Katram sava vieta
Dažiem telpaugiem ziemā vajadzīga zemāka temperatūra, savukārt citiem patīk tāda pati kā mājokļa iemītniekiem – ap plus divdesmit grādiem. Parasts augu mīļotājs amatieris savus zaļos draugus izvēlas pēc subjektīvu simpātiju principa, nevis atbilstoši pieejamajiem audzēšanas apstākļiem jeb klimatam mājoklī. Kādas noteiktas augu grupas kolekcionāri, protams, parūpējas, lai vide ir viņu mīluļiem piemērota, taču ne katram mums ir tik plašas telpas, lai atvēlētu dažādi apgaismotas vietas ar atšķirīgu temperatūru un mitruma līmeni. Dzīvajā dabā tomēr lielākoties viss tiecas uz izdzīvošanu un arī telpaugi nelielā apstākļu amplitūdā ir spējīgi pielāgoties gan augsnei, gan gaisa temperatūrai un mitruma līmenim, kāds nu konkrētajā mājoklī valda, taču visam ir savas robežas un par to pārsniegšanu augi ziņo, sākot dzeltēt (iekaltēšanas pazīmes), birdināt lapas (neatbilstoša temperatūra), savukārt, ja uz auga lapām uzmetas brūni plankumi, visticamāk, pie vainas ir pārlaistīšana. Neatbilstoši koptus augus mēdz biežāk piemeklēt arī slimības un kaitēkļi. Tāpēc, lai dekoratīvo lapu augi būtu krāšņi un ziedošie ziedētu, nepieciešams nodrošināt telpaugiem miera periodā tādus apstākļus, kas pēc iespējas tuvāki to dabiskajai videi. Dzīvokļos nav viegli ievērot precīzu, dažādu augu vajadzībām atbilstošu temperatūru, tomēr jāņem vērā, ka mitro tropu augi siltajās istabās jūtas labi, bet pārējiem augiem noteikti vajadzētu atrast kādu telpu, kurā temperatūra būtu zemāka, vismaz ap 15, vai arī tie ļoti saudzīgi jālaista, jāvēro augu "veselības" stāvoklis. Ja nav ziemas dārza, lodžijas, verandas vai tamlīdzīgas telpas, varbūt varat augus iznest kāpņutelpā, ja tā ir kārtīga un sveši ienācēji tos nenopostīs? Tā kā uz palodzēm logu tuvumā arī ir vēsāks, telpaugus, kuriem nepieciešama zemāka temperatūra, varat novietot tuvāk logu stiklam. Daudziem ziedošajiem telpaugiem, piemēram, Ķīnas rozei, atbilstošu ziemošanas apstākļu nodrošināšana veicina ziedpumpuru veidošanos. Ja augi nesaņem pelnīto atpūtu, tie nākamajā gadā var neziedēt. Miera periods ir no novembra līdz februārim, tad augus var nest atpakaļ siltākās telpās, sākt mēslot un biežāk laistīt.
Jo vēsāks, jo retāk jālaista
Nodrošinot zemāku temperatūru, augi arī retāk jālaista. Tas attiecas arī uz telpaugiem, kuri ir siltummīļi – fikusiem, dīfenbahijām, monsterām, filodendriem, spatifīlām, sanpaulijām un atsevišķām orhideju šķirnēm, tajā skaitā plaši iecienītajiem falenopšiem, un vēl citiem augiem.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 20. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!