Sātīgais dārzeņu sautējums ar pākšaugiem
Rudenim piestāv sautējumi, un sautējumu variācijas ir nebeidzamas. Man patīk garšvieloti virumi, kur garšās var just kumīnu un koriandru un kādu sēkliņu arī uzkost.
Pagatavošanas laiks: 30 minūtes
Daudzums: vairākas porcijas
Sarežģītības pakāpe: vienkārši
Sastāvdaļas:
- olīveļļa cepšanai
- 1 sīpols
- 1–2 ķiplokdaivas
- 1 tomāts
- īkšķa lieluma ingvera sakne
- 1–2 burkāni
- garšvielas: 1 tējk. kumīna sēklu, 1 tējk. koriandra sēklu, ½ tējk. maltu koriandra sēklu, 1 tējk. karija pulvera, 1 šķipsniņa Kajennas piparu
- 1 sarkanā paprika
- 1 selerijas kāts
- 1 mazs ziedkāposts
- 1 mazs brokolis
- 1 sauja saldētu zaļo pākšu pupiņu
- 200 g dzelteno vai sarkano lēcu
- 1 mazā kārbiņa konservētu turku zirņu
- dārzeņu buljons vai vienkārši ūdens
- sāls un pipari pēc garšas
- 100 ml kokospiena
Ja vēlas, sautējumu var bagātināt arī ar gaļu – piemērotākā būs vistas fileja, kuru pievieno un apcep uzreiz pēc sīpolu apcepšanas.
Pagatavošana:
1. Sīpolu un ķiplokdaivas sakapā un liek katlā sakarsētā eļļā cepties. Pēc brītiņa pievieno sīki sagrieztu tomātu un sarīvētu ingvera sakni. Maisot cepina, līdz tomāts izšķīst.
2. Pievieno gabaliņos sagrieztus burkānus, mazliet maisot apcep. Tad liek klāt gabaliņos sagrieztus pārējos dārzeņus (ziedkāpostus rozetītēs), arī saldētās pupiņas, lēcas un visas garšvielas. Maisot apcep pāris minūšu.
3. Pārlej verdošu ūdeni vai dārzeņu buljonu tā, lai nosedz (vēlāk var papildināt, ja vajadzēs). Vāra apmēram 15 minūšu uz nelielas uguns, līdz dārzeņi mīksti un lēcas gatavas. Kādas piecas minūtes pirms vārīšanas beigām pievieno arī rozetītēs sadalītu brokoli un konservētos turku zirņus.
4. Pielej sautējumam kokospienu, tas piešķirs tīkamu konsistenci. Pieber arī sāli un piparus pēc garšas.
Falafeli – izcilas uzkodas
Pirmo reizi nolēmis pagatavot šīs slavenās uzkodas, ieskatījos kādā jau pārbaudītā receptē. Atradu tādu Edamzale.lv, kur cita starpā ir vēl daudz interesantu vegāno ēdienu recepšu. Mazliet palasījos arī internetā un ieteikumiem pievienoju nedaudz miltu un cepamo pulveri, kā arī ūdeni labākai samaisīšanai. Lai izdodas arī jums!
Pagatavošanas laiks: 16h mērcēšanas un apmēram 45 minūtes darba
Daudzums: daudzas bumbiņas
Sarežģītības pakāpe: ir ko noņemties!
Sastāvdaļas:
- 250 g kaltētu turku zirņu
- 2 sīpoli
- 3–4 ķiplokdaiviņas
- 1,5 tējk. kumīna sēklu
- ½ tējk. koriandra sēklu
- ½ tējk. melno piparu
- sāls pēc garšas
- 1 ēd. k. kviešu miltu
- ½ tējk. cepamā pulvera
- apmēram 3 ēd. k. ūdens
- zaļumi – pa saujai smalki sakapātas kinzas un pētersīļu
- eļļa fritēšanai, apmēram 500–700 ml (atkarīgs no katla izmēra)
Pagatavošana:
1. Vispirms liek mērcēties turku zirņus – vismaz vienreiz nomainot ūdeni, mērcēšanai jāparedz vidēji 16 stundu. Tad ūdeni nolej.
2. Sausā pannā apgrauzdē kumīna un koriandra sēklas, līdz tās sāk smaržot. Tad saberž piestā vai garšvielu dzirnaviņās.
3. Gaļas mašīnā samaļ izmērcētos zirņus, sīpolus, ķiplokdaivas, sakapātos zaļumus – jāiegūst viendabīga, nedaudz graudaina masa. Pievieno tai miltus, cepamo pulveri un ūdeni, visu ar rokām samaisa un veido no masas nelielas bumbiņas (apmēram 3 cm diametrā). Savieto tās uz paplātes un ieliek uz mirkli ledusskapī.
4. Katliņā uzkarsē eļļu. Kad eļļa ir pietiekami karsta (180 grādu, vēlams termometrs!), uzmanīgi liek tajā bumbiņas, bet jācenšas nesalikt par daudz vienlaikus, jo tas samazina eļļas temperatūru. Kad bumbiņas kļuvušas brūnīgas, tās ar putu karoti ceļ ārā no katla un liek uz virtuves papīra dvieļiem, lai notek liekā eļļa.
Falafeli jāēd svaigi pagatavoti! Nākamajā dienā tie vairs ne tuvu nav tik garšīgi.