"Mans lielākais personiskais atklājums ir baletskolas izlaiduma koncertu programmas – ar visiem absolventiem kopš skolas dibināšanas 1932. gadā," saka Dr. paed. Gunta Bāliņa, tikko iznākušās Latvijas baleta un dejas enciklopēdijas sastādītāja. Vērienīgais, fundamentālas izdevums, ko klajā laidusi izdevniecība Ulma, 800 lappusēs aptver informāciju par deju Latvijā visā tās krāšņumā, vēsturiskajā un žanru dažādībā.
Latvijas baleta un dejas enciklopēdija sniedz ziņas par baletdejotājiem – premjeriem, solistiem un kordebaleta māksliniekiem, kā arī horeogrāfiem, pedagogiem, komponistiem, scenogrāfiem, kostīmu māksliniekiem, koncertmeistariem un diriģentu devumu dejas attīstībā Latvijā. Pirmoreiz apkopots profesionālās laikmetīgās dejas, skatuviskās tautas dejas un citu pazīstamāko dejas žanru horeogrāfu, pedagogu, dejotāju, dejas vēsturnieku, kritiķu un fotogrāfu ieguldījums Latvijas dejas mākslā.
Katra mākslinieka šķirklis, kuri enciklopēdijā ievietoti alfabētiskā kārtībā, ietver dzīves un darba gadus teātrī, dejas kompānijā vai tautas deju ansamblī, vai arī atspoguļo individuālās karjeras attīstību, lomu, uzvedumu un dejas projektu, izrāžu un performanču klāstu, veidojot pārskatu par paveikto dejas nozarē, ieskaitot galvenos sasniegumus un piešķirtos apbalvojumus. Sniegtas ziņas arī par vieshoreogrāfiem un Latvijas māksliniekiem, kuri strādā ārzemēs, tomēr saglabā saikni ar Latvijas profesionālās dejas vidi.
Izdevuma tapšanā izmantoti Latvijas Valsts arhīva, LNOB arhīva, PIKC Nacionālās Mākslu vidusskolas, Rīgas Horeogrāfijas skolas arhīva, Rakstniecības un mūzikas muzeja, Misiņa bibliotēkas un privāto arhīvu materiāli, kā arī latviešu diasporas periodika.
Par cik daudzām personībām varam lasīt?
Enciklopēdija sastāv no 900 personālijām, bet grāmatas otrā daļa veltīta vēsturei. Pirmajā daļā ir radošās biogrāfijas, bet otrajā daļā apkopotas Latvijas Nacionālās operas baleta izrādes, sākot no 1922. gada, ar visiem izpildījumiem. Apkopotas arī visas mūsu baleta viesizrādes, sākot no 1934. gada. Plaši aprakstīta Liepājas baleta un Operetes teātra vēsture, ir arī neliela informācija par Latvijas Operetes fondu, kas darbojas šodien.
Visu interviju lasiet laikraksta Diena otrdienas, 29. janvāra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Bālā dejotāja tagad