Patiesībā mēbeļu ražošanai Latvijā ir gājis visai raibi – no atsevišķu lielu uzņēmumu darbības pārtraukšanas līdz visai pamatīgam nozares kopējās izlaistās produkcijas vērtības pieaugumam pēdējo gadu gaitā. Tiesa, lai arī produkcijas izlaides izmaiņu skaitļus pēdējos gados varēja uzskatīt par visai pievilcīgiem, situācija nav pārāk rožaina. Elektrības izmaksas Latvijā vērtējamas kā augstas, demogrāfiskā situācija ir visai bēdīga, un nozarei ir maz cerību gan uz darbaspēka palielināšanos, gan patērētāju skaita kāpumu vietējā tirgū, turklāt netālu atrodas Polijas lielie ražotāji, kuriem produkcijas pašizmaksa ir krietni vien zemāka nekā Latvijas mēbeļu ražotājiem un līdz ar to rada iespēju atņemt mūsu kompānijām klientus gan Rietumu tirgos, gan pašu mājās.
Apjomi kāpj
Lai gan dažādu izaicinājumu netrūkst, nozares ražošanas apjomi ir augšupvērsti. Vismaz tādi tie bijuši līdz šā gada vidum. Šā gada pirmajos sešos mēnešos mēbeļrūpniecības produkcijas izlaides vērtība sasniedza nepilnus 103 miljonus eiro jeb par 5,5% vairāk nekā pirms gada šajā periodā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Tas ir ne tikai augstākais rādītājs šajā desmitgadē, bet arī apsteidz nozares sniegumu analogā laika periodā tā dēvētajos pagājušās desmitgades treknajos gados pirms finanšu krīzes.
Salīdzinājumam – 2017. gadā mēbeļrūpniecības produkcijas izlaide faktiskajās cenās kāpa par 7,8% līdz nepilniem 193,9 miljoniem eiro. Savukārt ražotāju cenas arī pieauga tikai par 0,3%. Minētās cenu un ražošanas pieauguma izmaiņas vedina domāt, ka, lai arī tirgus konjunktūra ir labvēlīga, tomēr konkurence ir visai augsta. To var skaidrot ar Polijas ražotāju ietekmi Latvijas un citu Eiropas valstu tirgū.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 8. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!