Vēstījums, tēla koncepcija, visa vizuālā estētika Gāgai ir perfekti pārdomāta. Savu fanu leģioniem jeb mazajiem monstriem viņa translē pareizas, saprotamas un elementāras idejas. Mīliet sevi, esiet brīvi, meklējiet un paudiet savu identitāti, lai kāda tā arī būtu. Nepievērsiet uzmanību tam, ko par jums domā citi, – tās ir jūsu ugunskristības. Mamma monstrs (pati Gāga) vienmēr būs kopā ar jums! Gāgas kults viņas faniem kļuvis par reliģiju. Mūziķes koncerti ir sektas saiets – Gāga visus svētī, dod spēku un iedvesmu. Viņa sludina līdztiesību, seksuālo un kulturālo atvērtību. Gāga uzsver, ka savā daiļradē dod dzīvību jaunai rasei – humānistiem, kuriem nav nekādu aizspriedumu un kuri nenosoda nevienu citādi domājošu. Olas, grūtniecības pazīmes, reliģiski tēli un simboli, zārki – šos «grafiskos elementus», kuri ilustrē domu «kaut kas atmirst, kaut kas dzimst», Gāga akcentē sakarā ar albuma Born This Way izdošanu.
Gāgas mūzika iegūst pārliecinošāku skanējumu, ja tā tiek baudīta mītiski kultūrsociālajā kontekstā. Citādi – tā absolūti neiedarbojas. Uzlieciet kādam kaut vienu albuma Born This Way dziesmu un pasakiet, ka tā ir planētas galvenā popzvaigzne, – jums nenoticēs. Gāgas mūzika nav ne stilīga, ne progresīva. Tā ir nevis vienkārša, bet apdullinoši, noziedzīgi un bezkaunīgi primitīva – tā traucas uz priekšu nenormālā ātrumā un savā ceļā apgāž pilnīgi visu. Tā spēj ātri iepatikties un tikpat ātri apnikt. Utilitāra mūzika fizioloģisku vajadzību apmierināšanai – ātrāk, augstāk, stiprāk, dziļāk.
Šīs dziesmas eksistē ārpus labas gaumes un kvalitātes kritērijiem, Gāgas melodijas un zilbju salikumi atmodina pirmatnējos instinktus. Uzbudinoša sintezatoru rūkšana, nepiedienīgi ģitārsolo, estrādes saksofonu skaņas, latino ritmu laistīšanās, postdisko variācijas, flirts ar 90. gadu techno, house un trance vibrācijām – Gāgas jaunais albums ir milzīgs uzpūsts skaņu burbulis. Tik agresīvi uzbāzīgus piedziedājumus var dzirdēt tikai bijušās Dienvidslāvijas valstu priekšnesumos Eirovīzijā. Lēdijas Gāgas muzikālā orientācija atbilst arī konkursa Jaunais vilnis formātam.
«Tas ir Lēdijas Gāgas aizraujošākais
paradokss – viņa ir foršākā, pārsteidzošākā, prātam neaptveramākā
un radošākā māksliniece popmūzikas planētā, taču atļaujas skanēt
kā 90. gadu sākuma tamponu Tampax reklāma,» albuma Born
This Way recenzinā secina britu laikraksts The Guardian.
Vairāk lasiet žurnālā Izklaide TV ceturtdien, 26. maijā!