Komentējot pēdējo pāris mēnešu norises biržā, Swedbank Finanšu tirgus daļas investīciju jomas vadītājs Jānis Spriņģis zina teikt, ka kopš šī gada septembra beigām līdz 21. novembrim ASV tehnoloģiju sektora biržā tirgotā fonda Technology Select Sector SPDR Fund vērtība ir samazinājusies par vairāk nekā 14%. Šis fonds ietver tādas akcijas kā Apple, Microsoft, Intel un IBM.
Komunikācijas pakalpojumu sektorā arī vērojams kritums – no šī sektora, piemēram, Facebook, kas parasti arī tiek uzskatīts par tehnoloģiju uzņēmumu, akciju vērtība no to augstākās vērtības 25. jūlijā līdz 21. novembrim samazinājusies par vairāk nekā 38%. Vēl no tehnoloģiju sektora var minēt S&P 500 Semiconductors & Semiconductor Equipment Index mikročipu kompāniju indeksu, kura vērtība arī kopš septembra beigām līdz 21. novembrim samazinājusies par vairāk nekā 16%.
Grūtāk augt
Pēc Spriņģa domām, iepriekš minētais tehnoloģiju kompāniju akciju cenu kritums izskaidrojams ar vairākiem faktoriem. "ASV ekonomikā pēdējos ceturkšņos esam redzējuši straujākos pēdējā laika pieauguma tempus – visticamāk, ka nākamajos ceturkšņos izaugsmes tempi jau būs zemāki un tirgus jau tagad cenās atspoguļo nākotnē sagaidāmo. Ir jāmin arī tas, ka tehnoloģiju sektora kompāniju akcijas pēdējos gados bija piedzīvojušas lielu kāpumu, tāpēc augt no sasniegtās augstās bāzes jau kļūst grūtāk," situāciju izklāsta Swedbank speciālists.
Eksperts atgādina, ka nozares kāpumu pozitīvi ietekmēja tādu tehnoloģiju kā viedtālruņu attīstība, jo "tehnoloģijas cita citu papildina, un tā, piemēram, viedtālruņu attīstība pozitīvi ietekmējusi arī Facebook un citu kompāniju, kuras ir Apple ekosistēmā, attīstību". Apple uzņēmuma vērtība pat pēdējos piecos gados vien pieaugusi par vairāk nekā 120%. Proti, milzīgs uzņēmums kļuvis vēl lielāks, skaidro finanšu tirgus eksperts.
Viņaprāt, vēl ir vērts ņemt vērā ieguldītāju noskaņojumu, kas pēdējā laikā kļuvis piesardzīgāks. Piemēram, jau minēto
Facebook akciju lielais kritums nav saistīts tikai ar ekonomiku vai tikai ar tehnoloģiju sektoru, bet gan arī ar pašā kompānijā notiekošo.
"Personas datu drošības skandāli un nepatiesu ziņu rotēšana šajā sociālajā platformā, protams, rada investoros bažas par šīs sociālās platformas darbību. Iespējams, ka ilgtermiņā pieaugs valstu iesaiste tehnoloģiskā sektora regulēšanā, lai novērstu dažādas problēmas, kas, kā redzam, atklājušās pēdējos gados," spriež Spriņģis.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 28. novembra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
???