Vai, gluži otrādi, viens mazulis kaitina citus, kaujas, mētā smiltis pa gaisu vai pārgalvīgi uzvedas, tā apdraudot pats sevi. Ko darīt citu bērnu vecākiem - iejaukties un aizrādīt svešajam mazulim, meklēt un saukt pie atbildības delvera vecākus vai ņemt savu atvasi pie rokas un doties prom?
«Ja redzat, ka svešais bērns apdraud sevi vai citus, noteikti iesaistieties un novērsiet bīstamo situāciju!» iesaka psihoterapeite Ilze Pastare. «Mūsu, latviešu, mentalitātei raksturīgi neiesaistīties, pastāvēt maliņā, bet, ja runa ir par bērniem un viņu drošību, gan fizisko, gan emocionālo, ir jābūt aktīvam,» uzskata Ilze.
Pieaugušā uzdevums ir novērst konfliktu vai draudus, nevis kādu nolikt pie vietas, tādēļ emocionālām māmiņām der atcerēties, ka gan svešam mazulim, gan savam bērnam jāizskaidro situācija un jādara tas ar cieņu pret viņu, nevis jāstrostē! Ir vecāki, kas savam atvasēm uz publisku rotaļu vietu ļauj doties, ņemot līdzi spēļu ieročus. Savukārt manā ģimenē tas ir tabu! Protams, reizēm bērni pašaudās, improvizējot ar atrastiem kociņiem vai izmantojot attiecīgi saliektus pirkstus, taču tas ir citādi, nekā skraidīt apkārt ar lielu šauteni, kura turklāt izdod skaņas un kurā mirgo gaismiņas. Tomēr visas situācijas nav viennozīmīgas, piemēram, attiecībā uz spēlēm ar rotaļu ieročiem sabiedriskās vietās psihoterapeite iesaka paskatīties uz situāciju ar vēsu prātu, jo dažādās ģimenēs ir atšķirīgi uzskati un, ja vien ieroča īpašnieks neskrien pakaļ jūsu bērnam un netēmē ar šauteni, tā pati par sevi nav iemesls, lai aizliegtu rotaļu. Ja jums tā nav pieņemama, izskaidrojiet savam bērnam situāciju un dodieties prom!