Nu, kā var tā uzrakstīt, laikraksta Diena redakcijas tālrunī ir nācies uzklausīt piktu Latvijas Riteņbraukšanas federācijas vadītāja Igo Japiņa balsi, ja avīzes slejās iesprucis teikums, ka kāds no mūsu šosejas riteņbraucējiem sacensībās palicis starp atpalicējiem vai nostartējis vāji. "Viņa komandas biedrs taču izcīnīja uzvaru, tāpēc arī beigās finišējušais sportists ir teju kā uzvarētājs," uzsvēra Igo, kurš savulaik pats sasniedzis izcilus rezultātus šosejas riteņbraukšanā un labi zina, kā tiek dalītas lomas profesionālajā komandā. Šonedēļ Latvijā pirmizrādi piedzīvo dokumentālā kino žanrā atzītā Lietuvas režisora Arūna Mateļa filma Brīnišķīgie lūzeri. Cita pasaule, kas tapusi sadarbībā ar Latvijas studiju VFS Films. Tā skatītājiem ļaus apjaust kaut nelielu aisberga neredzamo daļu un sajust sportistu emocijas, pārdzīvojumus un sāpes vienā no fiziski un psiholoģiski smagākajiem sporta veidiem. Lai gan kopš filmas pasaules pirmizrādes nav apritējis pat pusgads, tā jau plūkusi laurus vairākos A klases kinofestivālos Eiropā. "Tā ir pērļu pērle riteņbraukšanas sabiedrībai, bet filmu noteikti novērtēs arī pārējie skatītāji, jo sports jau ir tikai šīs filmas fons. Tas ir stāsts par cilvēku, viņa upuriem un sāpēm," ieintriģē pazīstamais latviešu dokumentālists Ivars Zviedris, kura kamera pabija slavenā velobrauciena Giro d’Italia epicentrā.
Dokumentālās filmas Brīnišķīgie lūzeri. Cita pasaule stāsts vijas ap tā saucamajiem riteņbraukšanas gregariem. Šosejas riteņbraukšanas lielvalstīs Francijā un Beļģijā šo pienākumu veicējus dēvē vēl konkrētāk – par kalpiem (domestique un knecht) – un ar šādu terminu apzīmē sportistu, kurš strādā savas komandas un tās līderu labā, pat īsti nepretendējot uz augstām vietām sacensību kopvērtējumā. Jau pašā sacensību sākumā viņi ir nolemti zaudējumam, vēsta filmas veidotāji.
"Velosports ir viens no pavisam nedaudzajiem pasaulē, kas ir komandu sports, bet uzvarētājs ir tikai tās līderis – pārējā komanda godalgu neiegūst. Priekš dokumentālā kino šķita: kas var būt labāks metaforai par upurēšanos lielāku mērķu vārdā, kolēģu un cīņubiedru vārdā? Tas ir tāds ieroču nesēju kodekss, kas saskatāms mūsdienu pasaulē," viens no filmas producentiem Uldis Cekulis atklāj SestDienai ideju, kas uzrunājusi Brīnišķīgo lūzeru veidotājus. Lai gan gregari nereti paveic pat lielāku darba apjomu, lai komandas līderi izvirzītu labākajās pozīcijās, beigās visa uzmanība, balvas un galu galā arī izskatīgu modeļu skūpsti uz goda pjedestāla tiek tikai sacensību uzvarētājam.
Visu rakstu lasiet SestDiena 27. aprīļa numurā! Ja turpmāk vēlaties SestDienas publikācijas lasīt drukātā formātā, žurnālu iespējams abonēt ŠEIT!