Pēc nesenas diskusijas brīnišķīgu cilvēku burbulī, kurā iekļāvās arī viens francūzis, man jāatzīst, ka uz šiem jautājumiem viennozīmīgas atbildes nav. Mums kā pie slavenā "darba tikuma" pieradušajiem citu neapmierinātība var šķist nesaprotama. Tomēr jāatzīst: sava daļa taisnības viņu pārliecībā ir. Un gribi negribi tas liek aizdomāties, cik ļoti patlaban strādājošie Latvijā var paļauties uz valsts pensiju sistēmu – ne tikai rēķinoties, ka tā nemainīsies, bet arī zinot, ka ar to pietiks, lai daudzmaz cienīgi nodrošinātu savas vecumdienas. Par pensijā jau aizgājušo situāciju nemaz nerunājot. Nav pārāk rožaina aina, vai ne? Vai tas nozīmē, ka pārāk maz par to iestājamies, pārāk maz iebilstam? Vai, gluži pretēji, – ka vienkārši esam pragmatiski un neceram uz nepamatotām "ķīseļa upēm"?
Tikmēr pārmaiņu vēsmas nokļuvušas līdz Latvijas Universitātei, par kurā iecerēto fakultāšu apvienošanu arī jau dzirdēti visdažādākie viedokļi – no stingra atbalsta līdz kaismīgai kritikai. Augstskolas rektors Indriķis Muižnieks, sarunā ar SestDienu pamatojot šo nepieciešamību un aizstāvot plānotās pārmaiņas, cita starpā aizrunājas arī par zinātni, uzsverot – tās aizraujošākā īpašība ir, ka nekad nevar zināt, kas būs aiz stūra: "Tāpat kā sēņojot – nezini, kurā vietā baravika parādīsies, lai gan vietas principā jau ir aizdomīgas, kaut kam tur vajadzētu būt."
Nu ko – šis salīdzinājums gan katram mūsu tautas pārstāvim ir saprotams un skaidrs, jo, kā reiz trāpīgi (lai arī pavisam citā sakarā) teicis kolēģis Egīls Zirnis: "Latvieša gēni liek meklēt sēni." Laikam jau atliek vien būt gataviem visam, kas "aiz stūra", – gan tām patīkamajām un sen gaidītajām, gan ne tik ilgotajām pārmaiņām.
Šīs nedēļas, 31. marta - 6. aprīļa, žurnālā SestDiena lasiet:
SestDienas SALONS. Lai mēs nebūtu gudri sunīši
Latvijas Universitātes rektors Indriķis Muižnieks par fakultāšu skaita samazināšanu, dzīvības nenovēršamību, raganu medībām un mākslīgo intelektu
PASAULĒ. Nerimstošie francūžu pensiju protesti
Francijā jau vairāk nekā mēnesi turpinās protesti pret pensiju sistēmas reformu. Protestētāju skaits kļūst tikai lielāks, bet viņu noskaņojums – aizvien radikālāks. Ar ko tas draud Francijai un šīs valsts prezidentam Emanuelam Makronam?
TĒMA. Tīmeklis atceras visu
Katrs atbildam par to, ko internetā publicējam par sevi vai citiem, kuros portālos reģistrējamies, kādus pakalpojumus un preces izmantojam. Taču, lai mēs paši nekļūtu par «preci» dažādām organizācijām, jāapzinās, kā un kam nododam savus datus. Lai neprovocētu ļaundarus, nepārkāptu citu privātumu un nekaitētu savai reputācijai, pirms ko izlikt tīmeklī, jāapdomā vismaz divreiz
CEĻOJUMA DIENSGRĀMATA. Viens no 36 uz Maroku
„Mēs sapulcējāmies pie izejas no lidostas, Marakešā. Trīsdesmit seši ļoti dažādi cilvēki. Tikām iesēdināti autobusā. Tūrisma firmas solītais ceļojums pa Maroku bija sācies...” Fotogrāfs Aivars Liepiņš ceļo uz Maroku.
LAIKA MAŠĪNA. Džeka Uzšķērdēja mīta sākums
Pirms 135 gadiem nabadzīgajā un drūmajā Vaitčapelas apkaimē Londonas austrumos notika pirmā no 11 slepkavībām, kuras pastrādāšanā vainoja vēlāk par Džeku Uzšķērdēju iedēvēto noziedznieku. Brutālā slepkavas identitāte netika noskaidrota, bet starp desmitiem aizdomās turamajiem bijušas arī tolaik Londonā labi pazīstamas personas
IZPĒTĪTS. Ko nozīmē vēlme pēc našķiem?
Uztura speciālisti izskaidro, kādēļ mūsu organisms reizēm uzstājīgi pieprasa čipsus, smalkmaizītes, šokolādi un citus ne pārāk veselīgus ēdienus
Kā arī ŠONEDĒĻ, ZVAIGŽŅOTĀ NEDĒĻA, KULTŪRIZKLAIDES DEVA, SestDienas VAKARIŅAS, KINO, ZIRNIS ĒD, IZPĒTĪTS, MĪKLA, HOROSKOPI, SMALKĀS APRINDAS un ANEKDOTES.