Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +25 °C
Daļēji apmācies
Ceturtdiena, 29. jūlijs
Vidmants, Edmunds, Edžus

Atis Rozentāls

Svētki notiks, bet ar ierobežojumiem

Jau pagājušajā gadā Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētki notika Covid-19 ierobežojumu ēnā, kad apmeklētāju skaits nedrīkstēja pārsniegt 3000. Šogad, ņemot vērā valstī pastāvošos ierobežojumus, svētku apmeklējuma formula ir mainīta – noteicošais būs Covid-19 sertifikāts, kas apliecinās, ka persona ir vīrusu pārslimojusi, vakcinēta pret Covid-19 vai saņēmusi negatīvu testa rezultātu. Dodoties uz svētkiem Aglonā, šim sertifikātam jābūt līdzi kopā ar personu apliecinošu dokumentu.

Brīdina par sertifikātu viltošanas sekām

Lai arī pašlaik nav ierosināta neviena krimināllieta par Covid – 19 digitālā sertifikāta viltošanu, publiskajā telpā reizumis parādās gan jautājumi, vai šādi viltojumi ir iespējami, gan apgalvojumi, ka tādus var noorganizēt.

Vienu velojoslu upurēs(5)

Pēc vakardienas balsojuma Rīgas domes (RD) Satiksmes un transporta lietu komitejā cits pēc cita vārdu ņēma pozīcijā esošie deputāti, lielākoties no Progresīvo/Par! (P/P) frakcijas, lai skaidrotu, kāpēc balsojuši pretēji tam, ko solījuši saviem vēlētājiem. Taču skaidrs ir viens – jautājumā par Čaka ielas turpmāko satiksmes organizāciju ir panākts zināms kompromiss, uzsverot, ka tas ir pagaidu risinājums, kamēr notiks vairāki iecerētie remonti, piemēram, Valmieras ielā.

Neatkāpsies no principiem(19)

Arvien vairāk ir tādu ielu posmu, kuros galvaspilsētā lēnākas satiksmes nodrošināšanai, lai uzlabotu gājēju un riteņbraucēju drošību, tiek izveidotas jaunas saliņas un stabiņu rindas. Bieži vien šādi risinājumi izraisa aktīvu un dusmīgu reakciju, īpaši jau sociālajos tīklos. Tomēr, cik noprotams no Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieka Viļņa Ķirša (JV) teiktā Dienai, ar šādu situāciju rīdziniekiem un pilsētas viesiem ir jāsamierinās. Tiesa, pašvaldība plāno sarunas gan ar operatīvajiem dienestiem, gan Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi (NKMP), kas iebilst pret stabiņiem dažās pilsētas ielās.

Novadu līderi ieņem startu

Vakar visās pašvaldībās, kurās šovasar notika vēlēšanas, atbilstoši likumam tika rīkotas pirmās domju sēdes jaunajā sastāvā un izraudzīti priekšsēdētāji un to vietnieki. Daudzviet deputāti tika arī līdz pastāvīgo komiteju apstiprināšanai un izraudzījās izpilddirektorus. Tādējādi uzsākts darbs jaunajās pašvaldībās, kādas tās izveidotas pēc administratīvi teritoriālās reformas (ATR).

Cīnās ar pagātnes rēgiem(1)

Pamatīgi – par 19,1 miljonu eiro – samazinot izdevumus, pašvaldības uzņēmums Rīgas satiksme (RS) 2020. gadu pabeidzis ar viena miljona eiro peļņu, kas būtu lielāka, taču 2,4 miljonus nācies samaksāt Konkurences padomes aprēķinātajās soda naudās par 2012. un 2013. gadu. Preses konferencē RS valdes loceklis Gints Zeltiņš tos nosauca par pagātnes rēgiem, piebilstot, ka beidzot ir izdevies izveidot arī nelielu drošības spilvenu, jo «nav izslēgts, ka pagātnes rēgi mūs vēl panāk».

Kad uzvar mazāka novada līderis(3)

Ierastas ir mazāko novadu iedzīvotāju bažas, ka lielajā apvienotajā novadā viņiem nebūs pārstāvniecības. Tomēr vēlēšanu rezultāti liecina, ka ir vairākas pašvaldības, kurās lielāko atbalstu ir ieguvuši mazāko novadu līderi. Dažos gadījumos tas noticis apzināti, jau sākumā paredzot šādu iznākumu, citviet šāds rezultāts ir pārsteigums, un nav arī zināms, vai mazāku atbalstu ieguvušo sarakstu pārstāvji pret šādu līderi neapvienosies, lai atstātu viņu mazākumā.

Partijas vētī vēlēšanu rezultātus(3)

Pirms pašvaldību vēlēšanām visai izplatīts bija viedoklis, ka vietvaras iedzīvotāji vēlē pēc atpazīstamām personībām un mazāk ņem vērā partiju piederību. Vēlēšanām beidzoties, gan redzams, ka politiskie spēki tomēr diezgan cītīgi skaita iegūtās vietas un izplata paziņojumus par savām sekmēm.

