"Katru rītu, kad ar savu riteni piebraucu pie Concertgebouw koncertzāles, man ir sev jāiekniebj rokā, lai es noticētu, ka es patiešām tur esmu un spēlēju, šajā orķestrī un namā – kultūras piemineklī," saka altiste Santa Vižine, pirmā un pagaidām vienīgā latviete pasaulslavenajā Amsterdamas Karaliskajā Concertgebouw orķestrī. Nu jau teju gadu nostrādājusi izcilajā orķestrī un ikdienā baudot vadības un kolēģu sirsnīgo, cieņpilno attieksmi un palīdzību, viņa atzīst, ka beidzot tikusi vaļā no tipiskās baltiešu vainas izjūtas.
Iedvesma nebeidzas
Santa Vižine, viena no mūziķes un producentes Ilonas Vižines un leģendārā baleta solista Vladimira Ponomarjova divām meitām, ir tipisks Latvijas mūzikas izglītības auglis: pabeigusi gan Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolu, gan Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju. Jau studiju laikā viņa spēlēja starptautiskajos jauniešu orķestros (Mālera orķestrī, Baltijas jauniešu simfoniskajā orķestrī). Viņai ir arī deviņus gadus ilgs kamerorķestra Kremerata Baltica mūziķes rūdījums. Protams, viņa muzicēja arī Concertgebouw orķestra rudens turnejas vieskoncertā Rīgā, Latvijas Nacionālajā operā, piedzīvojot saviļņojošu brīdi, kad koncerta diriģents Filips Herevēge viņai uz skatuves atdeva savu krāšņo ziedu buķeti. Santa te atgriezīsies 18. novembrī, lai mājās nosvinētu Latvijas simtgadi. Nākamā gada pavasarī viņa uz Rīgu dosies kopā ar saviem kolēģiem Concertgebouw orķestra oktetu Camerata RCO, kas sniegs koncertu Lielajā ģildē 13. martā.
"Spēlēsim Šūberta oktetu un Dvoržāka Čehu svītu. Okteta sastāvā ir divas vijoles, alts, čellists Johans fon Īrsels, kurš jau ir iemīlējis Rīgu un Liepāju, muzicējot festivālā Šalc, kolosāls franču kontrabasists, klarnetists, mežrags un fagotists. Camerata RCO ir visfleksiblākais sastāvs, kādu vien var iedomāties, jo zem šī nosaukuma var slēpties gan kvartets, gan sešpadsmit mūziķu kamerorķestris. Šo mazo sastāvu uzbūvēja vijolniece Annebete Veba un viņas vīrs, klarnetists Heins Vīdeiks. Viņi mani "adoptēja", un es iederējos," stāsta Santa Vižine. Camerata RCO uzstājas bieži, koncertus rīko starptautiskais HarrisonParrott menedžments. Šis nav vienīgais orķestra kameransamblis. Vēl ir Concertgebouw kamerorķestris, vismaz divi kvarteti (dāmu sastāvs GoYa un vīru Alma). "Tie nav valsts darbi. Kamersastāvi ir savam priekam. Mūziķi grib spēlēt, viņiem nebeidzas iedvesma. Man arī nebeidzas," Santa atklāj. To apliecina arī tas, ka viņa ar vēl trim kolēģiem pērnvasar iekļāvās festivāla Šalc orķestrī Liepājā.