Vai nonāvētā puisēna māte vēlas dzīvot kopā ar mazākajiem bērniem cietumā aiz mīlestības vai tāpēc, ka mazuļi ir «biļete» uz dzīvi labiekārtotā mātes un bērna nodaļā cietumā (var dzīvot līdz četru gadu vecumam), nevis kamerā, nav skaidri zināms. Aptuveni 33 gadus vecā sieviete šobrīd gaida nākamo bērnu. Uzreiz pēc astoņgadīgā zēna vardarbīgās nāves 8. augustā vecākiem tika atņemtas aprūpes tiesības, un pašlaik pārējie pieci bērni atrodas krīžu centrā. Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā (VBTAI) Diena uzzināja, ka viņiem meklē audžuģimeni. Ne Rīgas bāriņtiesa, ne arī Zilupes novada bāriņtiesa, ar kuru savulaik ģimenei bija saskarsme, iepriekš neesot saņēmusi signālus, ka ģimenē kādreiz būtu notikusi vardarbība. Vecākajiem ģimenes bērniem ir 16, 11 un 12 gadu, mazākie ir četrus gadus un pusotra gada veci. Tiesa, dienestiem bija informācija, ka bērnu mamma un viņas vīrs, mazāko bērnu tēvs, bija iepriekš tiesāti. Vīrietis par slepkavību, sieviete par smagu miesas bojājumu izdarīšanu. VBTAI patlaban iepazīstas ar atbildīgo dienestu rīcību šīs ģimenes lietā - vai nelaimi varēja novērst.
Te visi sēdējuši
Ierodoties mājā Lāčplēša ielā, kurā dzīvoja ģimene, sastopam kādu kaimiņieni. Viņa saka - nekāds sabiedrības krējuma miteklis te neesot, «šajā mājā taču gandrīz visi ir sēdējuši». Konkrētā ģimene esot pat gluži pozitīvi izcēlusies uz kopējā fona. «Negāja vecāki kopā ar tiem pārējiem dzērājiem dzert, nezinu, vai tiešām nedzēra, bet nu vismaz uz āru tas nebija redzams. Bērni bija labi paēduši, pat apaļīgi,» viņa stāsta. Nezinot, vai bērniem vienkārši nepatika sēdēt pie datora vai televizora vai tāda vienkārši mājās nebija, bet - kā vakarā mājās, tā ārā pagalmā spēlējās. Pēc kaimiņienes stāstītā, vecākās meitas maziņos pieskatīja. «Spēlējoties arī tračus cēla, kā jau bērni, bet, kā vakarā sagāja mājās, tā viss bija klusu un mierīgi - nekādu skandalēšanos vai kautiņus nedzirdējām,» saka cita kaimiņiene.
No ģimenes paziņu stāstītā noprotams, ka astoņus gadus vecais dēlēns pagalmā spēlēties ar pārējiem bērniem laists neesot. «Varbūt viņi kaunējās, ka viņiem tāds bērns ir, jo viņš bija invalīds. Bet, pat ja tā, kaut vai tad atdot audžuģimenei, nosist taču ir pilnīgas šausmas,» sašutusi ir mājas sētniece.
Izēdis trīs burkas
Kaut ziņas par šo noziegumu sabiedrību šokēja neiedomājamās nežēlības dēļ, izrādās, pastāv arī cita iespējamā notikumu versija. Vienīgā līdzība ar medijos izskanējušo versiju - arī te centrā ir zēna apēsts ievārījums.
«Viņi nemaz nebija tādi, kā tur raksta internetā,» Dienai apgalvoja kāda ģimenes bērnu draudzene, kurai notikušā versiju stāstījis kāds no aculieciniekiem. Vecāki esot devušies savās darīšanās, un dēlēns mājās palicis viens - ar pārējiem ārā spēlēties nav gājis, jo nesen pārcietis operāciju, no kuras vēl nebija īsti atlabis. Tā kā viņš nebija pieskatīts, zēns ticis pie ievārījuma krājumiem un viens pats iztukšojis trīs burkas. Kad vecāki pārradušies mājās, puisēnam jau sākušās smagas komplikācijas, viņš vēmis un smacis nost. Patēvs mēģinājis viņam attīrīt kuņģi, no kā arī radušies sasitumi, bet tas nav palīdzējis, un, kamēr pusstundas laikā ieradusies ātrā palīdzība, puisēns jau bija miris. Te gan jāpiebilst, ka, pēc Dienas rīcībā esošās informācijas, uz puisēna ķermeņa konstatētās traumas bijušas ļoti smagas, turklāt tādās vietās uz ķermeņa, kuru traumēšana nevarētu būt saistīta ar zēna glābšanu. «Zārku bērēs nevēra vaļā, tie miesas bojājumi bija tādi, ka grūti iedomāties ko citu kā zvērību,» Dienai norādīja kāds informēts avots. Tādēļ, cik ticama ģimenes draugu versija, spriest var tikai policija.