Pašvaldību vēlēšanu rezultātu ietekmē neatnākušie(5)

Sestdienas vakarā, slēdzot vēlēšanu iecirkņus, atklājās aina, kuru daudzi bija prognozējuši, tomēr ne tik dramatiskā mērā, – tikai 34,01% balsstiesīgo bija devušies pie urnām, lai izraudzītos savu pašvaldību deputātus jaunajās robežās kopš administratīvi teritoriālās reformas (ATR) pieņemšanas Saeimā. Tiesa, vēl viss nav galā – jau tagad Rēzeknes un Varakļānu novadā vēlēšanas pārceltas uz 11. septembri, bet par vairākām teritorijām Satversmes tiesas spriedumu vēl gaida.

Tomēr bez stopkrāna

Satversmes tiesas (ST) spriedums Varakļānu lietā "uz bremzēm" nolika vēlēšanu procesu Madonas un Rēzeknes novadā, tomēr Saeima lēma, ka Varakļānus Madonas novadam nepievienos, bet izveidos atsevišķu pašvaldību. Tādējādi vēlēšanas Madonas novadā tomēr notiks, bet tā iedzīvotājiem nebija iespējas nobalsot pirmdien, kad to darīja citās pašvaldībās.

Asa sižeta vēlēšanu drāma

Pirms četriem gadiem pašvaldību vēlēšanās Līvānu novadā bija maz pārsteigumu – 11 vietas no 15 ieguva Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) ar Andri Vaivodu priekšgalā, pa divām vietām atstājot Latvijas Reģionu apvienībai (LRA) un Saskaņai. Vairāk sarakstu vēlēšanās arī nepiedalījās.

Vēlēšanu cīņas un sakritības

Kopš 2017. gada, kad Ķekavas novada domes vēlēšanās startēja 14 saraksti, daudz kas ir mainījies, arī sarakstu skaits, kas sarucis līdz desmit. Pēc administratīvi teritoriālās reformas tam pievienosies Baldones novads, kurš šajā sasaukumā arī piedzīvoja varas maiņu un gana lielas kaislību bangas. Pretēji iepriekšējiem sasaukumiem formāli Ķekavas domes situācija pat šķiet stabila, jo no Jaunās konservatīvās partijas (JKP) ievēlētā Viktorija Baire domes priekšsēdētājas amatā nostrādāja pilnu sasaukumu, tiesa gan, lielāko daļu no tā kā neatkarīga deputāte, un pavisam nesen viņa iestājās Vienotībā un būs Jaunās Vienotības (JV) saraksta līdere.

"Labais pūķis" ar trim galvām

"Mēs būsim kā labais pūķis – ja vienu galvu nocērt, trīs ir vietā," raksturojot situāciju partijā Latvijas attīstībai (LA), izteicās viens no tās dibinātājiem un vēlēšanu kampaņas vadītājs Edgars Jaunups. Iepriekšējais partijas līderis Juris Pūce zaudēja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amatu pērnā gada novembrī, kad izraisījās skandāls par viņa izmantoto Rīgas domes autostāvvietas caurlaidi, un viņš atkāpās arī no partijas vadības.

Talsu novads ar laika degli

Jaunajā Talsu novadā apvienojas pašvaldības, kurās deputātu strīdi bijusi ikdiena.

Vitenberga solis sašķeļ KPV LV(8)

Daudzu skandālu un domstarpību piemeklētā partija KPV LV saņēmusi jaunu triecienu, ekonomikas ministram Jānim Vitenbergam paziņojot par iestāšanos Nacionālajā apvienībā (NA). Ja viņš saglabā ministra portfeli, partiju pārstāvniecības proporcija valdībā mainās, ko nevēlas pieļaut partijas KPV LV valde, savukārt daļa Saeimas frakcijas paudusi Vitenbergam atbalstu.

Dundagai dod laiku līdz pirmdienai

Sasaucot Dundagas novada domes ārkārtas sēdi, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (A/P) vēlējās panākt, lai dome ievēlē jaunu priekšsēdētāju un vietnieku, taču vakar tas nenotika un nebija arī plānots. Ministrs deputātiem, kuru skaits ir sarucis, uzdevis vēlēšanas sarīkot līdz pirmdienai, 26. aprīlim, pretējā gadījumā sola iniciēt domes atlaišanu.

Ādažu modelis – divi novadi vienā

Atšķirīgās robežās no sākotnējā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas piedāvājuma uz pašvaldību vēlēšanām pošas Ādažu novads, kurš būs apvienots ar Carnikavas novadu, bet ne ar Saulkrastiem un Sējas novadu, kā bija iezīmēts pirmajā novada kartes versijā. Tādējādi saplūdīs divas pašvaldības, no kurām Ādažos ar samērā lielu pārsvaru (10 vietas no 15) pie varas ir Latvijas Reģionu apvienība (LRA), bet Carnikavā ar salīdzinoši mazāku (7 no 5) – Latvijas Zemnieku savienība (LZS). Var minēt, ka šīs partijas varētu gūt panākumus arī jaunajā sasaukumā.