Ja šoziem bijusi trauma, jārēķinās, ka vasarā vēl nevarēs skriet un lekt tikpat intensīvi kā pirms tam. «Traumētā locītava pilnībā var atjaunoties gada laikā,» brīdina veselības centra Medeors vadītāja fizioterapeite Daina Zīle. Kādu laiku cietusī vieta sāpēs, smelgs, būs jutīga, jo īpaši pirms lietaina laika, kad mainās atmosfēras spiediens.
Fizioterapeita padoms ir vajadzīgs arī tajā laikā, kad traumētajai vietai ir uzlikts ģipsis vai langete, vai fiksējošs pārsējs, jo pārējās locītavās jānodrošina kustība. Ja, piemēram, traumēta potīte, jāatceras, ka celis un gūža jākustina.
Ja saglabājies pietūkums vēl pēc ģipša noņemšanas, pirmais uzdevums - samazināt tūsku. To var izdarīt ar magnētterapiju (ja ir skrūves vai plāksnes, to gan veikt nedrīkst) vai aukstuma terapiju. Bet nekādā gadījumā nevajag siltuma terapiju! Tūsku mazina ar teipošanu, kad uz traumētās vietas tiek salīmētas lentes - teipi, kas fiksē locītavu un muskuli. Cilvēkam kustoties, zem teipa notiek audu mikromasāža. Rētaudu mobilitāti veicina ultraskaņas procedūras, dūņu aplikācijas.
Fizioterapeits vispirms sāks ar pasīvo kustību ierādīšanu, pēc tam stabilitātes nostiprināšanai tiks vingrināti muskuļi, pamazām rehabilitācijā iesaistot trenažierus un vingrošanas rīkus - hanteles, bumbiņas, elastīgās gumijas.
Tikai tad, kad kustību kvalitāte būs uzlabojusies un tūskas vairs nebūs, varēs veikt arī masāžu.
«Vienotas receptes rehabilitācijai nav, jo katrs gadījums ir individuāls,» piebilst D. Zīle. Iesākumā locītavas jāpasargā ar elastīgajām saitēm. Soļošana, nūjošana, garas pastaigas -tas viss rehabilitācijā ir pat ļoti vēlams.