Šoks bāriņtiesām
Viņa dzēra un mēdza kauties, bet pret bērniem gan vardarbīga nebija - par aizturēto sievieti vēsta Zilupes novada bāriņtiesas informācija. Viņa kādreiz dzīvojusi Zilupē. Ir arī ziņas, ka viņas pašas mammai atņemtas aizgādības tiesības uz nepilngadīgajiem bērniem.
Zilupes novada bāriņtiesas priekšēdētāja Aina Agaki stāsta, ka bāriņtiesa reiz lēmusi par aprūpes tiesību atņemšanu tagad aizturētajai nogalinātā bērna mātei. Tas notika pēc tam, kad sievieti aizturēja par smagu miesas bojājumu nodarīšanu kādam cilvēkam, un ap 2006. gadu viņa nonāca cietumā. Tolaik viņai bija četri bērni. Trīs nonāca aizbildnībā pie sievietes vecāsmātes, bet viens bērns, kuram vēl nebija divi gadi, nonāca aprūpes centrā. Var spriest, ka mazākais bija zēns, kurš tagad nonāvēts.
Taču par ģimenes attiecībām Zilupes laikā A. Agaki gan neko sliktu nevarot teikt: «Tā bija ģimene, kur neviens nestrādāja algotu darbu, dzīvoja uz bērnu pabalstiem un vecāsmātes pensiju, taču pret bērniem gan ģimenē absolūti normāli izturējās.» Cik mīlošas attiecības bija mammai un bērniem, A. Agaki nezinot: «Visdrīzāk - kā varēja, tā mīlēja, varbūt gluži dziesmiņas bērniem nedziedāja, bet iespēju robežās par bērniem māte rūpējās gan.»
Kad tieši sieviete iznāca no cietuma, Dienai nav informācijas. Zināms vien, ka 2009. gadā viņa ieradās Rīgā un tā gada martā lūdza Rīgas bāriņtiesai atjaunot viņai aprūpes tiesības uz bērniem. «Ļoti aktīvi interesējās par bērniem. Stāstīja, ka esot sākusi jaunu dzīvi, ar jaunu laulību, ar jauniem bērniem,» atceras Inese Ērgle, Rīgas bāriņtiesas priekšsēdētāja vietniece. Bāriņtiesa šo lūgumu skatījusi divreiz - pirmoreiz sievietei tika doti vairāki uzdevumi, kurus viņa izpildījusi. Skatot lietu atkārtoti, 2009. gada oktobrī Rīgas bāriņtiesa atjaunojusi mātei aprūpes tiesības. I. Ērgle uzsver - protams, ņēmām vērā apstākli par sodāmību, taču šis fakts nebūt nenozīmējot, ka «nekad, nemūžam neatdodam tad bērnus». Iepriekš vardarbība neesot bijusi vēsta pret bērniem. Ģimenes dzīvei ļoti regulāri sekojis līdzi sociālais dienests. «Kā redzam pēc datubāzes, katru nedēļu tur bija sociālais dienests. Ir ieraksti par katru vizīti. Ģimene jau saņēma ne tikai sociālos pabalstus, arī konsultācijas, palīdzību saistībā ar veselības problēmām, izglītību,» stāsta I. Ērgle. Par aprūpes problēmām vai vardarbību ģimenē neesot bijušas nekādas ziņas. Nav arī ziņu, ka lietotu alkoholu. «Mums tas ir liels šoks,» saka bāriņtiesas vadītāja. Drīzumā bāriņtiesa atbildēs uz bērnu mammas lūgumu dzīvot kopā ar mazākajiem bērniem, visticamāk, atbilde būs - nē.