Svinot Baltijas valstu simtgadi, Lielajā ģildē 24. novembrī plkst. 19 notiks unikāla performance – uz skatuves vienlaikus kāps triju Baltijas valstu diriģenti un trīs orķestri, atskaņojot amerikāņu mūsdienu komponista Maikla Dohertija divdaļīgo simfoniju Laika mašīna. Koncerts iekļauts Baltijas simfoniskajā festivālā, kas norisinās jau trešo reizi un kurā varēs klausīties katras Baltijas valsts komponistu skaņdarbus. Koncertam top arī spilgta scenogrāfija, kuru veido režisors Dāvis Sīmanis kopā ar gaismu mākslinieku Mārtiņu Feldmani un mākslinieci Agni Menniku.
"Esmu iepriecināts, ka Baltijas simfoniskais festivāls arvien pilnveidojas un iegūst jaunas muzikālas aprises. Šogad tas atkal pulcēs vienuviet visu triju Baltijas galvaspilsētu orķestrus – ne tikai vienā vakarā un ne tikai uz vienas skatuves, bet arī vienlaikus triju diriģentu vadībā, kas, manuprāt, ir unikāli," stāsta Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) mākslinieciskais vadītājs Andris Poga.
Pasaules mūzikas vēsturē nav daudz skaņdarbu, kuru atskaņošanā iesaistīti vairāki diriģenti vienlaikus. M. Dohertija Laika mašīna ir viens no tiem. "Orķestra mūziķiem šāda uzstāšanās nozīmē lielāku skaidrību ritmiski komplicētā kopspēlē, bet diriģentiem – sava līdera instinkta ierobežošanu komandas labā, un tas, manuprāt, ir rets un lielisks izaicinājums. Katrs no diriģentiem atbild par vienu noteiktu orķestra grupu. Skaņdarba koordinācija un arī interpretācija veidojas, kopīgi par to vienojoties. Domāju, ka šāds fokuss arī klausītājiem šķitīs neierasts un interesants," uzsver Andris Poga. Dohertija darbs, kurš sastāv no divām daļām – Pagātnes un Nākotnes –, likts arī koncerta vizuālās koncepcijas centrā. LNSO individuālajā sniegumā Andra Pogas vadībā šajā programmā pirmatskaņojumu piedzīvos LNSO kontrabasista un komponista Kristapa Pētersona speciāli šim koncertam radītais jaundarbs Mūzika lielam orķestrim. Tajā pretnostatītas divas mūzikas estētikas – konstruktīva un destruktīva. "Visā, ko esmu sarakstījis, šī haosa un kārtības diāde ir bijusi klātesoša, bet netīši. Apzināties šīs diādes nozīmi sāku vien nesen, kad pieķēros savas radošās laboratorijas revīzijai," atzīst komponists.
Lietuviešu klasiķa Mikaloja Konstantīna Čurļoņa simfonisko poēmu Jūra atskaņos Lietuvas Valsts simfoniskais orķestris diriģenta Gintara Rinkēviča vadībā. Igaunijas Nacionālais simfoniskais orķestris kopā ar jauno diriģentu Mihailu Gertsu, kurš pirmoreiz viesosies Latvijā, spēlēs pasaulslavenā igauņu komponista Erki Svena Tīra opusu Sow the Vind. Vecās Derības pazīstamais teksts "Vēju tie sēj, un vētru tie pļaus" rosinājis komponista pārdomas par globālajām klimata izmaiņām, migrāciju, terorismu un citiem procesiem mūsdienu pasaulē.