"Pirms pāris sezonām es gribēju iestudēt viņa agrāk sarakstīto lugu Plaušas (Lungs), bet toreiz tas neizdevās, un turpmākie meklējumi aizveda mani līdz šim darbam," sarunā ar laikrakstu Diena atklāj režisore, kura pati to ir pārtulkojusi no angļu valodas. "Mani interesē šī autora daiļrade, jo viņš spēj cilvēcisko pacelt vispārīgā līmenī. Savos darbos Dankans Makmilans raksta par to, kādi nospiedumi paliek pēc mums otra cilvēka dvēselē un Visumā." Britu dramaturga lugu vidū ir arī Cilvēki, vietas un lietas un 1984.
Nepieciešamā iedvesma
Luga Visas labās lietas ir stāsts par kāda zēna mēģinājumu izprast iemeslu, kāpēc pieaugušie ir nelaimīgi. Piedzīvojot mātes pašnāvības mēģinājumu, šī darba galvenais varonis bērnībā sāk veidot sarakstu ar lietām, kuru dēļ mātes dzīve ir dzīvības vērta, radot cerību un prieku. "Tas ir vēstījums par cilvēku, kurš uzveicis savas dzīves tumšākos brīžus – depresiju, šķiršanos, tuvinieku zaudējumu – un spēj dzīvot ar gaišu prieku, jo dzīve turpinās un neapstājas," teic Inese Mičule, kura pēc šī darba izlasīšanas ir raudzījusies pēc piemērota aktiera, kurš varētu šo monologu izspēlēt uz skatuves.
Pagājušā gada rudenī Valmieras Drāmas teātrī režisore ir iestudējusi izrādi bērniem un vecākiem Smieklu sasaukšanās ar rakstnieces Ineses Zanderes stāstiem un mūziķa Renāra Kaupera dziesmām. Vienu no galvenajām lomām tajā atveidoja Mārtiņš Meiers – kopā ar citiem aktieriem viņš spēlēja rokgrupā ar garšīgo nosaukumu Kāposti ar desiņām. "Mani uzrunāja Mārtiņa Meiera spars un atdeve darbam. Es sapratu, ka ar šo aktivitāti un harismu viņš ir tas aktieris, kas var nospēlēt šo monoizrādi, kas pati par sevi ir sarežģīts žanrs," uzskata Inese Mičule.
Ar šo ideju par izrādi režisore pērn ir vērsusies pie Valmieras Drāmas teātra direktores Evitas Sniedzes – šis iestudējums ir ticis ieplānots kā 2019./2020. gada sezonas noslēdzošais darbs, kas galu galā ir arī realizējies dzīvē. Sākumā Inese Mičule ar Mārtiņu Meieru ir strādājuši attālināti, izmantojot Skype (nelielu ieskatu mēģinājuma procesā var gūt Valmieras Drāmas teātra Facebook lapā publicētajā video). Pēc tam viņi ir sākuši tikties vienu, divas reizes nedēļā ar maskām uz sejas un divu metru distances ievērošanu, kas tik mazā kolektīvā nav bijis grūti izdarāms.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 27. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!