Visbiežāk suņus Latvijā vakcinē pret gaļēdāju mēri, infekciozo hepatītu, parvovīrusa infekciju, leptospirozi un trakumsērgu. Iespējama arī vakcinācija pret suņu klepu, atsevišķos gadījumos pret Laimas un citām slimībām. Nav vienas pareizās shēmas par pirmās vakcinācijas laiku. Veterinārārsti, vadoties no vakcīnu ražotājfirmu rekomendācijām, savas pieredzes un konkrētā dzīvnieka, nedaudz var mainīt vakcinācijas grafiku. Jau pirms dzīvnieka iegādes vajadzētu konsultēties ar veterinārārstu ne tikai par vakcināciju, bet arī par izvēlētās šķirnes iespējamām veselības problēmām. Tad nebūs nepatīkamu pārsteigumu, ka lielākajai daļai vācu aitusuņu un rotveileru ir iedzimtas locītavu slimības, šarpejiem - ādas slimības vai kokerspanieliem - ausu iekaisumi. Pirmo vizīti pie veterinārārsta ieteicams veikt jau sešu nedēļu vecumā, bet ne vēlāk kā deviņu nedēļu vecumā. Vizītes laikā dzīvnieks tiks izmeklēts, ja nepieciešams veikta attārpošana un apstrāde pret parazītiem. Ja tas izdarīts jau iepriekš un dzīvnieks ir vesels, var tikt veikta pirmā vakcinācija - pret gaļēdāju mēri, infekciozo hepatītu un parvovīrusa infekciju. Ja kucēnu māte nav vakcinēta un kucēns nevar saņemt aizsargvielas ar mātes pienu, vakcināciju ieteicams veikt agrāk - jau četru nedēļu vecumā. 3-4 nedēļas pēc pirmās vizītes kucēns atkal būtu jāved uz klīniku, lai atkārtotu vakcināciju pret tām pašām slimībām un arī leptospirozi (nedēļu pirms vakcinācijas atkal nepieciešama attārpošana). Trešā vizīte parasti notiek, kad kucēns ir sasniedzis vismaz 12 nedēļu vecumu - tad tiek saņemta pēdējā kucēna vecuma pote - pret visām iepriekšējām slimībām un arī trakumsērgu. Pieaugušus suņus vakcinē vienreiz gadā, nedēļu pirms tam veicot profilaktisko attārpošanu.
Kaķus vakcinē pret infekciozo rinotraheītu, kalici vīrusa infekciju, panleikopēniju (kaķu mēris), leikēmiju, trakumsērgu. Vakcinācijas shēma ir līdzīga kā suņiem - pirmā pote 6-9 nedēļu vecumā pret kaķu mēri un augšējo elpceļu infekcijām (nedēļu pirms vakcinācijas veicot attārpošanu). Pēc trim nedēļām - otrā vizīte, kuras laikā vēlreiz notiek vakcinācija pret šīm slimībām un, ja kaķis ir 12 nedēļu vecs, arī pret trakumsērgu. Jaunākiem kaķiem nepieciešama vēl viena vizīte pēc trim nedēļām.
Istabas (dekoratīvie) truši sešu nedēļu vecumā jāvakcinē pret ļoti bīstamām slimībām miksomatozi un hemorāģisko septicēmiju, vakcinācija jāatkārto pēc četrām nedēļām.
Istabas seski ir jāvakcinē pret gaļēdāju mēri un trakumsērgu.
Vakcinācija nav nepieciešama žurkām, kāmjiem, jūras cūciņām, reptiļiem, akvārija zivīm, Latvijas apstākļos arī putniem.
Rakstā minētās vakcinācijas shēmas ir tikai aptuvenas. Katrs veterinārārsts, vadoties no saviem ieskatiem par dzīvnieka veselības stāvokli, riskiem, vakcīnu īpatnībām un citiem apstākļiem, var mainīt vakcinācijas shēmu pēc vajadzības.
Lai samazinātu ar dzīvnieku turēšanu saistītos nepatīkamos brīžus - slimības un dažādas citas problēmas -, jāatceras par regulārām vizītēm pie veterinārārsta. Vizītes laikā veterinārārsts dzīvnieku rūpīgi izmeklē un pārrunā visus dzīvnieka īpašnieku interesējošus jautājumus par turēšanu, ēšanu, kopšanu un uzvedību.
*Universitātes Vetfonda veterinārārste