Te gan jānorāda, ka vidēji statistisks pieaugums nenozīmē to, ka ir palielinājušies kopējie ekonomiski aktīvo iedzīvotāju ienākumi, jo bezdarba līmenis Latvijā ir kāpis, un tādējādi algas saņēmēju skaits ir mazāks nekā, piemēram, pirms gada. Tāpat tas ir sarucis salīdzinājumā ar šā gada sākumu, kad pirms Covid-19 ienākšanas Latvijā mūsu valsts ekonomika bija sasniegusi savu vēsturiski visaugstāko punktu. Statistiķi norāda, ka krīzes ietekmē algoto darbinieku skaits, pārrēķināts pilnā slodzē, samazinājās par 53,1 tūkstoti jeb par 7%, kas ir straujāk, nekā sarucis bruto darba samaksas fonds. Darba samaksas fonda gada pārmaiņas norāda uz kritumu par 82,2 miljoniem eiro jeb par 3,3%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.
Strādājošajiem vairāk
Vienlaikus tiem cilvēkiem, kuri strādā, vidējā bruto darba samaksa Latvijā šā gada otrajā ceturksnī sasniegusi 1118 eiro jeb par 3,9% vairāk nekā atbilstošā laika periodā pagājušajā gadā. Statistikas dati norāda uz to, ka darba samaksa augusi ne tikai labāk atalgoto iedzīvotāju daļai, bet arī tiem cilvēkiem, kuri saņem salīdzinoši mazas algas. Uz to norāda darba samaksas mediānas kāpums. CSP informē, ka bruto darba samaksas mediāna 2020. gada otrajā ceturksnī bija 878 eiro (2019. gada otrajā ceturksnī – 838 eiro). Salīdzinot ar 2019. gada otro ceturksni, tā pieauga straujāk nekā vidējā darba samaksa. Darba samaksas mediāna pēc darba nodokļu nomaksas (neto) šī gada otrajā ceturksnī bija 660 eiro, un gada laikā tā pieauga par 4,2%.
Par atalgojuma pieaugumu dzirdams arī no darba samaksas monitoringu veicošā vadības konsultāciju biznesa. "Pretēji tam, ko gaidījām pēc Fontes 2020. gada atalgojuma pētījuma datiem, mēneša pamatalga darbiniekiem, kuri veikuši tādu pašu darbu kā gadu iepriekš, ir pieaugusi par 4,2%, bet gada kopējā alga par 5,7%. Šajā pētījumā ir apkopota informācija par 373 organizācijām un analizēti dati par 86 231 darbinieku. Galvenais iemesls darba algu pieaugumam pat Covid-19 ārkārtas situācijas apstākļos joprojām ir "uzkarsušais" darba tirgus," situāciju izklāsta SIA Fontes vadības konsultācijas Pētījumu grupas vadītāja Anta Praņēviča.
Klājas dažādi
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 7. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!