Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +4 °C
Daļēji saulains
Pirmdiena, 18. novembris
Doloresa, Aleksandrs, Brīve

Vasarā ballītes jāsvin brīvā dabā

Arī vasarā popularitāti nav zaudējuši bērnu ballīšu centri, un karstajā sezonā pat mēnesi uz priekšu var nākties rezervēt laiku mazuļa jubilejas svinībām. Viens no lielākajiem plusiem gatavajām ballītēm ar standarta programmu īpaši šim nolūkam paredzētā vietā noteikti ir ballītes laika ierobežojums. Ir skaidrs sākums un tikpat skaidras beigas - gan jubilārs, gan ģimene, gan arī viesi zina, kādā laika nogrieznī jāiekļaujas.

Mājas ballītes nereti sākas no rīta un beidzas pavisam vēlu vakarā, tāpēc jābūt daudz elastīgākiem svinību programmā, jāpadomā par ēdiena daudzumu. Tomēr, ja paskatāmies no citas puses, mājas ballītēs ir iespēja ilgāk pabūt ar radiem un draugiem, bet izklaides var uz vietas piemērot jubilāra un ciemiņu garastāvoklim. Un kurš gan vēl labāk pazīst savu mazuli kā viņa vecāki, līdz ar to spējot padarīt svinības īpaši emocionālas! MiniDiena uzrunāja divas mammas - radošā bloga Mammas rokas autori Laini Lapiņu un pasākumu organizatori Gundegu Skudriņu, apkopojot radošu bērnu ballīšu idejas - no svinību vietas izvēles līdz dekoriem.

Laipni lūgti ballītē!

Cik un kāda vecuma viesus aicināt? Jautājot bērnam, vēlamo draugu saraksts var sasniegt vairākus desmitus. Laine stāsta: «Kamēr bērni bija pavisam maziņi, viesu sarakstu veidoju es. Tajā parasti bija radu bērni un tie mazuļi un viņu vecāki, ar kuriem tobrīd uzturējām ciešākas attiecības. Mūsu ballītēs radu bērni ir nemainīga vērtība - cik ir, tik aicinām, bet draugus, ko ielūgt, tagad ļauju bērniem izvēlēties pašiem.» Laine ievērojusi, ka vienlīdz jautri vienā ballītē ir gan pavisam maziņajiem, kuriem lielākais prieks ir vērot lielākos bērnus, gan lielākajiem bērniem, kas jūtas komfortabli tēvišķi, būdami pasākumā vecākie.

Izvēlamies vietu

Nav šķēršļu, jo sevišķi vasarā, lai ballītes nenotiktu dabā, pieturoties pie domas, ka nav sliktu laika apstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs, tomēr lietus laikā vismaz uz maltītes brīdi noorganizējot pajumti (šķūnis, nojume u. tml.). Gundega dalās pieredzē, ka lieliski var viesībām pielāgot tukšu siltumnīcu, kad raža jau novākta, to izdekorējot ar tillu, lentēm, karodziņu un lampiņu virtenēm. «Ja svinat laukos, pļavā, der arī kopā saslieti veco laiku siena zārdi, tos var pārklāt ar audumiem, ar plēvēm - ja bail no lietus, dekorēt atbilstoši tematikai un izveidot noslēpumainus namiņus, kuros mazajiem ballētājiem patīk rotaļāties,» iesaka Gundega. Arī tad, ja jubilāra vecāki nedzīvo privātmājā un nevēlas īrēt viesu namu, var ļauties fantāzijai un pielāgot svinību vajadzībām dažādas vietas dabā - tās var būt ekspedīcijas dabas takās, mežā apslēptās mantas meklēšana, pirātu ballīte pie jūras vai smilšu piļu būvēšanas sacensības, karnevāls brīvdabas pikniku vietā, atrakciju centros zem klajas debess un tā tālāk.

Scenārijs vai improvizēt?

Laine stāsta: «Kad bērniņi bija mazi, apmēram līdz divu trīs gadu vecumam, pasākumiem scenārijus neplānoju. Parūpējāmies vien par to, lai mazuļiem nebūtu garlaicīgi - izmantojām piepūšamās atrakcijas un rotaļlietas. Taču vēlāk ballītes pamazām veidojām tematiskas. Mūsu mājās ir bijusi eksperimentu ballīte, rudens krāsu ballīte, ballīte ar pārgājienu un uzdevumiem, cepumu cepšanas ballīte, utt. Piemēram, meklējām un atpazinām rudens lapas, ar krāsām veidojām lapu nospiedumu galdautu, izmantojot pārtikas krāsas, vērojām, kā, sajaucoties pamatkrāsām, veidojas citi toņi. Eksperimentējām arī ar pienu, pārtikas krāsvielām un šķidrajām ziepēm - pamatīga ķīmijas stunda! Bet vienmēr atceros, ka ballītē jāieplāno pietiekami laika brīvajām rotaļām. Esmu sapratusi, ka bērniem vecumā no trīs līdz astoņiem gadiem pilnībā pietiek ar trim četrām aktivitātēm un pauzītēm pa vidu.»

