Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +6 °C
Apmācies
Trešdiena, 1. janvāris
Solvita, Laimnesis, Solvija

Kačiņska atmaksa Vācijai

Nepilnu divu gadu laikā, kopš Polijā pie varas ir atgriezusies nacionālkonservatīvā partija Likums un taisnīgums (PiS), Varšavas attiecības ar Eiropas Savienību (ES) un tās ietekmīgāko dalībvalsti Vāciju ir nonākušas kritiski zemā punktā. PiS valdības īstenotās pretrunīgās tieslietu reformas un mēģinājumi ierobežot mediju brīvību, kā arī atteikšanās pildīt ES dalībvalstu apstiprināto patvēruma meklētāju pārvietošanas programmu negatīvi vērtēta Briselē un Berlīnē. ES pret Poliju ir sākusi vairākas pārkāpuma procedūras, kas draud ar nopietnām sankcijām.

PiS līderis Jaroslavs Kačiņskis aiz ES kritikas saredz slēptas kaimiņvalsts Vācijas intereses. Politiķis un viņa tuvākie politiskie līdzgaitnieki ir stingri pārliecināti, ka Berlīnei nav morālu tiesību kritizēt Poliju, ņemot vērā nacistiskās Vācijas pastrādātos asiņainos noziegumus Polijā Otrajā pasaules karā. PiS vadītā valdība arī uzskata, ka Vācijai būtu pienākums izmaksāt prāvu kompensāciju Polijai par kara laikā nodarītajiem postījumiem tās teritorijā.

Polijas un Vācijas attiecības pēckara periodā nekad nav bijušas tik labas kā laikā, kad Polijas premjerministrs bija pašreizējais ES prezidents Donalds Tusks (2007–2014), kuram ir siltas personīgās attiecības ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli. Lielā mērā pateicoties viņai, Tusks 2014. gadā kļuva par pirmo austrumeiropieti, kuram uzticēts 28 valstu bloka ietekmīgākais amats. Viņa nonākšana svarīgajā krēslā apliecināja Polijas ekonomiskās un politiskās ietekmes pieaugumu Eiropā.

Tomēr pēc Tuska došanās uz Briseli un viņa pārstāvētās centriskās partijas Pilsoniskā platforma vājajiem rezultātiem 2015. gada oktobrī notikušajās parlamenta vēlēšanās Polijas un Vācijas attiecībās iestājās atsalums. Pašlaik pie varas esošā eiroskeptiskā PiS pēc triumfa vēlēšanās un iegūtā absolūtā vairākuma likumdevējā straujiem soļiem pieņēmusi lēmumus, kas izpelnījušies kritiku ne vien Polijā, bet arī ES. PiS vājināja Polijas Konstitucionālo tribunālu, kas izvērtē parlamenta apstiprināto likumprojektu atbilstību valsts pamatlikumam, bet pēc tam panāca sabiedrisko mediju nonākšanu tiešā valdības kontrolē.

Negaidīts bija Polijas prezidenta Andžeja Dudas lēmums uzlikt veto diviem PiS kontrolētā parlamenta pieņemtajiem likumprojektiem, kas saistīti ir valdības iecerēto tieslietu reformu. Viens no likumprojektiem paredzēja atlaist pilnīgi visus Augstākās tiesas tiesnešus un atļaut tieslietu ministram izlemt, kurus soģus pieņemt atpakaļ darbā. Savukārt otrs noraidītais likumprojekts noteica, ka politiķi varēs izraudzīties cilvēkus, kuri strādās ietekmīgajā Nacionālajā tieslietu padomē – neatkarīgā institūcijā, kas izraugās Augstākās tiesas tiesnešus. Tomēr Duda deva zaļo gaismu trešajam likumprojektam, kas samazina tiesnešu pensionēšanās vecumu līdz 60 gadiem sievietēm un 65 gadiem vīriešiem. Turklāt tieslietu ministram tiek piešķirtas vienpersoniskas tiesības pagarināt tiesnešu mandātu uz pieciem vai desmit gadiem pēc pensionēšanās vecuma sasniegšanas. Saistībā ar to Eiropas Komisija (EK) ir sākusi pārkāpuma procedūru pret Poliju, jo Brisele likumā saskata diskrimināciju pēc dzimuma.

Tāpat PiS valdība ir kategoriski atteikusies pildīt ES pirms diviem gadiem pieņemto lēmumu pārvietot 160 tūkstošus migrantu un patvēruma meklētāju no migrācijas krīzes vissmagāk skartajām valstīm Grieķijas un Itālijas uz pārējām bloka dalībvalstīm. Saskaņā ar plānu Polijai būtu jāpārvieto 7000 migrantu, bet līdz šim tā nav uzņēmusi pat vienu. Jūnijā EK sāka tiesisko procedūru pret Poliju par atteikšanos pārvietot migrantus. Kačiņskis ES migrācijas problēmās vaino Vācijas kancleri Merkeli. "Mēs neatvērām Eiropu bēgļiem – to izdarīja Merkele. Tāpēc Merkelei un Vācijai ir jāatbild par sekām, nevis Polijai," nesen izteicās Polijas ietekmīgākais politiķis.

Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 11. augusta numurā!

Top komentāri

ļuļa kebabs
ļ
ņemot vērā to, ka plānprātīgā merkele ir paziņojusi, ka eiropai vajadzētu uzņemt 2x vairāk imigrantu, jāsaka, ka visas manas simpātijas un atbalsts kačiņskim un polijai.
jautājums
j
"Pašlaik pie varas esošā eiroskeptiskā PiS pēc triumfa vēlēšanās un iegūtā absolūtā vairākuma..." Bet kāpēc tā tiek nosaukta par eiroskeptisko? Vai tad tā taisās rīkot referendumu par Polijas izstāšanos no ES? Nē taču. Tad kāpēc karināt bezjēdzīgas birkas?
jautājums
j
"Tāpat PiS valdība ir kategoriski atteikusies pildīt ES pirms diviem gadiem pieņemto lēmumu pārvietot 160 tūkstošus migrantu" Bet kas te ir slikts? Tieši otrādi - jebkura valdība, kas ir piekritusi uzņemt imigrantus, būtu tiesājama par noziegumu pret savu tautu.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Žurnāla "SestDiena" publikācijas

Vairāk Žurnāla "SestDiena" publikācijas


Aktuāli


Šonedēļ SestDienā

Vairāk Šonedēļ SestDienā


SestDienas salons

Vairāk SestDienas salons


Pasaule

Vairāk Pasaule


Politika

Vairāk Politika


Tēma

Vairāk Tēma


Pieredze

Vairāk Pieredze


In memoriam

Vairāk In memoriam


Tuvplānā

Vairāk Tuvplānā


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


Latvijai vajag

Vairāk Latvijai vajag


SestDienas receptes

Vairāk SestDienas receptes


Dienasgrāmata

Vairāk Dienasgrāmata