Izmaiņas ir starptautiskas
Gada laikā kodu karšu lietotāju skaits samazinājies vairāk nekā divas reizes – no 65,4% 2018. gada janvārī līdz 30,6% šī gada janvārī, rāda Finanšu nozares asociācijas (FNA) apkopotā statistika. Par to Dienu informē FNA vadītāja Sanda Liepiņa un turpina: "Straujā atteikšanās no kodu kartēm skaidrojama ar to, ka bankas veic aktīvu savu klientu informēšanu par jauno kārtību, kas atbilst Eiropas Savienības (ES) regulējumiem."
Ņemot vērā to, ka banku kodu kartes "ir ilgstoši izmantota tehnoloģija, kura bez papildu drošības elementu ieviešanas vairs neatbilst pašreizējiem drošības standartiem, banku klienti aktīvi sāk instalēt un izmantot lietotnes viedtālruņos, lai izmantotu internetbanku, autentificētos, maksātu rēķinus un veiktu citas finanšu darbības. Jāuzsver, ka 2019. gada 14. septembrī stājas spēkā jauna Eiropas Komisijas regula 2018/389 attiecībā uz tehniskajiem standartiem par drošu lietotāja autentificēšanu, kas vēl vairāk pastiprina prasības kodu karšu lietošanai", skaidro Liepiņa.
FNA vadītāja arī uzsver, ka "izmaiņas kodu karšu izmantošanā ir starptautiskas. Pirmie kodu karšu ierobežojumi ES regulējuma ietvaros, kas stājās spēkā jau 2017. gada 1. aprīlī, noteica, ka bankām jāievieš papildu drošības elementi vai kodu karšu izmantošanas limiti. Jāatgādina arī, ka jau no 2019. gada 1. aprīļa starptautiskās maksājumu organizācijas (piemēram, VISA un Mastercard) vairs nepieņem kodu kartes kā bankas karšu interneta pirkumu apstiprinājumu".
Ir bankas, kuru klienti «var turpināt lietot kodu kartes kombinācijā ar papildu drošības elementiem, tomēr kodu karšu īpašniekiem jāpārliecinās, ka banka ir ieviesusi papildu drošības elementu kodu kartēm, piemēram, īsziņas sūtīšanu», piebilst S. Liepiņa.
FNA arī informē, ka ar mērķi skaidrot banku klientiem izmaiņas kodu karšu lietošanā ir sagatavojusi īpašu videomateriālu, kas arī ievietots interneta vietnē www.youtube.com. Asociācija rekomendē jau savlaicīgi izvēlēties par bankas kodu karti modernāku autentifikācijas variantu un norāda, ka "bezmaksas lietotnes viedtālruņiem, piemēram, Smart-ID, Google Authenticator, Mobilescan, var ērti lejupielādēt App Store vai Google Play (atbalstu klientiem sniedz arī banku filiālēs). Tie banku klienti, kuriem nav lietotnes lietošanai piemērotu viedtālruņu un nav arī citu viedierīču, var izvēlēties kodu kalkulatoru. Atsevišķām banku klientu grupām (piemēram, senioriem) kodu kalkulatora saņemšanai pieejamas būtiskas atlaides, un ar piedāvājumiem klienti var iepazīties tieši konkrētajā bankā".
Mazāk par 10%
"Pakāpenisku kodu karšu aizvietošanu ar citiem mūsdienīgākiem autorizācijas līdzekļiem uzsākām šī gada sākumā. Kopš 8. janvāra SEB banka vairs neatjauno un neizsniedz jaunas kodu kartes, aicinot klientus izvēlēties citu autorizācijas līdzekli – bezmaksas lietotni viedtālruņiem Smart-ID vai kodu kalkulatoru. Ņemot vērā, ka lielai daļai klientu autorizācijas līdzekļa nomaiņa bija saistīta ar filiāļu apmeklēšanu, sākotnēji izvēlējāmies sadalīt klientus dažādās grupās, ņemot vērā klientu internetbankas lietošanas ieradumus. Katru no šīm grupām uzrunājām atsevišķi, informējot par kodu karšu derīguma termiņu un iespējām izvēlēties citu autorizācijas līdzekli. Tādējādi sadalījām klientu plūsmu filiālēs un nodrošinājām iespēju savlaicīgi aizvietot kodu karti," Dienai stāsta SEB bankas Privātpersonu segmenta komunikācijas vadītāja Jeļena Kontusa.
