Izstāde ārpus ierastās dizaina kategorijas un trajektorijas – nevis funkcionāli priekšmeti, bet izstāde, kas jau ar savu nosaukumu Ne-lietas piesaka darbus, kas būs savādāki. Mēs dzīvojam lietu pasaulē, visu laiku kaut ko lietojam un gribam jaunu. Šī izstāde liek aizdomāties par lietu pasauli, kas ir daudz vairāk nekā tikai lietojami priekšmeti, – Jāņa Straupes izstādi Ne-lietas ievada kuratore Inese Baranovska.
Izstāde Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Lielajā zālē būs apskatāma līdz 26. martam. Tā ir tapusi trīs gadus un aptver Jāņa Straupes pēdējo divdesmit gadu radošos darbus, kā arī atklāj jaunās ieceres – vērienīgus skulpturālus un kinētiskus objektus.
Miera stāvoklis ir iluzors
2022. gadā māksliniekam Jānim Straupem apritēja 60. dzīves gads, bet Inese Baranovska uzsver, ka māksliniekam jubilejas izstādes nav vajadzīgas. "Tas ir vienkārši jauns atskaites punkts. Jānis Straupe vienmēr ir bijis meklējumos, katra izstāde ir savādāka – kā solis uz priekšu. Tā ir arī ar šo izstādi," saka kuratore.
Jānis Straupe ir viens no Latvijas dizaina visnepieradinātākajiem māksliniekiem, kura daiļrade apliecina, ka koks kā izejmateriāls var būt pārsteidzošs un mūsdienīgs. Pirmoreiz Jāņa Straupes izstādē ir nevis konkrēts stāsts kā līdzšinējās izstādēs Mezozojs, Insekti vai Funkcionālais neprāts, bet atsevišķi spilgti paraugi robežjoslā starp konceptuālo dizainu un tēlniecību.
"Jānis Straupe savā daiļradē spēj apvienot apbrīnojamu amatniecības kvalitāti ar kompleksi inovatīvu māksliniecisko domāšanu. Viņš aizrautīgi eksperimentē, meklē jaunus izteiksmes līdzekļus un piesaista komplicētus tehniskos risinājumus. Izstādē apmeklētājs nesastaps funkcionālus dizaina priekšmetus – tās mērķis ir paplašināt iztēles un domas horizontus, rosināt paskatīties uz pasauli un lietām mums apkārt no cita redzes leņķa – kritiski, ironiski un romantiski," izstādi raksturo Inese Baranovska.
"Visu procesa laiku no idejas līdz realizācijai pavadu nepārtrauktās šaubās, ko vēl varētu uzlabot. Savas sajūtas esmu izpaudis dažādos it kā savstarpēji nesaistītos objektos, un tomēr dīvainā kārtā tie veido vienu veselumu. Jaunāko darbu izstādē vēlējos radīt nedaudz ačgārnu iespaidu – kā Alisē Brīnumzemē –, jo ikviena lieta satur sevī arī pretstatu, kas piešķir jēgu. Viss atrodas pastāvīgā kustībā, un miera stāvoklis ir iluzors," stāsta Jānis Straupe. Īpaši suģestējošā veidā šo mākslinieka ideju var pieredzēt, ilgāk pakavējoties pie viņa lielizmēra skulptūras Svārsts, kas tapusi 2022. gadā un kurā izteiktas grīļīgi apdraudētās pasaules izjūtas.
Izstāde ir tapusi ilgi – trīs gadus –, no daudz kā atsakoties. "Nevēlējāmies garus aprakstus, objektiem ir tikai nosaukumi – Savērptais galds, Balerīnas, Skorpions u. c. –, lai skatītājam būtu pašam sava domu telpa. Kas saprot, tas saprot, savējie sapratīs," ir pārliecināta kuratore. Viņa cer, ka arī skatītāji izstādē sajutīs iepriecinošo, pavasarīgo noskaņu ar jūtamo koku smaržu.