Jo ilgāk tu strādā, jo vairāk apgūsti, jo lielāks meistars kļūsti. Esam atskatījušies 50 gadu garumā un atlasījuši interesantākos paraugus, lai varētu parādīt gan dažādus materiālus, gan tehnikas, – ar izstādi Cilvēka pieskāriens. Restauratoru darbu izstāde iepazīstina Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja (RVKM) galvenā krājuma glabātāja Agita Ančupāne. Izstādes koncepciju viņa ir veidojusi kopā ar RVKM Restaurācijas nodaļas vadītāju vecmeistari Inetu Augustinu. Izstādes pamatprincips ir šķietami vienkāršs – atdot godu restauratoru darbam, uzskatāmi parādot, ko spēj restauratoru meistarība. Restaurētie priekšmeti pirms un pēc restaurācijas ar īsām restauratora piezīmēm runā paši par sevi. Izstāde sniedz ieskatu RVKM restauratoru darbā un ļauj apbrīnot viņu profesionālo meistarību un novērtēt nozīmīgo veikumu kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā. RVKM direktore Liene Johansone uzsver, ka šī ir jauna tradīcija. Restauratoru darbu izstāde Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja 1. stāva izstāžu zālē apskatāma no 30. marta līdz 30. decembrim.
Specializējas visu mūžu
Pakavsakta, riņķasakta, vītņu kāpņu makets, arbaleta bultas gals, cepurnieku amata zeļļu izkārtne, krēsls, zeķe, cepure, soma, krūze, lelle, fotogrāfiju albums, sudraba boles trauks, Nīcas novada sievas aube, pirogas modelis, evaņģēlija vāki, ikona, Rīgas ostas skata fotogrāfija, Mazās ģildes eltermaņa portrets, Rīgas panorāmas litogrāfija, Rīgas Zooloģiskā dārza ieejas biļetes, Akmeņraga koka bākas rasējums un pat veļas mazgājamā mašīna – tie ir tikai daži piemēri no izstādē Cilvēka pieskāriens. Restauratoru darbu izstāde redzamās restauratoru darbu apjomīgās parādes, kas ietver arheoloģiskos, metāla, papīra, dārgmetālu, koka, ādas, stikla, keramikas, porcelāna, fajansa priekšmetus, kā arī tekstilijas, fotomateriālus, iespieddarbus, dokumentus, glezniecību, grafiku ar datējumu no XIII līdz XX gadsimtam.
Izstādē eksponēti vairāk nekā 70 muzeja krājuma priekšmetu. Lai gan tā ir pavisam neliela daļa no kopējā restaurēto priekšmetu apjoma, tomēr tie ir īpaši izvēlēti, lai parādītu gan dažādu materiālu restaurāciju, gan restaurācijas procesa sarežģītību, gan aizraujošo restauratora darbu. Cilvēka pieskāriens muzeja priekšmetiem prasa plašas teorētiskās zināšanas, kā arī praktiskās iemaņas, kas tiek pilnveidotas visu restauratora darba mūžu. RVKM Restaurācijas nodaļas meistari veic stājglezniecības, grafikas, fotomateriālu, rokrakstu, dokumentu, grāmatu, metāla, tekstila, keramikas, stikla, porcelāna izstrādājumu, mēbeļu, kokgriezumu un citu interjera iekārtas priekšmetu un arheoloģiskā materiāla restaurāciju.
Izstādes sagatavošanas darba grupā piedalījušies RVKM restauratori Ramona Tālberga, Ramona Gailīte, Jana Lībiete, Kristaps Latvis, Dainis Andersons, Ieva Miķe un Anete Strautmane.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 31. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!