No kurienes tas rodas?
Lauma Kazaka kompozīciju studējusi pie Selgas Mences un Ērika Ešenvalda. Lauma Kazaka regulāri uzstājas dažādos dzejas un mūzikas projektos, kā arī ir līdzveidotāja starptautiski atzītai mūzikas mācību lietotnei Solfeg.io bērniem un jauniešiem. "Atslēdziņa ir populārā mūzika, un pamatideja ir kolektīvā muzicēšana aktīvā virtuālajā vidē – lai cilvēki var spēlēt kopā virtuālos ansambļos. Lai teorija ir praktiski pielietojama un aizraujoša!" viņa paskaidro. Jaundarbs Unde bella ar Bībeles tekstiem šodienas acīm reflektē par kara tēmu, uzdodot jautājumus, kā rast iekšējo spēku, lai ticību labajam pārvērstu reālā rīcībā. Lauma arī dzied, spēlē basģitāru un ģitāru, ko mācījusies džeza nodaļā. Viņa vēlas būt pilna laika komponiste un producē dzejas un mūzikas albumus. Pērnruden nāca klajā dzejkoncerts Tu sauci mani vārdā – upju līnijās ar Laumas Kazakas, Ievas Lapkovskas, Maijas Arvenas un Ivara Kalniņa oriģinālmūziku, bet dzeju lasīja Inta Tirole, Maija Arvena un Jānis Skanis. Šoruden nāks klajā jau otrs CD – ar Knuta Skujenieka atdzejoto Dziesmu dziesmu.
Lauma Kazaka stāsta: "Mana pati pirmā kordziesma bija latviešu tautas dziesmas apdare Rotā, ko Mūzikas akadēmijas festivālā Decibels dziedāja JVLMA mācību koris, bet mans ceļš uz Garīgās mūzikas festivālu sākās pandēmijas laika sadarbības projektā, kurā Valsts akadēmiskais koris Latvija piedāvāja Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijas studentiem komponēt skaņdarbus šī kora koncertprogrammai No saknes zieds uz augšu vērsts. Toreiz uzrakstīju skaņdarbu ar ļoti iedvesmojošu, rosinošu Kārļa Skalbes tekstu, kas tādēļ tika izmantots arī visa koncerta nosaukumam. Māris Sirmais vēlējās motivēt jaunos komponistus, rosināt jaunas mūzikas tapšanu. Paveicās, jo starp pandēmijas viļņiem koris paspēja atskaņot jaunos darbus koncertā Mūzikas akadēmijā 2020. gada oktobrī. Tā mums bija kā balva par saņemšanos. Pēc tam VAK Latvija piedāvāja man un Jēkabam Bernātam komponēt jaundarbus Garīgās mūzikas festivālam. Skaņdarbā Unde belle ir gan skaists greznums ar kora ornamentāciju balsīs un spozme ar krāšņu forte, gan klusu iekšupvērstais, filozofiski jautājošais: no kurienes kari rodas? Vai ne no iekšienes?"
Sarežģītības vilkme
Daudzpusīgais mūziķis Jēkabs Bernāts ir nācis no instrumentālas mūzikas vides – Pāvula Jurjāna mūzikas skolā apguvis stīgu instrumentu spēli, bet pašlaik studē kordiriģēšanu Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā un savu talantu apliecinājis arī kompozīcijā un dziedāšanā.