Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Juris Tihonovs

Franču spēki likvidē islāmistu līderi Āfrikā

Francijas bruņotajiem spēkiem operācijā Āfrikā izdevies nogalināt islāmistu grupējuma Islāma valsts Sahāras reģiona atzara līderi Adnanu Abu Validu as Sahravi, kurš bijis tieši atbildīgs par franču palīdzības organizācijas darbinieku nonāvēšanu 2020. gadā un nāvējošu uzbrukumu ASV karavīriem Nigērā 2017. gadā, vēsta France24.com.

Francija izsaka nožēlu, Ķīna kritizē Austrālijas, ASV un Lielbritānijas paktu(4)

Francija izteikusi nožēlu, bet Ķīna kritizējusi ASV, Apvienotās Karalistes un Austrālijas paziņojumu par jaunas savstarpējās drošības alianses izveidošanu, lai nodrošinātu ilgtermiņa mieru un stabilitāti Klusā okeāna un Indijas okeāna reģionā, kā arī palīdzētu Austrālijai apgādāt bruņotos spēkus ar astoņām kodolzemūdenēm.

Ilgi cietumsodi Baltkrievijas opozīcijas līderiem

Ārzemēs patvērumu radusī Baltkrievijas opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska un rietumvalstis asi kritizējušas Baltkrievijas tiesas pirmdien piespriestos ilgos cietumsodus diviem pazīstamiem opozicionāriem – Marijai Koļesņikovai (11 gadi cietumā) un Maksimam Znakam (10 gadi) par "mēģinājumiem sagrābt varu valstī".

Viesuļvētras Ida izraisītais rekordlietus applūdina ielas un metro Ņujorkā(2)

Ņujorkas pilsētas mērs bijis spiests izsludināt ārkārtas stāvokli pēc tam, kad stiprā lietus dēļ pēkšņi applūda pilsētas ielas un metro stacijas, liekot apturēt satiksmi daudzmiljonu pilsētā, vēsta CNN. Trešdienas vakarā Ņujorka piedzīvoja slapjāko stundu meteoroloģisko novērojumu vēsturē, kad Centrālparka teritorijā Nacionālā laikapstākļu dienesta reģistrētais nokrišņu daudzums 60 minūšu laikā sasniedza 80 milimetru. Ārkārtas stāvoklis tika izsludināts visā Ņujorkas štatā un arī Ņūdžersijā, kur vētras bija pārvērtušas dzīvojamās mājas drupās Filadelfijas pievārtē.

Putins pasūta jaunus kuģus Krievijas kara flotei(2)

Krievijas prezidents Vladimirs Putins šonedēļ paziņojis par ieroču un bruņojuma modernizācijas programmu, kas paredz jaunu kuģu, to skaitā zemūdeņu, būvi un aprīkošanu ar augstas precizitātes ieročiem un modernām navigācijas sistēmām, vēsta Deutsche Welle.

ASV prezidents sola paātrināt cilvēku evakuāciju no Kabulas lidostas(3)

ASV prezidents Džo Baidens paziņojis, ka cer pabeigt cilvēku evakuēšanu no Kabulas starptautiskās lidostas Afganistānā līdz 31. augustam, lai gan nepieciešamības gadījumā tās termiņš varētu tikt pagarināts, vēsta BBC. Viņš arī informējis, ka pagājušās nedēļas laikā amerikāņi ar lidmašīnām no lidostas izveduši gandrīz 28 tūkstošus cilvēku.

ASV piedāvās Covid-19 vakcīnas pastiprinātājdevu

Visiem pieaugušajiem ASV iedzīvotājiem jau no nākamā mēneša tiks piedāvāta iespēja saņemt Covid-19 vakcīnas pastiprinātājdevu – būsteru –, lai palielinātu vakcinēšanas efektivitāti laikā, kad strauji izplatījies koronavīrusa delta variants, paziņojis Savienoto Valstu prezidents Džo Baidens, vēsta AFP.

