Apple solījumi pēc izmeklēšanas kompānijas sadarbības partnera un lielākā sastāvdaļu ražotāja Foxconn rūpnīcās norāda, ka informācijas tehnoloģiju gigants apņēmies spodrināt savu tēlu un novērst darba tiesību un drošības pārkāpumus. Analītiķi mudina ņemt paraugu no kompānijas Nike, kuru līdzīgu skandālu virkne piemeklēja deviņdesmitajos gados.
Atklāj dučiem pārkāpumu
Foxconn rūpnīcās strādā ap 1,2 miljoniem cilvēku, un lielākā daļa iesaistīta tieši Apple produktu ražošanā. Taču pēdējo gadu laikā Apple tēlu satricinājušas ziņas par darbinieku pārstrādināšanu un zemo atalgojumu Ķīnā bāzētajās rūpnīcās. Pērn visu sarežģīja arī sprādziens fabrikā, kurā dzīvību zaudēja trīs cilvēki. Gadu pirms tam Foxconn pārņēma darbinieku pašnāvību vilnis. Sev dzīvību mēģināja atņemt 18 cilvēki, no kuriem 14 tas arī izdevās.
Pēc traģiskās notikumu virknes Foxconn vairāk nekā divreiz paaugstināja samaksu darbiniekiem, mēneša pamatalgai sasniedzot 1800 juaņu (aptuveni 150 latu), norāda ziņu aģentūra AP. Taču ar to nepietika, lai apslāpētu negatīvās informācijas virkni par darba apstākļiem un garajām darba stundām rūpnīcās.
Apple lēma rīkoties un iesaistīja FLA ekspertus, kam uzdeva sagatavot ziņojumu. Trīs Foxconn rūpnīcās ieradās FLA pārstāvji, lai intervijās ar 35 tūkstošiem darbinieku izvērtētu situāciju.
Pagājušajā nedēļā publiskotais ziņojums atklāj, ka Foxconn rūpnīcās pieļauti dučiem pārkāpumu. Darbiniekiem nākas strādāt pat 60 stundu nedēļā, turklāt viņi par virsstundām nesaņem atbilstošu samaksu.
FLA norāda arī uz neapmierinošajām algām. Ap 60% darbinieku ar zemo mēnešalgu nepietiekot pat ikdienas pamatvajadzību segšanai. Piedevām rūpnīcās nav ievērotas drošības prasības. 43% strādnieku guvuši vai redzējuši, kā kāds kolēģis, pildot darba pienākumus, gūst savainojumus.
Kā paraugu norāda Nike
Pēc iepazīšanās ar izmeklēšanas rezultātiem Apple un Foxconn vadība solīja novērst pārkāpumus. «Mēs pilnībā atbalstām [FLA] rekomendācijas,» norādīja Apple.
Maksimālais darba stundu skaits nedēļā, ieskaitot virsstundas, tiks samazināts līdz 49, tajā pašā laikā solot pienācīgu atalgojumu. Lai neciestu saražotās produkcijas apjoms, Foxconn nolīgs desmitiem tūkstošu jaunu darbinieku. Tāpat kompānija sola izbūvēt jaunas dzīvojamās platības un ēdnīcas, kā arī veicināt darba vides drošību.
Analītiķi prognozē, ka tas mudinās piemēram sekot arī citas globālās korporācijas, kuru ražošana bāzēta Ķīnā. Juristu firmas Simmons & Simmons Ķīnas darba tiesību grupas vadītāja Leslija Ligornera paredz, ka algu pieaugums Foxconn uzlabos samaksu arī citur, jo Eiropas un ASV kompānijas centīsies nosargāt savu tēlu.
Eksperti uzsver, ka Apple spēris pirmo soli, lai mācītos no Nike pieredzes. «Industrijas [Nike] pieredzē ir gudrība, ka jāiegulda daudz darba, lai saprastu, kas notiek tavā piegādes ķēdē,» Kenets Lībertāls no pētījuma centra Brookings Institution sacīja Reuters.
Nike deviņdesmitajos gados pēc līdzīga pārstrādināšanas skandāla tās piegādātāju rūpnīcās Āzijā un Centrālamerikā izmeklēja situāciju un izvērsa vērienīgas reformas. Firmām aizliedza nodarbināt nepilngadīgos, lika nodrošināt vismaz likumā noteikto minimālo algu, kā arī atrisināja nesaskaņas par virsstundām un brīvdienām.
«Nozīmīgākās pārmaiņas Nike sākās tad, kad mēs beidzot tikāmies ar cilvēkiem, kas mūs kritizēja, un sākām nevis noliegumu pilnu diskusiju, bet gan sarunu par to, kā atrisināt šīs problēmas,» stāstīja Nike viceprezidente ilgtspējīgas uzņēmējdarbības un inovāciju jautājumos Hanna Džonsa.