"Man jau atkal ir interesanti," par savu nerimtīgo radošo aizrautību pasmejas aktieris Vilis Daudziņš. Paralēli intensīvam darbam Jaunajā Rīgas teātrī un spožām lomām (par Ļeņinu Pēdējā Ļeņina eglīte Ulda Tīrona režijā un Omi Vladislava Nastavševa iestudējumā Cerību ezers aizsalis aktieris aizvadītajā sezonā ir nominēts Gada labākā aktiera godam) Daudziņš kaislīgi izzina vēsturi un kultūrvēsturi un ierauga aizvien jaunus stāstus, ar kuriem vēlas dalīties. Aktieris gan noraida pieļāvumu, ka viņā "dīgst režisora spārni". Drīzāk – scenārista.
16. septembrī plkst. 18 Mūzikas namā Daile notiks pirmizrāde Veidenbaums un Veidenbaums. Divi brāļi. Iestudējums veidots kā poētiska lekcija, kuru virsvadīs aktieri Vilis Daudziņš, Mārtiņš Meiers un mūziķis Jēkabs Nīmanis. Lekcijā skanēs abu brāļu dzeja, vēstuļu fragmenti, rakstītās piezīmes. Liels akcents likts uz to, kas notiek abu Veidenbaumu prātos laikmeta strāvojumu kontekstā. "Šis ir stāsts par diviem talantīgiem jauniem cilvēkiem, par zemi, kurā viņi piedzima, par dzeju, kuru viņi rakstīja, par valdniekiem, kas pār viņiem valdīja, un par laiku, kas beigās visu saliek pa vietām," saka autors Vilis Daudziņš.
Vienkārši laba literatūra
Iecere poētiskajai lekcijai Veidenbaums un Veidenbaums. Divi brāļi radusies kā parasti, nejauši. Pirms gada aktieris Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē vadījis koncertu, kur runājis Akuratera, Jaunsudrabiņa un Veidenbauma dzeju: "Sen nebiju lasījis Veidenbaumu. Likās, tik aizraujoši, tik interesanti! Tik ne ar ko nesalīdzināmi." Vilis Daudziņš nolēmis pamēģināt uztaisīt izrādi par Eduardu Veidenbaumu vai – vienkārši atrast veidu, kā šo dzeju runāt kopā ar mūziku. Aicinājis talkā komponistu un klarnetistu Jēkabu Nīmani, ar kuru jau bija izveidojusies brīnišķīga sadarbība gan Jaunajā Rīgas teātrī, gan Dailes nama producētajā Vēstulē draugam, kur abi ar aktieri Kasparu Znotiņu lasīja Ojāra Vācieša un Imanta Ziedoņa saraksti. Nīmanis ar prieku atsaucies un piebildis – ļoti interesants ir arī Kārlis Veidenbaums. Daudziņš sācis elektroniski meklēt un atradis apmēram 30 viņa dzejoļu.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena otrdienas, 11. septembra, numurā!Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!