Noslēgtais režīms uz Kima Čen Ira bērēm nav ielūdzis nevienu ārvalstu līderi, iepriekš arī netika atklāts, kā notiks atvadas no «nemirstīgā ģenerāļa». Tomēr pārējai pasaulei bija iespēja to vērot «caur atslēgas caurumu», jo Ziemeļkorejas oficiālās iestādes starptautiskajiem medijiem nodeva videofragmentus no trešdienas svinīgās ceremonijas.
Lej asins asaras
Aptuveni četras stundas ilgušās procesijas laikā pa Phenjanas ielām pārvietojās limuzīns, uz kura bija novietots ziemeļkorejiešu tautas apjūsmotā nelaiķa lielformāta portrets. Priekšā braucošajai automašīnai sekoja melns katafalks, kuram uz jumta atradās Kima Čen Ira zārks, kas bija pārklāts ar sarkanu karogu, bet ap to bija izvietoti balti ziedi. Abus auto pavadīja vairāki militārie transportlīdzekļi un maršējošu karavīru pulks.
Ceremonijas noslēgumā bēru kortežs ieradās pie Kumsusanas memoriālās pils, kur Kima Čen Ira mirstīgās atliekas, ievietotas stikla zārkā, bija gulējušas iepriekšējās desmit dienas.
Pie pils mirušo vadoni ar noliektu galvu sagaidīja vairāki tūkstoši dažāda ranga Ziemeļkorejas armijas karavīru. Kad procesija pavirzījās garām, viņi sāka māt un vicināt savus ieročus, daudzi skaļi kliedza «tēvs, tēvs».
«Sniegs bezgalīgi krīt kā asaras. Kā lai debesis neraud, kad mēs esam zaudējuši savu ģenerāli, kurš bija varens vīrs no debesīm. Tā kā nāve mūs ir šķīrusi no ģenerāļa, tad cilvēki, kalni un debesis lej asins asaras,» Ziemeļkorejas televīzijai sacīja kāda armijā dienoša sieviete. Viens no izplatītākajiem mītiem par Kimu Čen Iru bija, ka viņš spējot kontrolēt laikapstākļus, tādēļ komunistiskās partijas kontrolētie Ziemeļkorejas mediji apgalvoja, ka nepieredzēti bargā ziema valstī iestājusies tāpēc, ka daba sēro par vadoņa nāvi.
Izmaiņu nebūšot
Ceremonijas noslēguma daļā līdzās katafalkam gāja vairāki valdības pārstāvji. Pašā priekšā soļoja līdzšinējā valsts līdera jaunākais dēls Kims Čen Uns, kurš tiek uzskatīts par nākamo Ziemeļkorejas vadītāju. To liek nojaust arī valsts mediji, kuri pēdējās nedēļas laikā nepilnus trīsdesmit gadus veco jaunekli dēvējuši par vareno pēcteci, cienījamo ģenerāli, izcilo līderi un augstāko komandieri.
Analītiķiem šķitis zīmīgi, ka aiz Kima Čen Una gāja viņa 65 gadus vecais tēvocis Čons Son Theks, kurš tiek uzskatīts par atslēgas figūru varas nodošanas procesā. «Kims Čen Uns nepārprotami ir jaunais līderis, bet Čons Son Theks ir saglabājis ievērojamu ietekmi un atrodas augstu varas hierarhijā,» uzskata Ziemeļkorejas eksperts Jū Hu Jeuls no Korejas Universitātes Seulā.
Pēc 2009. gadā piedzīvotā insulta Kima Čen Ira veselība bija vārga, tādēļ viņš 2010. gada septembrī paziņoja, ka varas grožus nodos Kimam Čen Unam. Tomēr līdzšinējais līderis nomira, nepaspējis novest līdz galam varas nodošanu. Tieši tādēļ politiski nepieredzējušajam Kimam Čen Unam vismaz īstermiņā būs jāpaļaujas uz tēvoča un citu režīma veterānu palīdzību.
Daudzuprāt, tas nozīmē, ka tuvākajos gados nav gaidāma Ziemeļkorejas pašizolācijas samazināšanās un ekonomikas atvēršana.