20. gadsimta 80.-90. gadu porcelāna māksla un dizains Latvijā. Tajā ir fiksēts, kādi procesi risinājušies porcelāna mākslā un ražošanā pēdējā Padomju Savienības eksistences fāzē un kāda ir bijusi šīs jomas attīstība pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas.
"Šis laiks ir ļoti interesants no mākslas vēstures viedokļa un maz pētīts dizaina jomā," sarunā ar laikrakstu Diena atzīmē Rīgas Porcelāna muzeja izstāžu kuratore Ieva Nagliņa. "Tas ir pārmaiņu laiks ar dažādiem ierobežojumiem un jaunām iespējām māksliniekiem, kuri ietekmējās no pasaulē valdošajām tendencēm, kuras viņi mēģināja integrēt vietējā porcelānā, kas izstādē tiek skatīts caur Rīgas Porcelāna fabrikas prizmu," piebilst kuratore.
"Viena no tēmām ir rūpnīcā sagatavotā produkcija, kas tā arī nenonāca līdz patērētājam politisku, ekonomisku vai citu iemeslu dēļ," atklāj Rīgas Porcelāna muzeja galvenā krājuma glabātāja Iliana Veinberga.
To vidū ir deviņdesmito gadu sākumā izstrādātais Antoņinas Paškēvičas trauku ansamblis Anna, kas bija paredzēts sabiedriskās ēdināšanas iestādēm. Ražošanā nonāca tikai atsevišķa tējas krūzīte ar Daces Blūmas dekoru.
Izstādē Paralēlās plūsmas ir pārstāvēti vairāki mākslinieki, kuri savus darbus ir veidojuši ārpus Latvijas robežām. Tajā ir redzama Ilonas Rumules servīze I Feel Like a Chicken Today, kuras forma ir izgatavota 1992. gadā simpozijā Kanādā.
"Tā bija pirmā reize, kad viņa, knapi zinot angļu valodu, nonāca šajā kontinentā," atklāj galvenā krājuma glabātāja. Savukārt šo trauku apgleznojums ir tapis pāris gadu vēlāk Latvijā (1994).
Iliana Veinberga vērš uzmanību uz Helgas Ingeborgas Melnbārdes apgleznoto dekoratīvo šķīvi ar sievietes attēlojumu Gabriela Mistrāla, kas ir latviešu mākslinieces veltījums pazīstamajai čīliešu dzejniecei un diplomātei. "Tas ir ļoti raksturīgs astoņdesmito gadu estētikas paraugs," par 1989. gadā radīto darbu stāsta galvenā krājuma glabātāja un raksturo tā autori: "Viņa ir atslēgas figūra Latvijas porcelāna mākslas ainā."
Rīgas Porcelāna muzeja kuratore Ieva Nagliņa cer, ka Paralēlās plūsmas. 20. gadsimta 80.-90. gadu porcelāna māksla un dizains Latvijā varētu kļūt par labu pamudinājumu turpmākajiem pētījumiem par šo tēmu - no porcelāna ražošanas procesa apsīkumam līdz individuālo un māksliniecisko aktivitāšu nokļūšanai priekšplānā.
Vairāk informācijas par izstādi - interneta vietnē www.porcelanamuzejs.riga.lv.