Vecākiem jāiesaistās

Gundega uzskata - bērniem vajag dot brīvību rotaļāties pēc sirds patikas, bet paredzēt arī aktivitātes kopā ar vecākiem - skrējienu ar pleznām, stafetes - lēkšanu ar maisiem, gleznošanu uz milzu kanvām vai kopīgu picas cepšanu: «Iesaistoties vecāki ar savu piemēru rāda, ka pašu iniciatīva ir svarīgākais aspekts svētku noskaņas radīšanai.» Arī tad, ja netiek algots speciāls pasākuma vadītājs, pirms ballītes būtu jāvienojas ar kādu pieaugušo, kurš uzņemsies iniciatīvu, koordinējot aktivitātes un kļūstot par svinību uzticības personu. «Mūsmājās ballītes vadītāja lomu parasti uzņemos es. Godīgi atzīšos - kad bērnu skaits sasniedz piecpadsmit, uzdevums nav no vieglajiem. Tāpēc parasti palīgā ņemu vēl divas trīs mammas vai tētus. Pēdējā no ballītēm, piemēram, tēti bija galvenajā lomā, jo tika būvēta māja kokā! Savukārt meiteņu ballītēs vairāk darba ir māmiņām,» pieredzē dalās Laine.

Dekori - neaizstājami

Svētku noskaņas radīšanai puse veiksmes ir svinību vietas noformēšanā. Lai panāktu grandiozu emocionālu efektu, nebūt nevajag milzu līdzekļus, bet laiku un izdomu. «Domājot par ekoloģisku dzīvesveidu, ik pa laikam dodam jaunu dzīvi vecām lietām - no olu kārbām veidojam ziedus lampiņu virtenēm, no tualetes papīra kartona veidojam interesantas raķešu virtenes. Ļoti bieži paši gatavojam dažnedažādus tematiskos galdautus, izmantojot kartupeļu zīmogus un tekstilkrāsas,» stāsta Laine.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Kur meklēt idejas

Dekoriem DIY - O, Happy Day! rokdarbu blogs
www.ohappyday.com
To veido mamma, kas pati nodarbojas gan ar dekoru izgatavošanu un dažādu rokdarbu veikšanu, gan ir profesionāla dizainere. Var nošpikot dekoru idejas soli pa solim, dāvaniņu saiņošanas knifus, tērpus u. c.
Svinību scenārijiem - Design mom.
www.designmom.com
Māmiņas veidots blogs, kas apvieno gan DIY idejas, gan scenārijus viesībām, ieteikumus dāvanu izvēlei un tērpiem.
Vietas noformēšanai - Apartament therapy.
www.apartamenttherapy.com
Pamatā šajā mājaslapā rodamas telpu iekārtošanas idejas un vesela sadaļa veltīta bērnistabām. Apskatītas arī dažādas tematiskās ballītes un ieteikumi to noformēšanai.

Kokteilis Bagātais šķiņķa sendvičs Deserts

Šis kokteilis ir liels bērnu favorīts, taču arī pieaugušie mēdz tam pieķerties un iztukšot glāzi vienā piegājienā. Tas nav pārlieku salds un ir izteikti pienains. Var gadīties, ka svinībās ar vienu paredzēto glāzi varētu kādam nepietikt, un drošāk sastāvdaļas iegādāties nedaudz virs paredzētā limita. Noteikti izmantojiet krēmīgu balto jogurtu, bet neiesaku izmantot Bio lakto, jo tas ir par šķidru un ar izteiktāku skābumu nekā citi bezpiedevu jogurti. Mūsu iecienītais ir Aiviekstes, kam vismaz pagaidām gatavošanas procesā nepievieno modificēto cieti.
Pagatavošana:
Blenderī liek vārīto pienu un jogurtu. Blenderē, līdz viss ir labi samaisījies, apmēram vienu minūti. Jāskatās, lai viss vārītais piens ir sablenderēts, jo tas mēdz pielipt pie blendera trauka maliņām.
Pielej pienu un blenderē vēl vienu minūti. Lej glāzēs un pasniedz


Sastāvdaļas:
6 lielas šķēles vai 150 g vārīta cūkgaļas šķiņķa
100 g siera (16 šķēles) - Ementāles, Madrigal vai Maasdam
20 g sviesta, istabas temperatūrā
12 tostermaizes
Mērce:
60 g paštaisītas majonēzes
1 ēd. k. bezpiedevu jogurta
1/2 tējk. smalki sakapāta ķiploka
1/2 tējk. citrona sulas
sāls
melnie pipari
1 tomāts, blanšēts, sēklas izņemtas, sagriezts mazos kubiņos
20 g marinētu gurķu, smalki sakapāti
60 g nomizota un no sēklām attīrīta gurķa, sagriezts mazos kubiņos
Rezultāts:
6 sendviči
Vienkāršs sendvičs ar cūkgaļas šķiņķi, mērci, kas gatavota no paštaisītas majonēzes un daudz dārzeņiem, kas paslēpti mērcē. Paslēpti tāpēc, ka bieži vien bērni, ieraugot svaigus dārzeņus, nevēlas ēdienu ēst. Tad noder dārzeņu ieslēpšana majonēzē.
Pagatavošana:
Pagatavo mērci. Visas mērces sastāvdaļas sajauc kopā. Visu kārtām klāj uz maizes.

Paņem saldu krējumu ar nedaudz cukura un saputo. Tajā pašā bļodā pieber ar rokām sadrupinātus bezē cepumus un vairākas saujas ogu. Visu nedaudz samaisa un liek trauciņos, pasniedz.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Mantotie ēdieni

Valsts svētku nedēļā – tradīcijām un atmiņām bagātas receptes.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?