Igauņiem dzimstība un mirstība ir gandrīz līdzsvarā, tikai par pieciem cilvēkiem vairāk nomiruši nekā piedzimuši. Latvijā pērn nomira par 10 000 iedzīvotāju vairāk, nekā piedzima. Arī bērnu skaitā vairāk nekā pusotru reizi mazākā Igaunija ir krietni ražīgāka. Diena rakstījusi - igauņu demogrāfi pieļauj, ka atšķirība starp kaimiņvalstīm, visticamāk, slēpjas vispārējā sociālajā drošībā. Igauņi ir drošāki par savu bērnu nākotni, bezdarbs ir mazāks, vidējais atalgojums lielāks, pabalsti par bērniem ir lielāki un arī diferencēti atkarībā no bērnu skaita. Par pirmo un otro bērnu vecāki saņem ikmēneša pabalstu - 13,5 latus mēnesī, taču par trešo un katru nākamo bērnu - 40,5 latus. Latvijā - 8 latu pabalsts.
Valsts budžeta stratēģija nav vienīgais dokuments, kas akcentē dzimstības un dabiskā pieauguma veicināšanu. Igaunijas Sociālo lietu ministrijas Sociālās politikas informācijas un analīzes departamenta direktore Hede Sinisāra stāsta - lai palielinātu bērnu un ģimeņu dzīves kvalitāti, 2011. gadā Igaunijas valdība pieņēma Bērnu un ģimeņu attīstības plānu 2012.-2020. gadam, kurš noteica vairākus indikatorus. «Galvenais uzdevums ir iegūt pozitīvu dabisko pieaugumu un palielināt kopējo dzimstības rādītāju līdz 1,71 līdz 2015. gadam un 1,77 līdz 2020. gadam,» turpina H. Sinisāra. Arī Igaunijas valdības rīcības plānā noteikti demogrāfijas indikatori.
Šis gads bērnu dzimstības ziņā igauņiem gan varētu būt nedaudz sliktāks nekā pērnais gads. «To bērnu, kuri dzimuši kā pirmais bērns ģimenē, skaits ir samazinājies, taču pieaudzis to bērnu skaits, kuri dzimuši kā otrais un trešais bērns,» par tendencēm stāsta H. Sinisāra.
Igauņu dzimstība kopš 2007. gada turējusies visaugstāk pēdējā desmitgadē - tā bijusi nedaudz virs 1,6 bērniem uz sievieti, krīzes laikā nekrītoties. Igauņi arī necieta no pēkšņiem asiem griezumiem plānotajā ģimenes budžetā. «Neskatoties uz ekonomisko krīzi, mūsu ģimenes valsts pabalstu sistēma un vecāku pabalstu sistēma saglabājās,» saka igauņu ministrijas pārstāve. Igaunijā māmiņalgu rēķina līdzīgi algai, kas saņemta uz rokas, līdz zināmiem griestiem. Igaunijā griesti ir 1490 latu 2011. gadā, Latvijā - ja vecāks saņēmis 350 latu algu, māmiņalga būs tāda pati, ja virs 350 - par atlikušo summu - 50%. Noteikts arī minimālais vecāku pabalsta apmērs - 192 lati -, to saņem vecāki, kuri pelnījuši minimālo algu vai kuru atalgojums bijis vēl zemāks.
Igaunijā apmēram 3% jaundzimušo tiek radīti mākslīgās apaugļošanas ceļā, kas ir valsts apmaksāta procedūra.