Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +3 °C
Daļēji saulains
Otrdiena, 7. janvāris
Rota, Juliāns, Zigmārs, Digmārs

Jauno sezonu koncertzāle Cēsis tradicionāli iesāks ar starptautisko festivālu Čello Cēsis

Savu jauno sezonu koncertzāle Cēsis tradicionāli iesāks ar starptautisko festivālu Čello Cēsis, kas norisināsies no 22. līdz 24. septembrim, informēja koncertzāles pārstāvji.

Festivālā līdzās klasikai – Dmitrija Šostakoviča un Kamila Sensānsa opusiem čellam divu jauno zvaigžņu – korejieša Džemina Hana, kolumbieša Santjago Kanjona-Valensijas, diriģenta Andra Pogas un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra sniegumā, klausītāji varēs piedzīvot dueta Claus&Clausen čella un balss saspēli, kā arī baudīt krāšņu, multimediālu dejas uzvedumu ar Ērika Satī mūziku un Pablo Pikaso orģinālkostīmu un scenogrāfijas iedvesmotu tēlu pasauli.

Devītā festivāla Čello Cēsis atklāšana gaidāma piektdien, 22. septembrī, kad izskanēs franču čellista Gaspara Klausa (Gaspar Claus) un dziedātāja, dāņu indi popa apvienības Efterklang solista Kaspera Klausena (Casper Clausen) rezidences laikā koncertzālē Cēsis tapusī programma Čells un balss. Claus&Clausen.

Gaspara Klausa un Kaspera Klausena sadarbībā ir kaut kas liktenīgs. Gaspars dzimis Francijā un kļuvis pazīstams ar savu muzikālo zinātkāri, atvērtību eksperimentiem, ko izspēlē uz sava čella, bet Kaspers dzimis Dānijā un galvenokārt nodarbojas ar mūziku apvienības Efterklang sastāvā. 2015. gadā duets ierakstīja albumu Claus&Clausen, kura rezultāts bija noslēpumains muzikāls vēstījums, atrauts no mūsu laika un ārpus jebkura konkrēta mūzikas žanra robežām.

Abi mūziķi atkal ir satikušies – šoreiz festivālā Čello Cēsis. Uzsākuši muzikālos meklējumus un kopradi Latvijā, festivāla atklāšanā Gaspars un Kaspers klausītājiem dāvās iespēju piedzīvot pavisam unikālas programmas pirmatskaņojumu, kurā savīsies čella skaņas un balss.

Sestdien, 23. septembrī, festivāla lielkoncerta programmā Divi čellkoncerti diviem solistiem skanēs vērienīgi un nozīmīgi opusi divu jaunu, daudzsološu, starptautisku atzinību guvušu čellistu un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra sniegumā. Pie diriģenta pults – Andris Poga.

Dmitrija Šostakoviča Pirmais čellkoncerts ir viens no populārākajiem 20. gadsimta šī žanra paraugiem. Šedevrs tapis 50. gadu sākumā komponētā Sergeja Prokofjeva Koncertsimfonijas iespaidā – to atzinis pats Šostakovičs, sakot, ka vēlējies izmēģināt spēkus līdz tam neapgūtā žanrā.

Cēsīs šo koncertu dzirdēsim vēl pavisam jaunā, bet neticami talantīgā un spožā Džemina Hana (Jaemin Han) interpretācijā. Dienvidkorejā dzimušais čellists ir vairāku starptautiski nozīmīgu čella konkursu uzvarētājs un, lai arī vēl tikai 20 gadu vecus, jau sniedzis plašu koncertturneju dzimtajā Korejā, kā solists uzstājies kopā lieliskiem orķestriem Eiropā un sadarbojies arī ar latviešu diriģentu Aināru Rubiķi.

Otrs opuss Čello Cēsis lielkoncerta programmā būs franču romantiskās mūzikas pārstāvja Kamila Sensānsa Pirmais čellkoncerts. Tā nepārprotamais melodiskais šarms, svaigums un vitalitāte ir ietērpta izsmalcinātā formas skaidrībā, kas izskaidro šī koncerta lielo popularitāti jau no tā pirmatskaņošanas brīža.

Sensānsa čellkoncerts skanēs Bogotā dzimušā un par vienu savas paaudzes daudzsološākajiem čellistiem dēvētā Santjago Kanjona-Valensijas (Santiago Cañón-Valencia) interpretācijā. Viņš ir daudzu prestižu čella konkursu laureāts un jau spēlējis kopā ar izciliem orķestriem un lieliskiem diriģentiem, tai skaitā ar Andri Pogu.

Ik gadu Čello Cēsis savā programmā klausītājiem piedāvā neparastas mākslu vai mūzikas žanru sinerģijas, jaunu izteiksmes līdzekļu un formu meklējumus. Šādu notikumu piedzīvosim festivāla noslēgumā, svētdien, 24. septembrī - multimediālu dejas uzvedumu, kas būs krāsu, formu, efektu un mūzikas piedzīvojums visu vecumu skatītājiem un klausītājiem.

Noslēguma koncerts būs muzikāls ceļojums franču komponista Ērika Satī nozīmīgāko klaviermūzikas kompozīciju pasaulē. To vainagos baleta Parāde iestudējums, kas pirmizrādi piedzīvoja 1917. gadā Parīzes Šatlē teātrī, Sergeja Djagiļeva Krievu baleta (Ballets Russes) izpildījumā. Horeogrāfija pēc Žana Kokto viencēliena libreta tika veidota, izmantojot Ērika Satī mūziku, kostīmu un scenogrāfijas autors bija Pablo Pikaso.

Arī uzvedumā Cēsīs uz skatuves tiks uzburta krāsu un formu pasaule, kas tapusi balstoties uz Pablo Pikaso oriģinālajām skicēm. Dejotāju tērpi ir Pikaso kubisma manierē radīto brīnišķīgo kostīmu rekonstrukcijas. Tie veidoti, respektējot oriģinālo mākslinieka estētiku, ieviešot tikai nelielus pielāgojumus, kas tos papildina ar laikmetīgu pieskaņu.

Iestudējumā baleta klasiku papildina jaunas mediju tehnikas, tai skaitā – stopkadra animācija, videomāksla, projekciju deja un laikmetīgā deja.

Lai izceltu čella skanējumu, Rubens Zahra festivālam Cēsīs komponista Satī klavierdarbus aranžējis īpašam instrumentu sastāvam - čellam, klavierēm un sitaminstrumentiem.

Biļetes uz koncertiem nopērkamas koncertzāles Cēsis kasē, Biļešu paradīzes tirdzniecības vietās un internetā www.bilesuparadize.lv.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja