«Ierobežojums saņemt kredītu 18 un 19 gadu veciem jauniešiem tika noteikts, jo šajā vecuma grupā ir augsts īpatsvars jauniešu, kas vēl mācās skolā un kam nav stabili un regulāri ienākumi,» Dienai skaidro LNKA vadītāja Baiba Fromane. Viņa norāda, ka patlaban šādu jauniešu vidējais saistību apmērs esot 65 lati un īpatsvars no visu klientu skaita - 5%. «Ņemot vērā, ka atsevišķi precedenti var radīt negatīvu ietekmi uz sabiedrību kopumā, asociācijas biedri lēma par aizdevuma ierobežojuma noteikšanu,» lēmumu skaidro B. Fromane. Viņa uzsver, ka šobrīd tiekot uzturēts tikai Latvijas Bankas Kredītu reģistrs, kura dati ir pieejami komercbankām. Viņas skatījumā šajā platformā būtu jāiekļauj arī nebanku kredītdevēji. Diena jau iepriekš rakstīja, ka Ekonomikas ministrija strādā pie vienota kredītbiroja izveides. Likumprojekts patlaban atrodas starpinstitūciju saskaņošanas procesā. Pēc tam tas vēl jāapstiprina arī Ministru kabinetā un Saeimā.
«LNKA iniciatīva pārtraukt izsniegt kredītus jauniešiem ir pašu kapitālsabiedrību biznesa lēmums, kas neatrisina jautājumu par patērētāju kredītspējas vērtēšanu,» uzskata Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārstāve Ilze Žunde. «Jau šobrīd kredītdevēju pienākums, izsniedzot kredītu virs 100 latiem, ir vērtēt patērētāja kredītspēju, kas, pēc mūsu rīcībā esošās informācijas, netiek darīts,» norāda I. Žunde. Viņa uzsver, ka kredītdevēju pienākums esot vērtēt katru patērētāju, jo varot būt situācijas, ka arī 18 gadu vecs jaunietis ir maksātspējīgs un ar pastāvīgiem ienākumiem. Tāpat I. Žunde uzsver, ka PTAC skatījumā kredītbiroja neesamība neattaisnojot patērētāja kredītspējas nevērtēšanu.
Tiesībsargs Juris Jansons paziņojis, ka iecerētais ierobežojums ir «diskriminācijas aizlieguma pārkāpums uz vecuma pamata», ziņo LETA. Viņš atsaucas uz Patērētāju tiesību aizsardzības likumu un Latvijas Republikas Satversmes 91. pantu, kurā noteikts vispārējs diskriminācijas aizliegums.