Mazā mākslas mese ir kultūras un mākslas portāla Arterritory.com iniciatīva. Tās idejas autores ir interneta vietnes redaktores Daiga Rudzāte un Una Meistere.
"Šī iniciatīva ir radusies ar mērķi akcentēt mākslas nozīmību ikviena cilvēka labbūtībā, uzsvērt mākslas darba kā radošuma attīstītāja statusu, pievērst uzmanību Latvijas mākslas procesiem un vienlaikus veicināt mākslas kolekcionēšanu un mākslas oriģinālu klātbūtni ikviena cilvēka dzīves telpā, kā arī kliedēt mītu par mākslas ekskluzivitāti un tās finansiālo nepieejamību," atzīmē Mazās mākslas meses rīkotāji.
Šo notikumu īsteno četras Rīgas galerijas – Arterritory. com galerija klejotāja energART, Asni, 427 un ISSP Galerija. Katra no tām ir ar savu izteiktu un atšķirīgu rokrakstu un pārstāv dažādu paaudžu māksliniekus, piemēram, pirms trijiem gadiem izveidotā energART ir galerija bez pastāvīgas mājvietas, kas pop-up izstāžu veidolā uz laiku ieklejo vietās, kas citādi publikai nav atvērtas, piedāvājot apmeklētājiem personisku sastapšanos ar mākslu ārpus institucionālās vides un aktualizējot tās nozīmību privātā un publiskā telpā.
Svarīgs segments
Šī gada pavasarī atklātās laikmetīgās mākslas galerijas Asni fokusā ir vēlme pārstāvēt jaunākās paaudzes Baltijas māksliniekus un sadarboties ar esošajām mākslas telpām šajā reģionā. Tās dibinātājas Elīna Drāke un Auguste Petre uzsver, ka jaunā iniciatīva būs ne tikai izstāde vai mese, bet arī telpa jaunām domām un sajūtām.
"Mēs ticam, ka mākslas klātesamība ikdienas dzīvei piešķir dziļāku jēgu, ļauj atrast mieru un reizē izaicinājumu. Savukārt šādi jauni sadarbības formāti ļauj mākslai izkļūt no mūsu galerijas sienām, veidojot dzīvu pieredzi, kas savieno un paplašina apziņu, ļaujot atrast daļu no sevis arī tajā, kas varbūt sākumā šķiet svešs un nezināms," par Mazo mākslas mesi saka galerijas Asni pārstāves.
Desmit gadu pastāvošās galerijas 427 dibinātājs Kaspars Groševs no savas pieredzes skatupunkta vērš uzmanību uz to, ka darbības nodrošināšanā paļaušanās tikai uz iespējamo Valsts kultūrkapitāla fonda un Rīgas domes finansējumu ir nedroša, jo vienmēr pastāv varbūtība, ka nekas no gaidītā nepiepildās, tāpēc šāda veida mākslas telpām ir būtiski laiku pa laikam stiprināt savu finansiālo neatkarību arī citos veidos, piesaistot mākslas mīļotāju tiešu atbalstu.
"Savstarpēja enerģijas apmaiņa ir ļoti svarīga, bet tikpat būtiski ir arī būvēt savu nelielo ekonomiku, kurā atbalstām cits citu arī materiālos veidos. Mums jāsaprot, ka Latvijas ekonomiku veidojam arī mēs, mākslas cienītāji un izstādītāji, un, lai arī varētu šķist, ka tas ir neliels segments, tas ir svarīgi mums pašiem. Kaut vai tikai tāpēc, lai parādītu, ka mums rūp ne vien bezmaksas dzērieni atklāšanās, bet arī ilgtspējība un savstarpēja uzticēšanās," piebilst Kaspars Groševs, kurš visas Mazās mākslas meses norisies dienas kopā ar Sergeju Timofejevu būs pasākuma dīdžeji un 8. decembrī aicinās uz kasešu setu.
