Asinsspiediens ir asins plūsmas spiediens uz artērijām, atkarīgs no sirds saraušanās spēka, sirdsdarbības ātruma, cirkulējošo asiņu daudzuma un asinsvadu stāvokļa. Ja artērijas sašaurinātas, neelastīgas - spiediens paaugstinās.
Asinsspiediens virs 140/90 mmHg jau ir paaugstināts, un tas ir viens no svarīgākajiem sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem. Tas var veicināt vai izraisīt koronāru sirds slimību, miokarda infarktu vai insultu. Augsts asinsspiediens nelabvēlīgi iedarbojas uz asinsvadu sieniņām, veicina aterosklerozi, līdz ar to negatīvi ietekmē svarīgu orgānu - miokarda, galvas smadzeņu, nieru, acu funkcijas.
Atmetiet smēķēšanu! Smēķētājiem ir 10 reižu lielāks perifēro artēriju slimības (kāju artēriju bojājumi) attīstības risks, kas ir galvenais kāju amputācijas iemesls. Latvijā ik gadu tiek izdarītas 1500 kāju amputācijas.
Vairāk kustieties! Mazkustīgums veicina asinsspiediena attīstību. Vairāk staigājiet, brauciet ar velosipēdu, nūjojiet, slēpojiet, kāpiet pa trepēm kājām un, ja veselība atļauj, skrieniet lēnā tempā vismaz 30 minūtes dienā!
Samaziniet sāls patēriņu līdz 5-6 g diennaktī. Bet, ja spiediens vai holesterīna līmenis jau ir paaugstināts, sāls patēriņš dienā jāierobežo līdz 1,5 g.
Samaziniet lieko svaru! Tas visbiežāk liecina par paaugstinātu asinsspiedienu. Šie riski ir viens no galvenajiem cukura diabēta, sirds slimību, infarkta un insulta riska faktoriem. Nosakiet savu ķermeņa masas indeksu. Pievērsiet uzmanību arī vidukļa apkārtmēram. Tieši tauki, kas atrodas vēdera priekšējā sienā, nozīmīgi paaugstina hipertensijas, cukura diabēta, aterosklerozes attīstības risku. Vidukļa apkārtmērs ir palielināts, ja sievietei tas pārsniedz 80 cm un vīrietim - 94 cm. Izvēlieties sabalansētu uzturu atbilstoši patērētajām kalorijām un samaziniet porciju izmērus! Un klausiet savu ārstu!