Jānodala nozares pētījumi
Iespējams interešu konflikts, bažas, ka netiks nodrošināta kompetences centru ilgtspēja, aktivitātes un projektu mērķu sasniegšana, kā arī aizdomas, ka pastāv nesaskaņots komercdarbības atbalsts un neatbilstoši veikti iepirkumi, bija galvenie iemesli, kāpēc maksājumi KC no pērnā gada 23. decembra tika apturēti. Tagad EM Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu privātā sektora nodaļas vadītājs Gatis Silovs norāda - problemātiskie iepirkumi bijuši tikai simptomi, īstās problēmas atklājušās vēlāk, to skaitā jānodala nozares pētījumi, kas būtu izmantojami visiem interesentiem, un individuālie pētījumi, kas ir aktuāli tikai nelielai uzņēmēju daļai, kuri ieinteresēti patentu saņemšanā. «Vienkāršoti izsakoties, kompetences centru ideja ir tāda, ka ikvienu pētījumu izmanto visa nozare pilnībā, taču atsevišķās nozarēs, kur specifiskākas prasības, nav iespējams atrast desmit vai vairāk uzņēmumu ar identiskām vēlmēm un vajadzībām,» skaidro G. Silovs.
FM norādījumi, lai tiktu atjaunota atbalsta programmas darbība, paredz, ka pētījumi tiek nodalīti pēc to finansējuma - kā nozares pētījumi klasificējas tie, kuros ar finansējumu piedalās 50%no kompetences centra īpašniekiem, līdz ar to kompetences centriem jāveic projektu pārvērtēšana, skaidri nodalot nozares interesēs veiktos pētījumus no individuālajiem pētījumiem. Finansējuma apjoms, par kuru plānots īstenot individuālos pētījumus, jāizslēdz no kopējā projekta, tā samazinot projekta kopējās izmaksas, ja šādā veidā atbrīvosies finansējums, EM izvērtēs iespēju izsludināt jaunu projektu pieteikšanu, savukārt LIAA turpmāk paredzēs struktūrfondu finansējumu tikai nozaru pētījumiem, Diena noskaidroja FM un EM. FM piedāvājums nosūtīts izvērtēšanai EM un arī KC, kad priekšlikumi tiks izvērtēti, EM sniegs atbildi FM, norādot precīzu laika grafiku attiecīgo grozījumu izstrādei programmu regulējošajos Ministru kabineta (MK) noteikumos, paredzēts, ka tas jāizdara līdz 30. martam. FM norāda - lielais darbs vēl ir priekšā, jo, lai nodrošinātu, ka visi audita laikā konstatētie riski tiek novērsti, ne tikai jāmaina MK noteikumi, bet arī jāsaskaņo valsts atbalsta programma ar Eiropas Komisiju (EK).
Lieka kavēšanās
Tomēr paši kompetences centri nav sajūsmā par jauno piedāvājumu. Farmācijas un ķīmijas kompetences centra vadītājs Vitālijs Skrīvelis norāda: «Ir diezgan muļķīgi runāt par individuālajiem pētījumiem, jo kompetences centri ir platforma starp uzņēmumiem un zinātniskām institūcijām, tā nav viensētnieka filozofija.» Viņš skaidro - KC uzņēmumi iet pie zinātniekiem un stāsta, kas nepieciešams, lai attīstītu konkurētspēju globālajā tirgū, lai arī katra ideja radusies tikai vienā galvā, tās realizācijai bieži nepieciešama apvienošanās. V. Skrīvelis uzskata, ka KC jau no paša sākuma ir individuālo pētījumu apkopojums, taču, lai panāktu rezultātus, vienam ar otru ir jāsadarbojas, pieliekot klāt savas zināšanas un arī finansējumu. Tomēr, lai arī zinātnieks programmas apturēšanu vērtē kā nelietderīgu, jo izmaiņas KC programmu regulējošajā darbībā bijis iespējams veikt, tai turpinot darboties, viņš norāda - ir arī ieguvumi, piemēram, amatpersonas tomēr ir aptvērušas, ka pētījums var arī nebūt ar pozitīvu rezultātu un mērķi nesasniegt, taču arī šādai pētnieciskajai neveiksmei ir savs ieguvums, kas demonstrē, kurā virzienā aiziets nepareizi, un nākotnē šādas kļūdas nepieļaut.