Kā primāro autorizācijas līdzekli "patlaban piedāvājam Smart-ID, jo tas ir bezmaksas, turklāt 2018. gada beigās Smart-ID saņēma augstāko elektroniskā paraksta sertifikātu QSCD (Qualified Signature Creation Device jeb Kvalificētā paraksta izveides ierīce), kas nākotnē ļaus ar Smart-ID parakstīt elektroniskus dokumentus visā Eiropā. Ar Smart-ID, lietojot SEB mobilo lietotni vai internetbankas mobilo versiju (vienā viedtālrunī), var apstiprināt maksājumus klientam ērtākajā vietā un laikā," skaidro J. Kontusa.
Tomēr, ja bankas klienti nevēlas izmantot Smart-ID, "viņi var izvēlēties kodu kalkulatoru. Turklāt bērniem līdz 17 gadiem (ieskaitot), kā arī klientiem no 65 gadu vecuma piedāvājam iespēju saņemt kodu kalkulatorus bez maksas", piebilst SEB bankas pārstāve.
Kontusa arī norāda, ka "šobrīd jau mazāk nekā 10% no visiem mūsu bankas klientiem kodu karte ir vienīgais autorizācijas līdzeklis. Paredzams, ka līdz šī gada 9. septembrim, no kura SEB bankā autorizācijai kodu kartes vairs nebūs derīgas, cits autorizācijas līdzeklis jau būs gandrīz visiem mūsu klientiem".
Pateicoties tam, ka jaunajai paaudzei un senioriem "iespējams saņemt kodu kalkulatorus bez maksas, šobrīd to lietotāju skaits sasniedzis apmēram 30% no aktīvajiem klientiem, bet pārējie kā autorizācijas līdzekli izmanto mobilo lietotni Smart-ID", rezumē SEB bankas pārstāve.
Kopā ar īsziņu
"Lai klientiem būtu vairāk iespēju, esam raduši citādu risinājumu nekā citas bankas. Proti, Citadeles klienti, kuri nevar vai kādu iemeslu dēļ nevēlas izmantot digitālās autorizācijas risinājumus vai kodu kalkulatorus, arī turpmāk varēs izmantot kodu kartes apvienojumā ar īsziņu. Proti, banka papildu drošībai klientam telefonā nosūta papildu autorizācijas kodu. Šāds risinājums atbilst jaunās ES Regulas prasībām, turklāt līdz ar to Citadeles klientiem nav obligāti jāpāriet uz kādu citu autorizācijas rīku," Dienai izklāsta bankas Citadele E-biznesa daļas vadītājs Mārtiņš Bērziņš.
Lielai daļai klientu "ir divi autorizācijas rīki – gan kodu karte, gan mobilajā lietotnē iebūvētais autorizācijas rīks MobileSCAN, ar kuru var ieiet un apstiprināt maksājumus gan internetbankā, gan arī mobilajā lietotnē. Mūsu klientiem ir pieejami arī kodu kalkulatori. Tā kā Citadeles mobilajā lietotnē ir arī pirksta nospieduma un sejas atpazīšanas funkcionalitāte, tad atkarībā no viedtālruņa modeļa Citadeles klienti mobilajā lietotnē var apstiprināt maksājumus arī ar pirksta nospiedumu vai pašbildi jeb selfiju", skaidro bankas Citadele pārstāvis.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 18. jūnija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
.
karte
Irlielāmērāticams