet arī kungiem nebija viegli orientēties modes smalkumos un zināt, kad galvā liekama gardibene, katliņš, kanotjē, homburga, fedora, trilbijs, vai vienkārši žokejnīca," atzīst Inga Sarma.
Pastaigas brīdī dalībniekus no droša attāluma vērtēs mūsu žūrija – Aspazijas mājas vadītāja Ārija Vanaga, Jūrmalas pilsētas muzeja vēsturniece Inga Sarma un Jūrmalas teātra uzvedumu daļas vadītājs Ģirts Alsters. Pastaigas dalībniekiem būs iespēja izstāstīt, vai tērps mantots, aizgūts, pielāgots vai no jauna radīts. "Daudzi Aspazijas mājas apmeklētāji ir lepojušies, kādus tik tērpus ir šuvušas viņu mammas un vecmāmiņas. Varbūt šis ir brīdis tos parādīt. Savulaik kāda ērģelniece stāstīja, ka viņas tantes un mamma ir staigājušas pāršūtās Aspazijas kleitās. Varbūt mēs ieraudzīsim arī šādas kultūrvēsturiskas pērles. Žūrija starp pastaigas dalībniekiem izraudzīsies divus uzvarētājus - šī pavasara Aspazijas mājas dārza karalieni un galveno kavalieri. Žūrija vērtējumu paziņos attālināti Aspazijas mājas Facebook lapā.
Lai viss notiktu droši:
1) līdz 13.05. vakaram sava dalība jāpiesaka e-pastā ([email protected]), lai vienotos par konkrētu pastaigas laiku;
2) ierodoties pastaigā, jāievēro droša distance citam no cita (izņemot vienas mājas saimi), un jāievēro vienvirziena kustība, pa vieniem vārtiem ienākot un pa otriem izejot;
3) jāievēro citi valstī noteiktie drošības noteikumi.