Cenšas atrast izdzīvojušos pēc zemestrīces Haiti

Mēnesi ilgs ārkārtas stāvoklis izsludināts Karību jūras valstī Haiti pēc tam, kad sestdienas rītā lielus postījumus nodarīja spēcīga zemestrīce, kurā dzīvību zaudēja vismaz 1297 cilvēki un ievainojumus guva 5700, vēsta BBC.

Amnesty International: protesti ielās Krievijā vairs faktiski nav iespējami(3)

Krievijas vara, izmantojot aizliedzošus likumus, asu policijas taktiku un kriminālvajāšanu, ir tiktāl ierobežojusi tiesības uz brīvu pulcēšanos, ka publiski iedzīvotāju protesti vairs faktiski nav iespējami, ceturtdien publiskotajā ziņojumā Russia: No Place for Protest (Krievija nav vieta protestam) apgalvo starptautiskā cilvēktiesību aizstāvības organizācija Amnesty International.

Talibi ieņem desmito provinces galvaspilsētu(6)

Islāmistu kustības Taliban kaujiniekiem vakar izdevās ieņemt stratēģiski svarīgo Gaznī pilsētu, kas ir jau desmitā provinces galvaspilsēta, kas nonākusi talibu kontrolē mazāk nekā nedēļas laikā, ziņo BBC.

Par spīti protestiem, Francijā ieviesta prasība uzrādīt Covid-19 sertifikātu

Neņemot vērā pēdējo četru nedēļu nogalēs notikušos protestus pilsētu ielās, no vakardienas Francijā spēkā stājusies prasība uzrādīt veselības pasi (passe sanitaire), lai varētu ieturēt maltītes ēstuvēs, piedalīties sabiedriskajos pasākumos, kuros pulcējas vairāk nekā 50 cilvēku, un izmantot lielu daļu sabiedriskā transporta, vēsta France24.com. Veselības pase būtībā ir QR kodu saturošs sertifikāts, kas apliecina, ka tā uzrādītājs ir vakcinējies ar Eiropas Savienībā apstiprinātu Covid-19 vakcīnu, viņam pēdējo trīs diennakšu laikā veiktais Covid-19 tests bijis negatīvs vai arī viņš pārslimojis Covid-10 pēdējā pusgada laikā.

Vācijā un Beļģijā slīkst pēcplūdu atkritumos

Vācijai un Beļģijai, kas jūlija vidū pārdzīvoja vienus no postošākajiem plūdiem pēdējās desmitgadēs, kas ne tikai izpostīja īpašumus, bet arī prasīja daudzu cilvēku dzīvību, tagad ir grūtības atrisināt plūdu seku radītu problēmu – tikt galā ar milzīgajiem atkritumu kalniem.

ASV infotehnoloģiju giganti pieprasīs darbiniekiem vakcinēšanos pret Covid-19(2)

ASV infotehnoloģiju giganti Google un Facebook pievienojušies uzņēmumiem, kuri paziņojuši, ka pieprasīs obligātu savu darbinieku vakcinēšanos pret Covid-19 pirms atgriešanās birojos. Savukārt ASV prezidents Džo Baidens paziņojis, ka vakcinēšanās būs obligāta visiem federālajiem darbiniekiem un federālo iestāžu līgumdarbiniekiem, pretējā gadījumā viņiem tiks pieprasīta regulāra testēšanās un dažādu ierobežojumu ievērošana. Par prasību atsevišķu jomu darbiniekiem vakcinēties paziņojušas arī citas valstis.

