Mēme jeb mīms ir ideja vai joks, kas ikdienā ne vienu vien reizi uzpeld interneta tīmekļu laika joslās un plaši ceļo no personas pie personas. Mēme var būt jebkas – sākot no attēla līdz video vai pat e-vēstulei. Visizplatītākās tiešsaistes mēmes mēdz būt attēli ar cilvēkiem vai dzīvniekiem, kuriem pievienots kāds smieklīgs vai asprātīgs uzraksts. Izstādīto darbu autors Ēriks Caune skaidro, ka pievienotais teksts nav saistīts ar attiecīgā vizuālā materiāla kontekstu, bet gan dod pavisam citu kontekstu caur humora filtru. Ar katru paaudzi kultūrā tiek rasti jauni mākslas elementi, kas līdzīgi kā dada vai popārts pirmajā mirklī var šķist mulsinoši, taču kalpo kā konkrētas paaudzes izteiksmes līdzeklis. Arvien plašāk pasaulē mēmes tiek uzskatītas par sava veida mākslas formu, un tagad tās mākslinieka Ērika Caunes interpretācijā ir atradušas savu vietu pie mākslas galerijas sienām.
Pirmā Ziemeļeiropā
Tas, kāpēc mēmes ir tik auglīgi iesakņojušās interneta kultūrā, kā arī to vizuālās komunikācijas priekšrocības ir skaidrojamas ar spēju identificēties. "Mēmes ir tās, kas ikdienā uztur vieglu nenopietnību, humoru, komēdiju, smieklu devu, un kuram gan nepatīk pasmieties? Tas humora piesitiens uzjautrina, un ar mēmēm vienmēr var asociēt kādu savu pieredzi. Daloties ar tām savā starpā, nav sajūtas, ka kaut kas skartu tikai mani vienu un nevienu citu," saka mākslinieks.
Izstādē ir redzamas jau tiešsaistē klejojošas mēmes, uz ko, kā saka pats mākslinieks, arī norāda darbu nosaukumi – dažādas burtu kombinācijas, ekrānuzņēmumi un img birkas, lai būtu saprotams, ka tās ir lejuplādētas no interneta. Galvenais nosacījums māksliniekam, veidojot šo izlasi, bija tas, lai mēme pašam šķistu pietiekami smieklīga vai asprātīga un to varētu atveidot vienā attēlā. Kā arī, lai tās būtu pietiekami demokrātiskas galerijai, jo pats esot diezgan liels melnā humora cienītājs, bet ar mēmēm ir ļoti viegli kādu nejauši aizvainot.
"Jau sen esmu bijis ļoti liels mēmju fans un ilgstoši strādājis klasiskajos medijos – tādos kā eļļas glezniecība, tušas zīmējumi un arī citās grafiskajās tehnikās. Tā kā man paralēli jau veidojās mēmju kolekcija, izdomāju tos savus labumus apvienot un mazu daļiņu no tiem parādīt kā gleznojumus un zīmējumus. Protams, es tikpat labi varēju mēmes izdrukāt, bet kāpēc, ja var uzgleznot?" par ideju pārnest šo interneta laikmeta fenomenu mākslas galerijā skatāmos darbos stāsta Ēriks Caune.
Jautājot Ērikam, vai mēmes var uzskatīt par atsevišķu un pašpietiekamu mākslas formu, viņš atbild vienkārši: "Jūs pašlaik uz to skatāties!" Savukārt galerijas pārstāvis Raivis Alksnis uzsver, ka tuvākajās kaimiņvalstīs nekā tāda vēl nav bijis: "Šī ir pirmā mēmju izstāde Ziemeļeiropā. Ir jādara kaut kas revolucionārs."
Caption this ir Ērika otrā personālizstāde. Viņš ir absolvējis Jaņa Rozentāla mākslas skolu un Latvijas Mākslas akadēmiju Vizuālās komunikācijas apakšnozarē. Piedalījies vairākās augsti novērtētās grupu izstādēs un uzvarējis vairākos mākslas konkursos gan Latvijā, gan ārpus tās. Tāpat Ēriks nodarbojas ar monumentālu sienu fasāžu glezniecību, un ar viņa darbiem pilsētvidē var sastapties gan Rīgā, gan citviet.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena otrdienas, 3. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!