Līgas ēdienkartē īpaša vieta ir salātiem ar savvaļas augiem. Pamatā viņa izmanto kefīru, tad ēdienu variē atkarībā no savvaļas garšaugu krājuma. Ja auga daļas sīkstas - sasmalcina sīki, ja augs sulīgs, to pievieno lielākos gabalos. «Ogu laikā lieku klāt ogas. Izmantoju arī ziedus - kad salāti izmaisīti, tos ieplūcu pašās beigās. Iedomājieties salātiem virsū zilas rudzupuķes lapiņas, dzeltena dedestiņa, kāds smuks āboliņš vai lillīgais vīķis! Latvietis jau vispirms ēd ar acīm - visam jābūt smukam!» atzīst zāļu sieva.
Āboliņš, dedestiņa, lucerna, liepa, mārrutks, mētras, maurloks - tos visus var likt klāt salātos. «Maurlokam ļoti garšīgi paši lociņi, taču, kad tas sāk ziedēt, salātos labāk likt pašus ziediņus - tos izplucina un pārkaisa salātiem pāri. Tāpat var izmantot mārrutka ziedus - garšo kā redīss!» iesaka Līga Reitere. «Piemēram, liepas lapas salātos var ēst tik ilgi, kamēr neviens pumpurs nav atvēries. Tikko sāk ziedēt, lapas kļūst par cietu, lai mūsu organisms to varētu labi sagremot, tad labāk salātos likt ziediņus.»
Gārsas lapas salātiem der, kad zieds nav pilnībā atvēries. Kad atveras, tad izmanto ziedu. Ar gārsas lapām var bagātināt sautējumus, likt uz meža gaļas, uz jēra gaļas. «Der arī sakņu zupai - kad zupa nāk gatava, mazu buntīti izkarsē, tad izņem ārā - gārsa piedod neparastu garšu.»
Viens no stiprākajiem antibiotiķiem ir naudulis un plikstiņš - lieto pret iekaisumiem. Arī tos Līga Reitere iesaka pievienot salātiem - «uzreiz kreftīgāka garša».
Kā tikt galā ar nātri? «Lai tā nedzeltu, ņemu pie kātiņa un glaudu uz galotnīti, tad nedzeļ. Šādi apglaudītu, paņemu rokās un saviļāju. Kad nātre saviļāta, visi asumiņi ir salauzti un ar salauztiem ieročiem nātre man uzbrukt vairs nevar,» tēlaini stāsta zāļu sieva. «Lielajai nātrei ēd lakstus, panātrei - ziedus. Bet, ja panātri izžāvē, tēja ir ļoti laba - lai attīrītu iekšējos orgānus, nieru ceļus un dzimumceļus.»
Ļoti stiprs ir ozols, to Līga Reitere izmanto spēka salātiem: «Spēkam un enerģijai. Ņem vienu ozollapu, vienu pīlādžlapu, divas trīs bērzu lapas un vismaz piecas vilkābeles lapas - smalki samaļ kā zāļu masu un izmaisa cauri gurķu salātiem.»
Bet plūmes, ķirši un bumbieri iedarbojas pret novecošanu - tos iesaka ēst vecmāmiņām un vectētiņiem.