Vakar valdošās koalīcijas partijas pateica skaidru viedokli, ka referendumā ir jāpiedalās un jābalso pret. Lai noskaidrotu, vai iedzīvotāji ir gatavi atsaukties šim aicinājumam, devos uz Esplanādi un netālu no Raiņa pieminekļa aprunājos ar cilvēkiem. Uzreiz jāteic - tā ir sagadīšanās, ka konkrētajā vietā un laikā sastapu pārsvarā tādus cilvēkus, kuri negrasās atbalstīt valsts valodas statusu krievu valodai. Taču bija arī tādi, kas vēl pilnīgi skaidri nevarēja pateikt, kā referenduma dienā rīkosies.
Par latviešu valodu, nevis pret krievu
Māra un Dagmāra ir māte un meita. Māra saka, ka nezina, kā rīkosies, - daudz kas ir atkarīgs, vai iepriekšējā vakarā viņu kāds nokaitinās vai ne, jo sievietes esot daudz emocionālākas par vīriešiem: «Es dzīvoju latviskā pilsētā, un mans ienaidnieks ir latvietis. Jums Rīgā ir citādi, jums pāri var nodarīt cittautietis, bet, ja mēs dzīvojam šajā kopienā, mums pāri nodarīt var tikai latvietis,» spriež Māra, kura gan nesaka, no kuras pilsētas viņa ir. No Māras teiktā gan īsti nevar saprast, vai viņa būtu gatava balsot par krievu valodu tikai tāpēc, ka latvieši viņai kādā brīdī nodarījuši pāri, bet var piekrist Māras tālāk teiktajam: «Kad padomju laikā mums uzspieda krievu valodu, mēs vairāk dziedājām latviešu dziesmas, mēs vairāk mīlējām Latvijas karogu. Tagad, kad viss ir atļauts, tas atvirzās otrajā plānā.» Dagmārai savukārt izvēle ir starp divām iespējām - iet un balsot pret vai neiet nemaz.
«Es iešu uz referendumu un balsošu par latviešu valodu,» atbild vairāki cilvēki un uzsver, ka ir par latviešu, nevis pret krievu valodu. «Mums obligāti ir jāpaliek pie savas valodas, citādi mēs iznīksim kā valsts,» saka Skaidrīte Leimane, kura strādā Latvijas Mākslas akadēmijā. Uz referendumu balsot par latviešu valodu ies arī Ervīns: «Labāk būtu, lai valsts būtu saliedēta, nevis sadalīta vairākās daļās.» Aelita, kuras tēvs ir krievvalodīgais, neredz iemeslu, kāpēc vajadzīga otra valsts valoda. Viņa arī saka - ja valstsvīri tik daudz nerunātu par iespējamiem konfliktiem, tādu nebūtu. Savukārt Jāzeps no Jūrmalas saka: «Iesim, un ir jāiet.» Viņš uzskata, ka medijiem būtu jāizskaidro, kā rīkoties.