Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Mini ekosistēma stikla traukā

Mazi un ne tik mazi augi stikla traukos – savrupas mini ekosistēmiņas, kuras, šķiet, dzīvo pašas savu dzīvi, kurā ļauts ielūkoties arī cilvēka acij un pietuvināti vērot augšanas procesus, – tādas ir dzīvotnes, ko veido augu kopšanas entuziasti Līga Zelčāne un Justs Krapāns. Tās ir tik noslēpumaini un fascinējoši skaistas, ka ieraugot uzreiz gribas tādu ieviest arī savā mājoklī.

Paši sevi aplaista un pabaro

Augu terāriji ir patstāvīgas sistēmas, pašregulējošas biosfēras, kas rūpējas pašas par savu izdzīvošanu, tāpēc Līga un Justs projektam devuši nosaukumu Dzīvotne. Daži terāriji ir mazi: 20 x 14 cm lieli, bet citi 41 x 25 cm. Traukiem ir dažādas formas – kolbas veida, slaidi kā burciņas, zemi un augstāki, bet citi pavisam apaļi. Tajos ir dažādi augi – gan dabiski nelieli, gan īpaši selekcionētas mini palmiņu, papardīšu, u. c. augu sugas –, sūnas, oļi un augsne. Lielākoties tie ir ēnmīļi, subtropu augi, lēni augoši augi.

"Gaismas siltuma ietekmē no augiem izdalās mitrums, kas kondensējas uz stikla sienām un notek atpakaļ augsnē, tādējādi aplaistot to, – tā veidojas dabisks mitruma apmaiņas cikls. Sūnas spēj uzsūkt un vienmērīgi izdalīt mitrumu, savukārt augsnē esošās barības vielas nodrošina augiem spēku augt. Ik pa laikam kādam nokrīt kāda lapa vai cita daļa, tā paliek uz augsnes un satrūdot atkal rada papildu barības vielas, nodrošina resursus turpmākajai dzīvei. Ir redzēti tādi terāriji, kas sasniegušas pat 60 gadu vecumu," stāsta Līga. Dzīvotnē esošie augi nav jāmēslo. 

Līga ar dzīvotņu veidošanu nodarbojas aptuveni gadu, ir bijuši dažādi eksperimenti, līdz atrasts optimālais variants, kā kombinēt augus un nodrošināt pareizos apstākļus. Piedāvāt pircējiem dzīvotnes sākuši pērnā gada novembra vidū. "Var teikt, ka šī ideja uzplauka pateicoties pandēmijai. Sēdējām mājās un gribējās radīt ko skaistu. Biju redzējusi šādus terārijus internetā un gribēju tādu sev. Radās doma – kāpēc gan nemēģināt ko tādu veidot pašiem un piedāvāt arī citiem. Tapa interneta platforma, decembrī parādījās iespēja dzīvotnes tirgot arī lielveikalos klātienē," atklāj Līga.

Ne viņai, ne dzīvesbiedram dārzkopības vai botānikas izglītības nav,  viņi paši sevi sauc par augu entuziastiem, bet radu saimniecības apkurināmā stikla siltumnīca ir bāzes vieta, kur darboties arī ziemas apstākļos. "Mēs ceram, ka mūsu radītās dzīvotnes iepriecina gan tos, kuri ir pieredzējuši augumīļi, gan arī tos, kuri veikala augu nodaļā domā "ai, es atkal aizmirsīšu aplaistīt"," piebilst Dzīvotnes saimniece.


Gaisma – ļoti svarīga

Justs un Līga augus pasūta no vairākām sertificētām audzētavām, kas garantē to veselīgumu un kvalitāti. Kompozīcijas kolbās veido paši. "Pēc sastādīšanas noturam augus kādu laiku karantīnā un tikai tad piedāvājam pircējiem, lai būtu droši, ka augiem nav slimību un kaitēkļu un visi ir ieauguši, izdzīvojuši. Dažkārt kāds klients pat priecājas, ja viņa dzīvotnē ir arī kāds kukainis, esam saņēmuši jautājumu, vai tur varētu ielaist gliemezi," teic Justs. Dzīvotnes saimnieki apsver iespēju vajadzīgos augus audzēt un pavairot paši.

