Vispirms gribētu pieminēt Austrijas vīnu reģionu Kremstāli. Tas pasaules slavu iemantojis ar saviem spēcīgajiem, nedaudz pikantajiem Gruner Veltliner vīnogu vīniem un ļoti minerālajiem Riesling šķirnes vīnogu vīniem. Kremstāles raksturs vijas cauri arī citu šī reģiona šķirņu vīniem.
Uz pārdomām par faktoriem, kas ietekmē šī reģiona vīnu garšu, mani uzvedināja StadtKrems Chardonnay Kremser 2010. To nevar sajaukt ar citu pasaules reģionu Chardonnay vīniem. Aromātā tas vēl atgādina klasisku ozolkokā nebijušu Chardonnay, bet garšā šai vīnogu šķirnei raksturīgās īpašības var tikai attālināti nojaust. Tajā dominē spēcīgi un pikanti eksotiskie augļi, citrusi, zaļi āboli ar ļoti izteiktām, kraukšķīgām minerālu notīm. Liekas, mutē ir vīns, kas darināts no granīta un krama. Šāda garša man daudz vairāk atgādināja slavenos Kremstāles Riesling vai Gruner Veltliner, nevis tik ļoti pazīstamo un pat nedaudz jau garlaicīgo klasisko Chardonnay. Aklajā degustācijā es, visticamāk, nepateiktu vīnogu šķirni, bet ar valsti un reģionu diezin vai kļūdītos.
Nesen Latvijā beidzot parādījies kāds cits Chardonnay, kura garšā arī lieliski atklājas izcelsmes vieta. Tas ir Saint Clair Marlborough Premium Chardonnay 2011 no Jaunzēlandes. Mēs esam pieraduši pie šīs valsts Sauvignon Blanc vai Pinot Noir vīniem, tomēr paši jaunzēlandieši patlaban vairāk runā par savu Chardonnay, Merlot vai pat Gruner Veltliner. Konkrētais vīns mani uzrunāja ar savām perfekti nostrādātajām garšas niansēm. Nedaudz saldens greipfrūtu un riekstu aromāts. Garšā trekni, krēmīgi citrusi un āboli ar nedaudz saldenu vaniļu nobeigumā. It kā klasisks ozolkokā izturēts vīns, bet tomēr... Lai arī izturēts franču un Amerikas ozolkoka mucās, vīns ir svaigs un spirgts. Garšai cauri vijas slavenajiem Sauvignon Blanc raksturīgie zaļas zāles un ērkšķogu motīvi, kas liek domāt par tā Jaunzēlandes izcelsmi.