Brektes dzimtas vārds saistās ar mantojuma pārejamību paaudzēs. Visi šā vārda nēsātāji ir profesionāli mākslinieki: Ilona Brekte, Patricija Brekte, Kristians Brekte. Šim košajam mākslinieku dzimtas kokam saknes ir sākušās ar Jāni Brekti.
Gleznotājs Jānis Brekte dzimis 1920. gada 15. augustā Rīgā, daiļdārznieka ģimenē. Bērnību pavadījis Lizumā, no 1934. gada dzīvojis Rīgā. Pirmo māksliniecisko izglītību ieguvis K. Brencēna zīmēšanas kursos (1936.-1939.). 1940.-1948. mācījies Latvijas Mākslas Akadēmijā, nozīmīgākie pedagogi bijuši Leo Svemps un Kārlis Miesnieks.
Izstādēs piedalījies jau no 1943. gada. Mākslinieku savienības biedrs no 1950. gada. Jānis Brekte miris 1985. gada 27. decembrī Rīgā, atdusas Gulbenes rajona Lizuma Sila kapos.
Viens no populārākajiem un ražīgākajiem sava laika akvarelistiem, kurš aiz sevis ir atstājis iespaidīgu darbu mantojumu - vairāku tūkstošu apmērā. Jau darbības sākuma posmā pievērsies portretiem, dabas ainavai, gleznojis ūdeņus, mežus, kalnus, kā arī ziedus un klusās dabas, vēlākajos gados -industriālajai ainavai. Sevišķu atzinību ieguvis ar Rīgas un īpaši Vecrīgas gleznojumiem dažādos gadalaikos un dabas noskaņās. Neviens no latviešu māksliniekiem tā nav mīlējis Rīgu kā viņš, attēlojot pilsētas romantisko un noslēpumaino pusi.
Brektes akvareļi izceļas ar izkoptu individuālo rokrakstu, kam raksturīgs brīvs, atraisīts pludinājums, spilgti krāsu akcenti un tieksme konkrētu motīvu pacelt vispārinājuma pakāpē. Meita Ilona Brekte Madonas muzeja izstādē dod iespēju aplūkot vairāk nezināmus un mazāk redzētus mākslinieka grafikas darbus un gleznojumus. Vairākos darbos būs redzami portreti, elementi no ikdienas un it kā garāmejot skatītas sadzīviskas pilsētvides, lauku ainas, kuras iemūžinātas krāsu pilnos gleznojumos.
Par Brekti izdotas reprodukciju mapes Rīgā (1980.), Maskavā (1982.), Mākslas kalendārs (1982., 1999.). Ināras Ņefedovas grāmata Dialogi ar Jāni Brekti (2001.). Par Jāņa Brektes atstāto bagātīgo, nenovērtējamo māksliniecisko mantojumu tagad rūpējas viņa meita Ilona, kura ar vīru Viktoru dzimtas mājās Sauliešos, Lizumā, Gulbenes novadā, ir izveidojuši māksliniecisku "salu" ar visu paaudžu radītajiem darbiem.
Izstādi no 11. decembra varēs aplūkot Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zālēs, Skolas iela 10a. Izstāde būs apskatāma līdz 31. janvārim.