Terāriji ir veidoti no pārstrādāta stikla un ir roku darbs. Stikls ir plāns, tas nedeformē attēlu, ļaujot skaidri novērot dzīvotnes iekšējos procesus. Līga pastāsta, ka notiek sadarbība ar Latvijas Mākslas akadēmiju un taps īpaši veidoti dizaina trauki jaunām dzīvotnēm. 

Trauki ir noslēgti, lai tajos turētos nepieciešamais mikroklimats, taču tos var arī atvērt un pavēdināt vai arī, ja izskatās, ka dzīvotne ir pārāk izkaltusi, aplaistīt. Stiklam visu laiku jābūt viegli norasojušam. "Dienasgaismā augi pārstrādā CO2, lai ražotu skābekli, savukārt naktī izmanto skābekli, lai ražotu CO2, un papildus skābeklis no ārpuses nav nepieciešams, taču trauki nav hermētiski noslēgti un neliela gaisa apmaiņa notiek. Par augiem labvēlīgu klimatu rūpējas arī sēņu sporas un citi mikroorganismi, kas atrodas augsnē. Svarīgi ir trauku turēt gaismā, taču nedrīkst to likt tiešos saules staros, jo stikls pastiprina saules intensitāti un augiem var kļūt par karstu. Īpaši svarīga gaisma ir gada aukstajos mēnešos un pirmajās divās nedēļās pēc dzīvotnes iegādes. Dzīvotni vēlams ik pa laikam pagrozīt, lai visiem augiem tiktu vienlīdz daudz gaismas," pamāca Justs.


Saskaņā ar dabas procesiem

Tieši tāpat kā globālā ekosistēma, arī šīs dzīvotnes ir jutīgas pret vides un apstākļu izmaiņām. Tādēļ pēc transportēšanas vai ziemas periodā, kad ir mazāk gaismas, augi var izjust stresu un nomest lapas. Tās pirmajās nedēļās noteikti jāizņem no trauka, lai neveidotos pelējums. Ja tas tomēr kaut kur uz augiem vai augsnes ir parādījies, uzreiz nepieciešams to notīrīt ar ūdeņraža pārskābi, bojātās lapas izņemt no trauka, paturēt dzīvotni atvērtu vismaz diennakti un atkal aizvērt, novietot gaišākā vietā. Ja šķiet, ka tiešām ir par tumšu, dažas stundas dienā var to palutināt ar dienasgaismas spuldzes kūri. Trauku vēlams regulāri noslaucīt ar lupatiņu no ārpuses, lai putekļi netraucētu augiem saņemt gaismu, ja vērojams, ka stikls ir netīrs arī no iekšpuses, tas uzmanīgi jānoslauka arī no iekšas. 

"Gluži tāpat kā daudzveidīga ir daba, dažādi ir arī cilvēki un viņu gaume. Kādam patīk rūpīgi veidotas kompozīcijas, citam tīk vērot, kā augi attīstās, stiepjas garumā, kuplumā un dzīvotnes vide mainās savā nodabā. Ja gribas, dzīvotni var atvērt un kādu augu, par kuru šķiet, ka tas pārlieku saaudzis, uzmanīgi apgriezt," iesaka Līga. 

Kā tikt pie savas dzīvotnes? Patlaban dzīvotņu piegāde notiek Rīgas robežās ar kurjeru. Mēģinājuši arī sūtīt ar pakomāta starpniecību, bet secinājuši, ka šādi nav droši un dzīvotne var tikt bojāta. "Dzīvotnes daudzi izvēlas kā dāvanas augu mīļotājiem, bet daudzi pērk arī sev. Pēdējā laikā aizraušanās ar augu kopšanu ir kļuvusi ļoti aktuāla un daudzi vēlas savu apkārtējo vidi padarīt zaļāku, ja ne citādi, tad ieviešot kādu dabas stūrīti kaut vai dzīvoklī. Arī mēs esam rīdzinieki, kas pārcēlušies tuvāk dabai. Dzīvojam Zentenē. Daba ir apbrīnojams resurss, enerģijas atgūšanas vieta. Šo sajūtu mēģinām nodot arī citiem ar sava darba starpniecību," teic Līga. 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Veselība

Vairāk Veselība


Dārza Diena

Vairāk Dārza Diena


Senioru Diena

Vairāk Senioru Diena


Dienas padomi

Vairāk Dienas padomi


Būve un interjers

Vairāk Būve un interjers


Cits

Vairāk Cits