Pēc pērn martā notikušās zemestrīces un cunami, kuru dēļ avarēja Fukušimas atomelektrostacija (AES) un notika milzīga radiācijas noplūde, Japānas sabiedrībā pieauga opozīcija atomenerģijai. Valdība citu pēc citas slēdza valstī esošās AES, lai pārbaudītu to izturību pret jaunām zemestrīcēm un cunami. Kā pēdējā sestdien darbību pārtrauca Tomari AES Hokaido prefektūrā. Līdz ar to pirmo reizi kopš 1970. gada Japānā nedarbojas neviens kodolreaktors.
Par godu tam sestdien Japānas galvaspilsētā Tokijā notika demonstrācija, kurā piedalījās vairāk nekā pieci tūkstoši atomenerģijas noliedzēju, daudzi no tiem turēja plakātus ar uzrakstu «Ardievu, atomenerģija!». «Šī ir simboliska diena. Tagad mēs varēsim pierādīt, ka spējam dzīvot bez atomenerģijas,» demonstrācijas organizators Masao Kimura sacīja aģentūrai AFP.
Lai gan vairākas AES pēc pārbaudēm ir atzītas par drošām, neviena no gada laikā slēgtajām kodolstacijām nav atsākusi darbību. Zaļo gaismu kodolreaktoru iedarbināšanai var dot pašvaldības, kuru teritorijā atrodas AES, tomēr iedzīvotāju bažu dēļ tas vēl nav noticis. «Situācija ap AES ir smaga, bet mēs nevaram ziedot drošību. Mums ir jāskatās patiesībai acīs,» uzskata par atomenerģiju atbildīgais Japānas rūpniecības ministrs Goši Hosono.
Atomenerģijas neizmantošana var atstāt spēcīgas sekas uz pasaules trešo lielāko ekonomiku, kas pēdējos gados vairāk nīkuļo nekā attīstās. Pērnvasar, kad vēl darbojās daļa no kodolreaktoriem, visā Japānā notika elektroenerģijas piegādes traucējumi, tāpēc varasiestādes ir brīdinājušas, ka šovasar japāņi bez elektrības var palikt biežāk un ilgāk. Jau tagad daudzas rūpnīcas, lai nepārslogotu elektrotīklus, ar pilnu jaudu strādā tikai naktīs un nedēļas nogalēs. Daudzas kompānijas apsverot iespēju ražot elektroenerģiju pašas.
Tas nozīmē daudz lielāku Japānas atkarību no fosilajiem energoresursiem, bet vides aizsardzības organizācija Greenpeace aicinājusi Tokiju domāt par atjaunojamās enerģijas attīstīšanu un energoefektivitātes uzlabošanu.