Četru dienu programmā būs skatāmas trīspadsmit dokumentālās un etnogrāfiskās filmas, to skaitā nopelniem bagātā britu neatkarīgā režisora Šona Makalistera filmu retrospekcija. Pēc filmu seansiem skatītajiem būs iespēja piedalīties sarunās ar filmu veidotājiem.
Ceturtdien, plkst. 19 festivālu atklās austriešu režisora Mihaela Glavogera iesāktā un viņa montāžas režisores Monikas Villi pabeigtā filma Bez nosaukuma (Untitled, 2017). Vizuāli iespaidīgajā filmā apkopoti fragmenti un kaleidoskopiskas ainas no Mihaela Glavogera 2013. gadā sāktā ceļojuma pa Balkāniem, Itāliju un Āfrikas rietumu un ziemeļu valstīm. Pirms došanās ceļā Glavogers savu ieceri skaidrojis kā vēlmi radīt “dokumentālo filmu par neko”, filmu bez noteiktas tēmas. Lai arī ceļojums bija iecerēts vesela gada garumā, jau pēc četriem mēnešiem režisora dzīve aprāvās pēc smagas saslimšanas ar malāriju. Filmā iekļauti arī Glavogera ceļojuma laika dienasgrāmatas ieraksti.
Šī gada festivāla goda viesis - režisors Šons Makalisters, kura filmu retrospekcija jau sākta ar viņa Eiropas Kinoakadēmijas balvai nominētās filmas Sīrijas mīlasstāsts (2015) seansu un tiks izrādīta paralēli festivāla pamatprogrammai. Šona Makalistera filmas ar spilgtu galveno varoņu palīdzību sniedz unikālu ieskatu un klātbūtnes sajūtu Tuvo Austrumu valstīs notiekošajos politiskajos saspīlējumos no vienkāršu cilvēku skatupunkta.
Piektdien plkst. 18.45 tiks demonstrēta viņa filma Bagdādes Liberači par pēckara Irāku, kam uzreiz pēc tam sekos Japāna: Mīlas un naida stāsts. Papildus sarunām pēc viņa filmām sestdien, 29. aprīlī plkst. 13 Šons Makalisters pasniegs arī meistarklasi par dokumentālo filmu veidošanu, uz kuru, iepriekš piesakoties [email protected], aicināti visi interesenti.
Rīgas Pasaules filmu festivālā skatītāji īpaši aicināti iesaistīties pēc filmu seansiem paredzētajās jautājumu un atbilžu sesijās ar filmu veidotājiem klātienē vai Skype video tiešsaistē. Šogad Rīgā uz festivālu ieradīsies pieci režisori no Francijas, Lielbritānijas un Itālijas, to skaitā pazīstamā vizuālā antropoloģe un grāmatu autore Amanda Raveca, savukārt video tiešsaistē pievienosies vēl septiņu filmu autori. Sarunu sesijas vadīs ar filmu tematiku saistīti cilvēki – Latvijas Kultūras akadēmijas rektore profesore Rūta Muktupāvela, publicists un teologs Nils Konstantinovs, pagājušā gada festivāla goda viese vizuālā antropoloģe Tonija de Bromheda, programmas kurators Karlo Kubero un citi.
Filmas tiks demonstrētas oriģinālvalodā ar tulkojumu latviešu valodā. Meistarklase un sarunas ar filmu režisoriem notiks angļu valodā.