Dzīvžogs pilda dažādas funkcijas – tas var būt tikai dekoratīvs, nodalīt dažādas teritorijas zonas, kā arī kalpot par aizsegu no svešām acīm vai noslēpt kādu nevēlamu objektu. Iekopjot dārzu jaunā vietā, gribas, lai norobežojošais dzīvais žodziņš ir gatavs pēc iespējas ātrāk. Augiem, lai sasniegtu noteiktu garumu un kuplumu, ir vajadzīgs laiks, kas mērāms vairāku gadu garumā, taču ir arī ātrāki risinājumi.
Nepieļaut kļūdas
Kokaudzētavas Baltezers direktors Varis Kazaks skaidro, ka atkarībā no tā, vai dzīvžogs nepieciešams funkcionālo zonu nodalīšanai vai pagalma norobežošanai no ielas, tas var būt augsts (virs diviem metriem), vidējs (augstums no pusotra līdz diviem metriem) vai zems (līdz metram). Stādaudzētavās iespējams iegādāties dažāda izmēra stādus, arī lielus, divmetrīgus. Taču tie, protams, būs dārgāki un, ja nepieciešams ar dzīvžogu apjozt lielu teritoriju, nāksies šķirties no prāvas summas. Turklāt, jo lielāks augs, jo lielāks arī risks, ka tam būs grūtības iesakņoties jaunā vietā. Ieteicamāk ir izvēlēties jaunākus augus no ātraudzīgo šķirņu klāsta.
Viena no izplatītākajām kļūdām, kas tiek pieļautas, ir bailes cirpt dzīvžogu, cerot, ka tas izaugs ātrāk un būs kuplāks, ja pirmajos gados pēc iestādīšanas netiks aiztikts. Bet ir gluži otrādi! Lai izveidotu blīvu dzīvžogu, gadā tam jāļauj pieaugt vidēji par 30–40 centimetriem, lēnāk augošu krūmu šķirnēm par 20–30 centimetriem, tāpēc lielāko daļu augu sezonas laikā nepieciešams divas reizes apgriezt – tad jaunie dzinumi veidosies spēcīgāki, krūmi kuplos jau no apakšas. Pretējā gadījumā mēdz būt tā, ka kupla ir tikai dzīvžoga augšējā daļa, bet apakšā ir reti, kaili zari.
Blīvi, bet asi
Ātraudzīgākie ir vilkābeļu, Kaukāza plūmju un kārklu dzīvžogi, ātri aug vertikālās tūju šķirnes. Samērā ātraudzīgi ir arī ceriņi, taču jārēķinās ar to, ka sezonā, kad krūmiem nav lapu, šie dzīvžogi ir visai skraji. Ja nepieciešams teritoriju paslēpt no nevēlamiem skatieniem, visprātīgāk ir izvēlēties mūžzaļos augus – tūjas, egles, arī īves, kadiķus u. tml. Dzīvžogu var veidot arī no rododendriem. Skaistus, augstus un blīvus dzīvžogus var izveidot no liepām, pareizi tās apcērpot, taču jārēķinās, ka liepas met lapas ilgstošā periodā, to ir daudz un veidojas diezgan biezs lapu klājums uz augsnes, kura savākšana prasīs papildu darbu.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 29. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
trusis nejaukais