Paranas Universitātes pētnieki konstatējuši vīrusu divu tikai 48 stundas nodzīvojušu jaundzimušo smadzenēs.
Pastāv pieņēmums, ka odu pārnēsātais vīruss, kas parasti nav bīstams, izraisa jaundzimušo mikrocefāliju - bērni piedzimst ar bojātām smadzenēm un nenormāli mazu galvu.
Brazīlijas mediķi jau apstiprinājuši 460 mikrocefālijas gadījumu, un tiek veikta diagnosticēšana vēl par 3850 iespējamiem gadījumiem. Vīruss izplatījies visā Latīņamerikā, un Brazīlijā konstatēts lielākais inficēto skaits.
Brazīlijas universitātes pētnieki pastāstīja BBC, ka divu jaundzimušo smadzeņu audu paraugi apliecina Zikas vīrusa aktīvu klātbūtni. Pētnieki īpaši sekoja 10 sieviešu grūtniecībai Brazīlijas ziemeļu štatā Paraibā, kur konstatēts otrais lielākais mikrocefālijas gadījumu skaits valstī.
Viena no pētniecēm, kura konstatēja iespējamo saistību starp Zikas vīrusu un jaundzimušo smadzeņu defektiem - Adriana Melo - pastāstīja, ka viņas izpētītajos gadījumos Brazīlijas ziemeļaustrumos jaundzimušajiem konstatēta ne tikai mikrocefālija, bet visos gadījumos arī citi smadzeņu defekti, piemēram, paplašināti ventrikuli (smadzeņu vēderiņi), un arī locītavu pārkaļķošanās un savilkumi.
Šie pētījumi papildina ASV un Slovēnijas mediķu konstatēto Zikas vīrusa klātbūtni audu paraugos, kas ņemti no jaundzimušajiem, kuriem ir mikrocefālija.
Pasaules Veselības organizācija (PVO) pasludinājusi ārkārtas stāvokli sabiedrības veselībā iespējamās saiknes starp Zikas vīrusu un mikrocefāliju dēļ. Šī saikne joprojām nav pasludināta par nešaubīgi apstiprinātu, lai gan PVO un citas veselības organizācijas paziņojušas, ka šāda saistība ir ļoti iespējama.
Pagājušajā nedēļā Brazīlija arī apstiprinājusi, ka trešais cilvēks miris ar komplikācijām, ko varētu būt izraisījusi tieši inficēšanās ar Zikas vīrusu. 10 gadu vecai sievietei Zikas vīruss izraisījis respiratorās problēmas, kas beidzās ar saslimušās nāvi.