Vecāka gadagājuma cilvēkiem ir būtiski dažādot ikdienas nodarbības, rast jaunus iespaidus, saturīgi pavadīt brīvo laiku. Svarīgākais ir vēlme atrast aizraujošu nodarbošanos, kas piemērota individuālām interesēm.
Zinātnieki atklājuši, ka tikai 10 minūšu ilga saruna ar draugu ir tikpat laba smadzeņu vingrināšana kā krustvārdu mīklu minēšana, tāpēc ieteicams biežāk satikties ar citiem cilvēkiem.
Regulārs, tiešs, personisks kontakts var palīdzēt izvairīties no depresijas un saglabāt pozitīvu noskaņojumu.
Ieteikumi brīvā laika pavadīšanai
Publiski lasījumi parasti norisinās kultūras namos, bibliotēkās vai grāmatnīcās. Šādos pasākumos grāmatu autori parasti stāsta par kādu no savām grāmatām, pauž savu viedokli, iesaistās diskusijās, dalās pieredzē.
Bibliotēkas apmeklējums. Mūsdienās piedāvā plašas izziņas iespējas, pieejams arī bezmaksas internets.
Lekcijas. Daudzas universitātes, īpaši valsts finansētās, piedāvā apmeklēt lekcijas dažāda vecuma cilvēkiem. Pievērsiet uzmanību reklāmai!
Brīvprātīgais darbs. Nevalstiskās organizācijas piedāvā plašu aktivitāšu klāstu, kur katrs pensijas vecuma cilvēks var iesaistīties ar savu dzīves un profesionālo pieredzi, ietekmēt sabiedrībā notiekošos procesus un būt noderīgs kādam citam.
Fotogrāfijas. Veco fotogrāfiju sakārtošana albumos atsauks atmiņā daudzus skaistus brīžus, vienlaikus kalpojot par lielisku mantojumu mazbērniem. Var izveidot arī nelielu bukletu par ģimeni un draugiem, izmantojot dažādas drukas un iesiešanas iespējas.
Kontakts ar mājdzīvniekiem īpaši svarīgs tiem, kam agrāk bijuši mājdzīvnieki, bet tagad tos turēt nevar. Pētījumi liecina, ka mazināt vientulības sajūtu var, dodoties arī uz dzīvnieku patversmi izvest pastaigā suņus.
Uzņemties rūpes par kādu, kam klājas sliktāk. Psihoterapeiti norāda - palīdzot otram grūtībās, paša grūtības vairs nešķiet tik būtiskas!