Savukārt laikmetīgās fotogrāfijas nozīmību uzsvērs ISSP Galerija, kas kopš 2018. gada ir kļuvusi par centrālo vietu laikmetīgās fotogrāfijas izstādēm un notikumiem Latvijā, veicinot mākslinieku kopienas attīstību un fotogrāfijas pieejamību.
Platforma sarunām
Mazajā mākslas mesē piedalīsies mākslinieki Krista Dzudzilo, Sarmīte Māliņa, Helēna Heinrihsone, Luīze Rukšāne, Atis Jākobsons, Zane Priede, Mareunrol’s, Rūta Kalmuka, Ieva Putniņa, Dāvis Ozols, Agate Tūna, Arnolds Andersons, Paula Zariņa-Zēmane, Kaspars Groševs un Ieva Kraule-Kūna. "Mazajā mākslas mesē skatāmie un iegādājamie mākslas darbi ir izvēlēti speciāli šim pasākumam. No šī viedokļa tā ir arī unikāla iespēja sastapties ar mākslas darbiem, kuru mājvieta citādi ir atsevišķas izstādes vai mākslinieku darbnīcas, taču vienkopus tie rodami tikai šajā notikumā," stāsta rīkotāji.
Eksponēto darbu autori būs sastopami šajā pasākumā, kas tādējādi kļūs par sarunu un jaunu sadarbības projektu platformu. Mazās mākslas meses laikā 6. decembrī plkst. 11 notiks tiešsaistes diskusija Mākslas un ekonomika, kurā piedalīsies Ieva Zemīte, Santa Remere, Fredis Bikovs, Māra Lāce un Toms Upners. To vadīs Sergejs Timofejevs. Savukārt 7. un 8. decembrī plkst. 15 būs arī iespēja doties ekskursijā pa bijušās rūpnīcas teritoriju, piedzīvojot vēl esošās vēstures elpu, pirms tiek uzsākta pakāpeniska transformācija.
Nākotnes plāni
Mazā mākslas mese norisināsies bijušās rūpnīcas Veldze katlumājas zālē, kas ir viena no nepieradinātajām teritorijām topošās Radošās rūpnīcas Veldze ēku kompleksā Matīsa ielā 8, kas soli pa solim veidosies par Rīgas centra kultūrvietu, kura septiņas dienas nedēļā būs pieejama rīdziniekiem un pilsētas viesiem. "Nākamā gada pavasarī bijušajā rūpnīcas kvartāla teritorijā plānots atvērt gājēju eju no Bruņinieku ielas līdz Matīsa ielai, veidojot Rīgā pirmo radošo ieliņu, kurā iespējams apmeklēt laikmetīgus kultūras pasākumus, kafejnīcas un restorānus, galerijas, mākslinieku darbnīcas, kā arī iegādāties dizaina priekšmetus un atpūsties zaļā teritorijā, kura pakāpeniski tiks paplašināta. Zem kvartāla teritorijas plešas iespaidīgas pagraba telpas, kuras plānots atvēlēt laikmetīgās mākslas ekspozīcijām. Savukārt ražošanas un administratīvās telpas apdzīvos Rīgas radošie spēki un dažādi uzņēmēji," atklāj Radošās rūpnīcas Veldze izpilddirektore Zane Ruģēna.
Viņa norāda, ka šī kvartāla attīstība tiek realizēta, par pamatu ņemot Igaunijā jau desmit gadu veiksmīgi īstenoto radošo pilsētiņu un kvartālu koncepciju – Tallinā (Telliskivi, Pohjala Tehas) un Tartu (Aparaaditehas). "Mazā mākslas mese ir pionieris, kas paver durvis uz mūsu kvartāla teritoriju, sniedzot pareizo sajūtu par mākslas pieejamību šeit un tagad un ienesot estētikas kontrastu vienkāršā industriālajā vidē," piemetina Radošās rūpnīcas Veldze izpilddirektore.
Aktuālajai informācijai var sekot līdzi Arterritory.com Facebook un Instagram kontā.