Pāvela Durova biznesa biogrāfijas pirmais posms aprāvās strauji. Lielāko VKontakte (VK) investoru UCP pārstāvis Iļja Ščerbovičs atminas, kā 2013. gada jūlijā, tiekoties ar Durovu, paudis savu neapmierinātību par sociālā tīkla slikto peļņu un stratēģijas neesamību. Durovs, kā allaž personiski tiekoties, bijis "ļoti patīkams un pieklājīgs" un palūdzis Ščerbovičam dot dažus mēnešus un mazāk viņu aizkavēt darbā. "Apsolīja, ka mēs kā akcionāri būsim ļoti apmierināti. Mani brīdināja, ka nevajag tam ticēt, taču es, par spīti kolēģiem no UCP, nolēmu piekrist. Bet pēc trim četrām nedēļām parādījās ziņa, ka Pāvels it kā ar akcionāru atļauju esot izveidojis Telegram," sūrojās Ščerbovičs.
Attiecības ar investoriem saira pilnībā, Durovs atstāja ģenerāldirektora krēslu. Savas VK akcijas viņš par 200–400 miljoniem dolāru pārdeva MegaFon ģenerāldirektoram Ivanam Tavrinam, kura biznesa biogrāfija saistīta ar Vladimiram Putinam pietuvināto miljardieri Ališeru Usmanovu.
2014. gada 16. aprīļa vakarā internetā parādījās divi vēstījumi. Tajos Durovs darīja zināmu, ka 2013. gada decembrī Federālais drošības dienests (FDD) sociālā tīkla vadībai pieprasījis Eiromaidana grupu organizētāju personiskos datus, bet 2014. gada martā prokuratūra paudusi vēlmi slēgt Alekseja Navaļnija grupu. Abos gadījumos spēka struktūru pārstāvji saņēma atteikumu. Vēstījumam pievienotajā ilustrācijā daiļojās VK lietotājiem jau kopš 2011. gada zināmais Sibīrijas haskijs. Durovs dienas laikā bija pārvērties par varoni.
TELEGRAM PARĀDĪŠANĀS
Intervijā žurnālam Dazed Durovs pastāstīja, ka pēc konfliktiem ar varu vairs nav juties drošībā. Tika veidota šifrēta saziņa ar brāli Nikolaju ekstremāliem gadījumiem. "Pēc Edvarda Snoudena atmaskojumiem 2013. gadā sapratām, ka mūsu problēma nav unikāla un eksistē arī citās valstīs. Tāpēc nolēmām radīt lietotni apmaiņai ar šifrētiem ziņojumiem plašākai publikai," pauda Pāvels. Tas bija laiks, kad cilvēki attapa, ka interneta pasaulē negrib pārāk daudz savas informācijas uzticēt valstij.
Deivids "Aksels" Nefs, kurš Durova vajadzībām atvēra kompānijas ASV un pirka serverus, sākotnējo jaunā biznesa posma koncepciju aprakstīja šādi. Pāvels gribējis radīt mesendžeru sēriju, kas paļaujas nevis uz telefonoperatoriem, bet gan datu centriem. Īpašu uzmanību viņš pievērsa ziņojumu noraides ātrumam. Paralēli Telegram tika veidota arī lietotne Telegraph, kurai vajadzēja attīstīties ģeočatu un cilvēku tikšanos virzienā, un Pictograph jeb Instagram analogs. Vēlāk no šiem neīstenotajiem projektiem uz Telegram pārceļos Cilvēki blakām, foto rediģēšanas un virkne citu funkciju.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 20. - 26. septembra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!