Kad kucēns atvests uz pirmo vakcināciju, noteikti vajadzētu aprunāties ar veterinārārstu par zobu problēmām un mutes dobuma higiēnu. Dakteris pastāstīs par nepieciešamajiem profilaktiskajiem vai ārstnieciskajiem pasākumiem konkrētajam sunim vai kaķim. Cilvēki nereti apgalvo, ka zobus četrkājainajam kompanjonam tīra reizi nedēļā. Praksē pierādīts, ka mazo šķirņu suņiem zobi jātīra reizi dienā, vidējo un lielo šķirņu pārstāvjiem - vienu reizi divās dienās. Diemžēl pat tad, ja saimnieks pedantiski ievēros šo kārtību, nav izslēgts, ka uz mūža otro pusi sunim paradontoze tomēr attīstīsies. Svarīgu lomu spēlē arī iedzimtības faktors.
No papildu profilaktiskajiem pasākumiem samērā labi palīdzēs pēc ēšanas sunim pakošļāt iedotais no jēlādas izveidotais mākslīgais kauliņš. Tas no zobiem mehāniskā ceļā notīrīs barības atliekas un papildus stiprinās žokļu muskulatūru. Tagad veterinārajās aptiekās iespējams iegādāties arī speciālu sauso barību zobu attīrīšanai. Tā parasti ir ārstnieciskās grupas barība. Ja mājdzīvnieks ikdienā uzturā lieto sauso barību, tad zobu attīrošās barības izēdināšana nesagādās nekādas problēmas. Šo barību parasti nelieto kā pamatbarību. Starp ēdienreizēm sunim iedod dažus graudiņus gluži kā našķi. Zobus attīrošās barības struktūra izveidota tā, ka dzīvniekam, graudiņus košļājot, barības gabaliņi nesadrūp uzreiz, bet, berzējoties gar zoba virsmu, to attīra un sadrūp tikai pašās beigās. Tādā veidā, neizslēdzot arī regulāru tīrīšanas procedūru, izdosies ilgu laiku saglabāt veselīgus un baltus zobus.
Diemžēl, kad jau nepieciešama ārstnieciska iejaukšanās, tā var būt samērā dārga - vidēji ap Ls 40-70. Nav vērts iztērēt 10 vai 115 latu, lai izrautu kādu kustīgu, sāpīgu zobiņu vai virspusēji notīrītu zobakmeni. Tas dos tikai īslaicīgu uzlabojumu, un pēc pāris mēnešiem viss sāksies no jauna. Pilnvērtīga mutes dobuma sanācija ietver sevī zobakmens noņemšanu, periodontālo kabatu iztīrīšanu, neatgriezeniski slimo zobu izraušanu, atkailināto sakņu slīpēšanu, zobu pulēšanu, smaganu ķirurģiskos ārstēšanas pasākumus. Protams, to var izdarīt, tikai izmantojot dzīvniekam pilnu narkozi. Laika ziņā šis pasākumu kopums var aizņemt pat divas, trīs stundas. Pēc tam mājās nāksies turpināt ārstēšanu vēl vismaz divas trīs nedēļas, un tas nemaz nebūs vienkārši. Taču pats ļaunākais, ja dzīvniekam jau ir smaga paradontozes pakāpe, to izārstēt praktiski nav iespējams, un augstākminētās procedūras var nākties atkārtot labākajā gadījumā vienu reizi trijos, četros gados, sliktākajā gadījumā katru gadu vai pat pusgadu.
Tāpēc ir vērts padomāt, kas ir lētāk un vienkāršāk - mutes dobuma profilakse vai ārstēšana? * Agris Ilgažs, veterinārārsts, LU Veterinārmedicīnas fakultātes Klīniskā institūta lektors