Ugunsgrēku dēļ ārkārtas stāvoklis Sardīnijā

Itālija izsludinājusi ārkārtas stāvokli Sardīnijas salā un lūgusi papildu starptautisko palīdzību, lai mēģinātu savaldīt mežu ugunsgrēkus, kas kopš sestdienas pelnos pārvērtuši vairāk nekā 20 tūkstošus hektāru teritorijas, vēsta ziņu aģentūra ANSA

Francijā restorānos, vilcienos prasīs Covid pasi(2)

Francijā restorānu un citu sabiedrisko vietu apmeklēšanai, kā arī ceļojumiem ar vilcienu un lidmašīnu turpmāk būs jāuzrāda "veselības pase", ko varēs iegūt pret Covid-19 vakcinētie, ar to pārslimojušie vai negatīvu testu saņēmušie, paredz naktī uz pirmdienu Francijas parlamentā apstiprinātais ierobežojumu likums. Tas nosaka arī obligāto vakcināciju visiem veselības aizsardzības jomā strādājošajiem, vēsta France24.com.

Frontex sola pastiprināt palīdzību Lietuvai(5)

Eiropas Robežu un krasta apsardzības aģentūra Frontex paziņojusi, ka no šīs nedēļas nozīmīgi pastiprinās palīdzību Lietuvai novērst strauji augošo nelegālās migrācijas plūsmu uz tās robežas ar Baltkrieviju, vēsta Deutsche Welle.

Eksperti skeptiski par Trampa izredzēm prasībā pret sociālajiem tīkliem(2)

ASV juridiskie eksperti kā ļoti mazas vērtē bijušā prezidenta Donalda Trampa izredzes tiesā piespiest sociālo mediju uzņēmumus atbloķēt viņa kontus, raksta The Guardian. Twitter, Facebook un YouTube bloķēja D. Trampa kontus pēc iebrukuma ASV Kongresa ēkā 6. janvārī, jo pastāvēja bažas, ka viņš vēl vairāk uzkurinās savus atbalstītājus, apšaubot prezidenta vēlēšanu rezultātus.

Pazīstamā kriminālžurnālista sašaušana satricina Nīderlandi

Satricinājumu Nīderlandē izraisījusi ļoti pazīstamā kriminālžurnālista Pētera R. de Vrīsa sašaušana uz ielas. Valsts augstākās amatpersonas un karaliskā ģimene notikušo nodēvējusi par šokējošu un neaptveramu, uzsverot žurnālista neremdināmo cīņu pret noziedzību un centienus panākt taisnīgumu, palīdzot policijai atrast vainīgos dažādos noziegumos, vēsta Deutsche Welle.

14 gadu cietumsods Lukašenko sāncensim(2)

Baltkrievijas Augstākā tiesa piespriedusi 14 gadu cietumsodu un 46 miljonu rubļu naudassodu opozicionāram baņķierim Viktoram Babariko, kurš pirms vairāk nekā gada tika aizturēts, kad devās reģistrēt savu kandidatūru Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām, vēsta Deutsche Welle. Spriedums nav pārsūdzams apelācijas kārtībā.

Talibi brīdina neatstāt ārvalstu karavīrus Afganistānā, diplomātus neapdraudēšot(1)

Vēl vairāk nekā tūkstotis Afganistānas bruņoto spēku karavīru agrā pirmdienas rītā pārbēguši pāri robežai ar Tadžikistānu pēc tam, kad islāmistu kustības Taliban kaujinieki straujas ofensīvas laikā ieņēmuši jaunus rajonus valsts ziemeļos, vēsta AFP. Talibu runasvīrs Suhails Šahīns intervijā BBC paziņojis, ka būs apdraudēti ārvalstu karavīri, to skaitā militārie līgumdarbinieki, kuri paliks Afganistānā pēc 11. septembra, kas ir noteikts kā termiņš ārvalstu spēku izvešanai. Tajā pašā laikā viņš uzsvēris, ka talibi neapdraudēs diplomātus, ārvalstu nevalstiskās organizācijas un civilos ārvalstniekus.

Kipra lūdz palīdzību savaldīt postošu ugunsgrēku

Kipra vērsusies pie starptautiskās sabiedrības, lūdzot palīdzēt savaldīt milzīga apjoma meža ugunsgrēku, ko varasiestādes jau raksturojušas kā postošāko valsts vēsturē, vēsta BBC.